Składki ZUS w 2020 roku. To będą rekordowe podwyżki składek

jsZaktualizowano 
Składki ZUS w 2020. Rekordowe podwyżki. Przedsiębiorcy mogą się nie pozbierać? Składki ZUS w przyszłym roku wyjątkowo wysokie
Składki ZUS w 2020. Rekordowe podwyżki. Przedsiębiorcy mogą się nie pozbierać? Składki ZUS w przyszłym roku wyjątkowo wysokie
Składki ZUS w 2020 r. znacznie podrożeją. Przedsiębiorcy łapią się za głowę. W przyszłym roku zatrudnienie pracownika będzie wyjątkowo drogie. 10% podwyżki – władza daninę do budżetu zbierze przede wszystkim od przedsiębiorców. Nieznana jest jeszcze składka zdrowotna. Już teraz wiemy jednak, że przedsiębiorcy będą musieli wpłacać do ZUS ok. 1500 zł.

Składki ZUS w 2020 r. Szykują się rekordowe podwyżki

Składki ZUS nie są ustalane arbitralnie. Wynikają z prognoz rządu obejmujących średnie wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw na kolejny rok.

Niedawno Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu na 2020 r. Zgodnie z prognozami tam zawartymi średnie wynagrodzenie w przyszłym roku wyniesie 5277 zł. Na jej podstawie wyliczono składki:

  • podstawą wymiaru składek jest 60% prognozowanego na 2020 r. średniego wynagrodzenia.
  • zgodnie z założeniami będzie to 3136,20 zł.

Do ostatecznych wyliczeń brane są pod uwagę prognozy z ustawy budżetowej.

Składki ZUS w 2020 r. Dla przedsiębiorców nowe prognozy są straszne?

Ile będą w przyszłym roku wynosić wszystkie składki? Zgodnie z wyliczeniami Businessinsider.com.pl:

  • składka emerytalna – 612,19 zł (wzrost o 54,11 zł w porównaniu z rokiem 2019);
  • składka rentowa – 250,90 zł (wzrost o 22,18 zł);
  • składka chorobowa – 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł);
  • składka wypadkowa – 52,37 zł (wzrost o 4,62 zł);
  • składka na Fundusz Pracy – 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł).

Robert Kropiwnicki z PO uznał, że nowe składki ZUS fatalnie odbiją się na przedsiębiorcach:

To jest wielki wstrząs dla setek tysięcy przedsiębiorców. Mateusz Morawiecki opowiada o tym, że będzie coś komuś rozdawał, ale z drugiej strony zabiera przedsiębiorcom naprawdę ogromne pieniądze. Sam ZUS przyznaje, że to jest bardzo duża podwyżka skokowa, pewnie po to, żeby sfinansować wszystkie obietnice rządu, a przede wszystkim nieprzemyślane wydatki.

Łączna wartość składek ZUS w 2020 r. ma wynieść ok. 1445 zł miesięcznie, czyli prawie 130 zł więcej niż obecnie.

Środowisko pracodawców także krytykuje prognozy składki ZUS. Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wsparł przedsiębiorców w liście do premiera Mateusza Morawieckiego:

Dopóki w Polsce będzie istniał ryczałtowy ZUS, dopóty będzie on niszczył miejsca pracy i stanowił barierę dla małego biznesu. (…) Od chwili ogłoszenia podwyżki składki w 2020 roku na wielu mikroprzedsiębiorców padł blady strach. Już teraz ledwo wiążą koniec z końcem. Nie chcą zamykać firm, bo praca na własny rachunek daje im radość i satysfakcję.

polecane: FLESZ: Smartfony zamiast kas fiskalnych.

Wideo

Materiał oryginalny: Składki ZUS w 2020 roku. To będą rekordowe podwyżki składek - Gazeta Pomorska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 106

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

H
HIP HIP HURRRRRRA

jak zwalnia się z podatku młodocianych bandziorów i cwaniaków jak rolnikom daje się 100 tysięczne premie za młodość a w nierejestrowanej przedsiębiorczości słupy zarabiają dla gangsterów miliony z zerowym podatkiem i składkami i pieniędzy brakuje. ALE NA PEWNO NIE ZABRAKNIE NA PENSJE POLITYCZNYCH KACYKÓW W ZAWŁASZCZONYCH FIRMACH KTÓRE POWSTAŁY WYSIŁKIEM NARODU A ZA KTÓRE SOLIDARNI WSPANIAŁOMYŚLNIE OBDAROWALI SUWERENA CH... D... I KAMIENI KUPĄ. SKORO SUWEREN NIE PROTESTOWAŁ I W PODZIĘCE PŁASZCZY SIĘ PRZEZ 30 LAT PRZED OBROŃCAMI NARODU PRZED ICH WŁASNĄ WŁASNOŚCIĄ KRAJU TO MA MIRABELKI I LEBIODĘ ZA CENĘ OŚMIORNICZEK.

PROLETARIAT NIECH ŻYJE I HARUJE NA POLITYCZNE GANGI ICH KUMPLI MAFIOZÓW.

N
Nonono
2019-07-04T22:11:43 02:00, Tom:

Ludzie zbierzmy się i zróbmy coś , to jest nasza wina, bo nie potrafimy się przeciwstawić i zaprotestować

Przeciwko komu chcesz zaprotestować? W d... się marudom poprzewracało.

A
Ajaj
2019-07-03T06:37:42 02:00, Sl:

Czytam komentarze i .... "etatowy" średniowieczny ciemnogród nie ma pojęcia o prowadzeniu działalności gospodarcze, a piszą najwiecej.

2019-07-03T07:58:22 02:00, Gość:

Gdyby oswiecony, nowoczesny przedsiębiorca wiedział na czym polega prowadzenie działalności gospodarczej, toby nie narzekał tylko rozwijał firmę a nie wyplakiwał się na forach.

2019-07-04T09:26:37 02:00, Gość:

Żal dupę ściska że nie masz własnej firmy?? Tylko te małe firmy utrzymują tych wszystkich nierobów z rządem włącznie. Jakby każdy tak myślał i zamykał firmy to pracownik też nid miałby zatrudnienia.

2019-07-04T10:40:33 02:00, Gość:

Jakoś mam zatrudnienie i żal mi niczego nie ściska, raczej z tego co czytam to tobie ściska że musisz płacić należne składki. Przestań się nad sobą uzalać tylko rób przelewy tam gdzie się należy.

2019-07-04T10:57:28 02:00, Dzings:

A. U kogo, żałobie pracujesz? Pewnie w prywatnej firmie. To się ciesz że masz pracę. Państwo okrada przedsiębiorców moja jednoosobowa firmę również w postaci zusu zlodziejskiego bo to jest podatek

2019-07-04T11:25:35 02:00, Gość:

Jeżeli ktoś cię okrada panie biznesmemie to zgłoś to odpowiednim organom a nie tu wylewasz swoją chorą frustracje. Masz firmę jednoosobowa to znaczy że jej nie potrafisz rozwinąć, pewnie nawet czajnik za 20 zł w domu masz na firmę. A firma oczywiście przynosi straty.

2019-07-06T10:13:36 02:00, Dzings:

Mam cepie jeszcze nieuczciwa konkurencja emerytów mundurowych strażaków KRUSOWCOW nie placacych zusu i mających po 2-3tys pensji jeszcze i mam się znimk zrownac? Za komuny nie było tak jak jest teraz

Hahaha. Gazeto Pomorska ty siecgwyc za glowe. Ja i moi znajomi mamy firmy od ...dziestu lat i podwyżki skladek to nic nowego. Najlepiej napisac szumny tytul dla ciemnogrodu, ktory będzie skandował i narzekał ...

G
Greg

Zaczyna brakować na emerytury renty 500 to podnoszą ZUS, od kogoś trzeba ściągać żeby komuś dać,i do czego to doprowadzi?chory kraj i chore rządy

G
Gość

Złodzieje

A
Adam

To dlaczego mojej renty nie liczą od średniej krajowej???

D
Dzings
2019-07-03T06:37:42 02:00, Sl:

Czytam komentarze i .... "etatowy" średniowieczny ciemnogród nie ma pojęcia o prowadzeniu działalności gospodarcze, a piszą najwiecej.

2019-07-03T07:58:22 02:00, Gość:

Gdyby oswiecony, nowoczesny przedsiębiorca wiedział na czym polega prowadzenie działalności gospodarczej, toby nie narzekał tylko rozwijał firmę a nie wyplakiwał się na forach.

2019-07-04T09:26:37 02:00, Gość:

Żal dupę ściska że nie masz własnej firmy?? Tylko te małe firmy utrzymują tych wszystkich nierobów z rządem włącznie. Jakby każdy tak myślał i zamykał firmy to pracownik też nid miałby zatrudnienia.

2019-07-04T10:40:33 02:00, Gość:

Jakoś mam zatrudnienie i żal mi niczego nie ściska, raczej z tego co czytam to tobie ściska że musisz płacić należne składki. Przestań się nad sobą uzalać tylko rób przelewy tam gdzie się należy.

2019-07-04T10:57:28 02:00, Dzings:

A. U kogo, żałobie pracujesz? Pewnie w prywatnej firmie. To się ciesz że masz pracę. Państwo okrada przedsiębiorców moja jednoosobowa firmę również w postaci zusu zlodziejskiego bo to jest podatek

2019-07-04T11:25:35 02:00, Gość:

Jeżeli ktoś cię okrada panie biznesmemie to zgłoś to odpowiednim organom a nie tu wylewasz swoją chorą frustracje. Masz firmę jednoosobowa to znaczy że jej nie potrafisz rozwinąć, pewnie nawet czajnik za 20 zł w domu masz na firmę. A firma oczywiście przynosi straty.

Mam cepie jeszcze nieuczciwa konkurencja emerytów mundurowych strażaków KRUSOWCOW nie placacych zusu i mających po 2-3tys pensji jeszcze i mam się znimk zrownac? Za komuny nie było tak jak jest teraz

G
Gość

Zapraszam do wyborów

T
Tom

Ludzie zbierzmy się i zróbmy coś , to jest nasza wina, bo nie potrafimy się przeciwstawić i zaprotestować

G
Gość
2019-07-03T06:37:42 02:00, Sl:

Czytam komentarze i .... "etatowy" średniowieczny ciemnogród nie ma pojęcia o prowadzeniu działalności gospodarcze, a piszą najwiecej.

2019-07-03T07:58:22 02:00, Gość:

Gdyby oswiecony, nowoczesny przedsiębiorca wiedział na czym polega prowadzenie działalności gospodarczej, toby nie narzekał tylko rozwijał firmę a nie wyplakiwał się na forach.

2019-07-04T09:26:37 02:00, Gość:

Żal dupę ściska że nie masz własnej firmy?? Tylko te małe firmy utrzymują tych wszystkich nierobów z rządem włącznie. Jakby każdy tak myślał i zamykał firmy to pracownik też nid miałby zatrudnienia.

2019-07-04T10:40:33 02:00, Gość:

Jakoś mam zatrudnienie i żal mi niczego nie ściska, raczej z tego co czytam to tobie ściska że musisz płacić należne składki. Przestań się nad sobą uzalać tylko rób przelewy tam gdzie się należy.

2019-07-04T10:57:28 02:00, Dzings:

A. U kogo, żałobie pracujesz? Pewnie w prywatnej firmie. To się ciesz że masz pracę. Państwo okrada przedsiębiorców moja jednoosobowa firmę również w postaci zusu zlodziejskiego bo to jest podatek

Jeżeli ktoś cię okrada panie biznesmemie to zgłoś to odpowiednim organom a nie tu wylewasz swoją chorą frustracje. Masz firmę jednoosobowa to znaczy że jej nie potrafisz rozwinąć, pewnie nawet czajnik za 20 zł w domu masz na firmę. A firma oczywiście przynosi straty.

D
Dzings
2019-07-03T06:37:42 02:00, Sl:

Czytam komentarze i .... "etatowy" średniowieczny ciemnogród nie ma pojęcia o prowadzeniu działalności gospodarcze, a piszą najwiecej.

2019-07-03T07:58:22 02:00, Gość:

Gdyby oswiecony, nowoczesny przedsiębiorca wiedział na czym polega prowadzenie działalności gospodarczej, toby nie narzekał tylko rozwijał firmę a nie wyplakiwał się na forach.

2019-07-04T09:26:37 02:00, Gość:

Żal dupę ściska że nie masz własnej firmy?? Tylko te małe firmy utrzymują tych wszystkich nierobów z rządem włącznie. Jakby każdy tak myślał i zamykał firmy to pracownik też nid miałby zatrudnienia.

2019-07-04T10:40:33 02:00, Gość:

Jakoś mam zatrudnienie i żal mi niczego nie ściska, raczej z tego co czytam to tobie ściska że musisz płacić należne składki. Przestań się nad sobą uzalać tylko rób przelewy tam gdzie się należy.

A. U kogo, żałobie pracujesz? Pewnie w prywatnej firmie. To się ciesz że masz pracę. Państwo okrada przedsiębiorców moja jednoosobowa firmę również w postaci zusu zlodziejskiego bo to jest podatek

G
Gość
2019-07-03T06:37:42 02:00, Sl:

Czytam komentarze i .... "etatowy" średniowieczny ciemnogród nie ma pojęcia o prowadzeniu działalności gospodarcze, a piszą najwiecej.

2019-07-03T07:58:22 02:00, Gość:

Gdyby oswiecony, nowoczesny przedsiębiorca wiedział na czym polega prowadzenie działalności gospodarczej, toby nie narzekał tylko rozwijał firmę a nie wyplakiwał się na forach.

2019-07-04T09:26:37 02:00, Gość:

Żal dupę ściska że nie masz własnej firmy?? Tylko te małe firmy utrzymują tych wszystkich nierobów z rządem włącznie. Jakby każdy tak myślał i zamykał firmy to pracownik też nid miałby zatrudnienia.

Jakoś mam zatrudnienie i żal mi niczego nie ściska, raczej z tego co czytam to tobie ściska że musisz płacić należne składki. Przestań się nad sobą uzalać tylko rób przelewy tam gdzie się należy.

G
Gość
2019-07-03T06:37:42 02:00, Sl:

Czytam komentarze i .... "etatowy" średniowieczny ciemnogród nie ma pojęcia o prowadzeniu działalności gospodarcze, a piszą najwiecej.

2019-07-03T07:58:22 02:00, Gość:

Gdyby oswiecony, nowoczesny przedsiębiorca wiedział na czym polega prowadzenie działalności gospodarczej, toby nie narzekał tylko rozwijał firmę a nie wyplakiwał się na forach.

2019-07-04T09:26:37 02:00, Gość:

Żal dupę ściska że nie masz własnej firmy?? Tylko te małe firmy utrzymują tych wszystkich nierobów z rządem włącznie. Jakby każdy tak myślał i zamykał firmy to pracownik też nid miałby zatrudnienia.

Ja do "gościa" do kogo ten "ciemnogród" JEŁOPIE , gdyby nie pracownicy z UA to ten protegowany tatuśka zMorawieckiego wysłany by żonę do mnie do Amsterdamu na RED dzielnicę

G
Gość
2019-07-03T06:37:42 02:00, Sl:

Czytam komentarze i .... "etatowy" średniowieczny ciemnogród nie ma pojęcia o prowadzeniu działalności gospodarcze, a piszą najwiecej.

2019-07-03T07:58:22 02:00, Gość:

Gdyby oswiecony, nowoczesny przedsiębiorca wiedział na czym polega prowadzenie działalności gospodarczej, toby nie narzekał tylko rozwijał firmę a nie wyplakiwał się na forach.

Żal dupę ściska że nie masz własnej firmy?? Tylko te małe firmy utrzymują tych wszystkich nierobów z rządem włącznie. Jakby każdy tak myślał i zamykał firmy to pracownik też nid miałby zatrudnienia.

G
Gość
2019-07-03T06:37:42 02:00, Sl:

Czytam komentarze i .... "etatowy" średniowieczny ciemnogród nie ma pojęcia o prowadzeniu działalności gospodarcze, a piszą najwiecej.

2019-07-03T07:58:22 02:00, Gość:

Gdyby oswiecony, nowoczesny przedsiębiorca wiedział na czym polega prowadzenie działalności gospodarczej, toby nie narzekał tylko rozwijał firmę a nie wyplakiwał się na forach.

O i następny baran!

Dodaj ogłoszenie