
Naparstnica
Naparstnice mają wyjątkowo okazałe kwiaty i pięknie wyglądają na rabatach. Nie są trudne w uprawie, dość często same rozsiewają się w ogrodzie. Na ich kwiaty trzeba poczekać do kolejnego sezonu po wysianiu (to rośliny dwuletnie). Trzeba jednak wiedzieć, że naparstnice zawierają silne toksyny i są trujące. Unikają ich również ślimaki.

Nasturcje
Nasturcje teoretycznie należą do roślin, których ślimaki nie jadają. Zdarzają się jednak doniesienia, że padły ich ofiarą. Nasturcje są jednak na tyle łatwe w uprawie i dekoracyjne, że warto zaryzykować ich uprawę (wystarczy je posiać w kwietniu-maju). Tym bardziej, że liście, kwiaty i owoce nasturcji możemy zjeść sami – mają one ciekawy, pikantny smak.

Niecierpki
Niecierpki sułtańskie i nowogwinejskie najlepiej rosną w miejscach, w których chętnie występują ślimaki. Opowiada im półcień i wilgotna ziemia. Jednak te piękne i kolorowe kwiaty możemy posadzić bez obaw. Ślimaki nie zjedzą niecierpków, a będą one kwitły aż do jesieni (uprawia się je jako rośliny jednoroczne).

Orliki
Orliki to kwiaty zdecydowanie nielubiane przez ślimaki. A wyglądają pięknie – mają różnokolorowe, dość wysokie kwiaty i ładne liście. Kwitną w maju-czerwcu. Są wieloletnie, chętnie też same się rozsiewają i krzyżują, dając rośliny np. o nowych kolorach. Nie są wymagające – urosną w każdej typowej ogrodowej ziemi, w słońcu lub półcieniu.