Rządy Polski i Węgier nie zgadzają się się na wprowadzenie uzależnienia wypłat z budżetu UE od przestrzegania praworządności. Grożą także zawetowaniem całego budżetu na lata 2021-2027 oraz ogromnego Funduszu Odbudowy (750 mld euro) przeznaczonego na ratowanie gospodarek w pocovidowej Europie.
W sondażu Ipsos zapytano ankietowanych: „Czy zgadza się Pan/Pani ze stwierdzeniem, że Unia Europejska powinna przyznawać fundusze państwom członkowskim tylko wówczas, gdy ich rządy wdrażają zasady praworządności i demokracji?”.
66 proc. Polaków uważa, że unijne pieniądze powinny być powiązane z praworządnością i nie chce weta wobec unijnego budżetu. Na zasadę „pieniądze za praworządność” - „zdecydowanie” zgadza się 40 proc. badanych, a 26 proc. „raczej się zgadza”.
Z kolei poparcie dla stanowiska obecnego rządu deklaruje w tej sprawie 29 proc. ankietowanych. 10 proc. badanych „raczej się nie zgadza” na powiązanie z praworządnością unijnych funduszy, a 19 proc. „zdecydowanie się nie zgadza”.
6 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.
Częściej za powiązaniem funduszy UE z praworządnością są kobiety. 71 proc. z nich zgadza się na takie rozwiązanie, a tylko 23 proc. jest przeciw.
Z kolei wśród mężczyzn 60 proc. chce powiązania funduszy z praworządnością, a 36 proc. jest temu przeciwnych.
Sondaż telefoniczny CATI Ipsos dla OKO.press, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków N= 1000 osób, 23-25 listopada 2020. Losowanie próby miało charakter warstwowo-proporcjonalny. Kontrolowano miejsce zamieszkania respondenta pod względem województwa i wielkości miejscowości. Około 70 proc. spośród 1000 wywiadów zrealizowano przez wylosowane numery telefonów komórkowych.
