Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sobota z kotylionem, pieśnią na ustach, niedziela w kolorach godła

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
To ma być dzień nie tylko podniosłych przemówień i wart honorowych. Placówki kultury postarają się, byśmy poczuli atmosferę tamtych czasów i radość, jaka towarzyszyła odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

To ma być dzień nie tylko podniosłych przemówień i wart honorowych. Placówki kultury postarają się, byśmy poczuli atmosferę tamtych czasów i radość, jaka towarzyszyła odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

<!** Image 3 align=none alt="Image 199411" sub="Stowarzyszenie Miłośników Historii i Oręża w Bydgoszczy zaprezentuje w muzeum uzbrojenie i stroje z czasów I wojny światowej. Fot. Cimaon L.">

Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza w piątek i sobotę na niecodzienne „Lekcje zapomnianej tożsamości”. Lekcje to wprawdzie brzmi groźnie, ale chodzi o dobrą zabawę, która przy okazji uczy. <!** reklama>

Już dziś o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej można w ramach lekcji podziwiać roztańczoną i rozśpiewaną młodzież z zespołu Ziemia Bydgoska w programie „Kto ty jesteś? Polak mały!”. Bezpłatne wejściówki w swej siedzibie rozdaje MCK.

A w piątek warto się odpowiednio ubrać, by nie zmarznąć w barwnym plastyczno-muzycznym korowodzie, który na kwadrans przed południem wyruszy spod zegara u zbiegu Mostowej i Grodzkiej, zdążając na odsłonięcie Bydgoskich Autografów na ulicy Długiej. Kto woli zajęcia w centrum kultury, będzie miał ich sporo do wyboru. Już od godz. 10 w gmachu przy ul. Marcinkowskiego 12 działać będą maszyny drukarskie z początku XX wieku, przywiezione z Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Na takiej maszynie każdy będzie mógł sobie odbić depeszę o powstaniu niepodległej Polski, jaką rozesłał po Europie marszałek Józef Piłsudski.

Panie z Koła Gospodyń Miejskich pomogą zrobić biało-czerwony kotylion lub kokardę. Pokażą też stroje, fryzury, a nawet przepisy kulinarne z epoki. Kto chciałby się nauczyć pieśni patriotycznych, powinien do MCK zawitać o godz. 16. Marian Wiśniewski poprowadzi wtedy próbę chóru, do którego każdy będzie mógł się przyłączyć. Będą też recytacje poezji i nagrody za najlepszy strój stylizowany na te z roku 1918.

Na godz. 17.30 kino „Orzeł” przygotowało pokaz dwóch filmów. Będzie można przypomnieć sobie znakomite dzieło Janusza Zaorskiego „Ucieczka z kina „Wolność”, wiążące się z odzyskaniem niepodległości w 1989 roku. Drugi film to prawdziwy rarytas. „Pruska kultura”, nakręcona w 1908 roku, przedstawia historyczny strajk dzieci z Wrześni. Ten niezwykły zabytek polskiej kinematografii, uważany za zaginiony, odnaleziono we francuskim archiwum filmowym.

Niedzielę warto spędzić w bydgoskim Muzeum Okręgowym. Placówka w samo południe zaprasza do spichrzów przy ul. Grodzkiej. Na dzieci i ich rodziców czeka tam gra edukacyjna pt. „Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”. Przez dwie i pół godziny stroje i uzbrojenie z czasów I wojny światowej prezentować będą rekonstruktorzy wydarzeń historycznych ze Stowarzyszenia Miłośników Historii i Oręża w Bydgoszczy. O godz. 13 rozpoczną się rodzinne warsztaty plastyczne pod hasłem „W kolorach godła”. Będzie też można bezpłatnie zwiedzić wystawy w spichrzach nad Brdą. <

Szczegóły: www.mok.bydgoszcz.pl i www.muzeum.bydgoszcz.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!