https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słodkie efekty długiej kampanii

Paweł Antonkiewicz
Miniona kampania cukrownicza była rekordowa. Trwała dłużej niż planowano, przerobiono znacznie więcej buraków oraz wyprodukowano więcej cukru niż zakładano.

Miniona kampania cukrownicza była rekordowa. Trwała dłużej niż planowano, przerobiono znacznie więcej buraków oraz wyprodukowano więcej cukru niż zakładano.

<!** Image 2 align=right alt="Image 42268" sub="Podczas najdłuższej od lat kampanii wyprodukowano w Nakle rekordową ilość cukru - 46,5 tysiąca ton">Kampania rozpoczęła się w sobotę, 7 października, a skończyła także w sobotę, 6 stycznia. Cukrownia pracowała bez przerwy 92 dni - równe dwa tygodnie dłużej niż przed rokiem i o kilka dni więcej niż planowano przed rozpoczęciem kampanii w październiku.

- To była rzeczywiście jedna z najdłuższych kampanii w naszym zakładzie - informuje Czesław Muszyński, dyrektor cukrowni w Nakle. - Cukrowania nakielska pracowała też najdłużej spośród innych, dwunastu czynnych zakładów Krajowej Spółki Cukrowej.

W 2005 roku cukrownia przerobiła 263 tysiące ton buraków, a w roku 2006 planowano, że będzie ich 300 tysięcy ton. Ostatecznie z 331 tysięcy 830 ton buraków wyprodukowano w Nakle 46,5 tysiąca ton cukru, co też jest wynikiem rekordowym.

<!** reklama left>- Zwiększenie przerobu i wydłużenie jego czasu zakładano w związku z wygaszeniem produkcji w sąsiednich cukrowaniach w Janikowie i Tucznie, i perspektywą przejęcia ich dostawców - wyjaśnia Czesław Muszyński. - Zapowiadano także zbiory buraka o mniejszej niż przed rokiem zawartości cukru w korzeniu. Gorsza jakość surowca miała być więc zrekompensowana większą jego ilością.

Rzeczywistość zweryfikowała te plany. Buraki rzeczywiście miały niższą zawartość cukru w korzeniu. Na początku jej średni poziom sięgał 15,6 proc., ale w kolejnych dostawach od plantatorów wzrósł, osiągając wartość 16,38 proc. W 2005 roku wskaźnik ten wynosił 18,98 proc.

Cukrownia skupiła od rolników nie tylko wcześniej zakontraktowane plony. Do przerobu trafiło wszystko, co na polach wyrosło. Za każdą tonę buraków o zawartości cukru 16 proc. plantator otrzymał w tym roku 32,86 euro. Cena rosła po przekroczeniu przeciętnej i malała przy skupie surowca o niższej zawartości cukru.

Komin cukrowni jeszcze wprawdzie dymi, ale buraków w zakładzie już się nie przerabia.

- Trwa czyszczenie urządzeń i porządkowanie zakładu po kampanii - mówi dyrektor Czesław Muszyński. - W piątek prace te się skończą i rozpoczniemy roboty remontowe.

Przed kolejną kampanią zainwestowane zostaną kolejne, spore sumy w rozwój nakielskiej cukrowni. W 2005 roku Krajowa Spółka Cukrowa unowocześniła produkcję za ponad 5 milionów złotych, przed rokiem było ich już 18, a teraz przeznaczono na ten cel 10 milionów złotych.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski