
11 stycznia 1945 roku Ludowy Komisarz Spraw Wewnętrznych ZSRR Ławrentij Beria podpisał rozkaz „o oczyszczeniu zaplecza frontów Armii Czerwonej”, który stanowił podstawę prawną do m.in. wywiezienia z terenu Bydgoszczy, okolic i całego Pomorza tysięcy mieszkańców narodowości polskiej, w większości posiadających tzw. trzecią grupę narodowości niemieckiej, do pracy do łagrów na terenie Uralu i zagłębi węglowych na terenie obecnej Ukrainy. Z Bydgoszczy, jak obliczono, deportowanych zostało ponad 1600 osób, z których ponad 100 zmarło.

11 stycznia 1946 roku samochód ciężarowy należący do Bydgoskiej Spółdzielni Ogrodniczej spadł z mostu w Czyżkówku do zamarzniętego Kanału Bydgoskiego. Kierowca auta poniósł śmierć na miejscu.

11 stycznia 1957 roku doszło do zakończenia rozpoczętego 2 stycznia procesu 16 bydgoszczan oskarżonych o wywołanie niepokojów społecznych i zniszczenie zagłuszarki zagranicznych rozgłośni radiowych na Wzgórzu Dąbrowskiego w dniu 18 listopada 1956 r. 3 osoby zostały uniewinnione, pozostałe skazane na kary od 6 miesięcy do 6 lat pobytu za kratami.

11 stycznia 1959 roku podczas zebrania w sali kameralnej Filharmonii Pomorskiej miało miejsce założenie Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego. Przewodniczącym tymczasowego zarządu został prof. dr Eugeniusz Domański.