Bulwary nad Brdą w pobliżu śluzy miejskiej. Na siłowni na świeżym powietrzu ćwiczy kilka osób. Do dyspozycji mają sześć urządzeń.
- To naprawdę fajne miejsce. Mieszkam przy ulicy Królowej Jadwigi i codziennie tu biegam. Przy okazji robię sobie mały trening na siłowni. Wszystkie urządzenia działają bez zarzutu - mówi Julia, która przyszła tu z koleżanką Weroniką.
[break]
Zadowolona jest też Małgorzata Wierzelewska, mieszkanka Śródmieścia. - Zaglądam tu często z dziećmi. Na siłowni miło spędzamy czas. Takie miejsca są potrzebne w mieście. Stan techniczny urządzeń nie budzi moich zastrzeżeń. Częściej niszczone są te na placu zabaw. W ubiegłym roku jedno z nich zostało uszkodzone, ale po interwencji w ratuszu, naprawiono je - twierdzi.
Nie wszędzie jednak tak jest.
- Przy ulicy Nakielskiej, między kortami tenisowymi a kościołem, jest siłownia na wolnym powietrzu - mówi nasz Czytelnik. - To miejsce wymaga konserwacji. Po zimie urządzenia trzeszczą i piszczą. Na placu zabaw huśtawka łańcuchowa jest urwana, a z jednej z lamp wypruto kable i wygląda to dość groźnie. To fajne miejsce, ale ktoś musi się nim zaopiekować - dodaje.
Jak informuje ratusz, miejskie urządzenia są jeszcze na gwarancji. - Podlegają przeglądom, prowadzonym przez pracowników wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska, którzy przypisani są do poszczególnych rejonów miasta - informuje Piotr Kurek, p.o. rzecznika prezydenta Bydgoszczy. - W przypadku ulicy Nakielskiej zostanie wysłany konserwator, który w razie potwierdzenia sygnału od Czytelnika, przeprowadzi niezbędne prace serwisowe. Huśtawka również będzie naprawiona. Uszkodzoną latarnią bez zbędnej zwłoki zajmą się pracownicy zarządu dróg - dodaje.
Obecnie miasto zarządza 13 siłowniami plenerowymi. Jedno miejsce powstało jako nagroda za wysoką frekwencję w wyborach na Piaskach. Dwie siłownie zbudowano dzięki programowi 25/75, a kolejne 10 w ramach programu 5/6. W Bydgoszczy takich urządzeń do rekreacji na świeżym powietrzu jest jednak zdecydowanie więcej. Coraz częściej stawiają je także spółdzielnie mieszkaniowe oraz inni zarządcy terenu.
- Przygotowujemy kolejne inwestycje, które poprawią ofertę rekreacyjną miasta. W tym roku bydgoszczanie zyskają nowe siłownie plenerowe, place zabaw, korty tenisowe. Inwestycje będą realizowane dzięki budżetowi obywatelskiemu. Będzie ich dwadzieścia - mówi Piotr Kurek.
Na Czyżkówku doposażone zostaną trzy istniejące place zabaw - przy ul. Krajeńskiej, Chmielnej i Siedleckiej. Dodatkowe zabawki pojawią się także na placach przy ul. Mińskiej i Śluzowej na Flisach. Na Miedzyniu, w rejonie skrzyżowania ul. Maciaszka i Krokusowej, zbudowane zostaną nowy plac zabaw i siłownia plenerowa, a na na Osowej Górze plac zabaw w rejonie ul. Kanarkowej zyska nowe wyposażenie i ogrodzenie.
Nowa siłownia plenerowa powstanie na terenie Zespołu Szkół Budowlanych przy ul. Pestalozziego. Podobna inwestycja będzie zrealizowana na Bielawach przy ul. Powstańców Wielkopolskich, gdzie kontynuowane będą prace, rozpoczęte w ubiegłym roku związane z budową placu zabaw. Na Bartodziejach nad Balatonem zmodernizowane zostaną jeden kort tenisowy i ścianka treningowa. W starym Fordonie zaplanowano natomiast budowę siłowni fitness na terenie ZS nr 20 przy ul. Sielskiej. Kontynuowane będą prace na Górzyskowie, zmierzające do zagospodarowania terenu w rejonie ulic Kossaka - Gersona.
Na ten rok zaplanowano budowę siłowni parkowej wraz z monitoringiem i oświetleniem. W Śródmieściu rozpocznie się rewitalizacja skweru Leszka Białego. Tu także powstanie siłownia plenerowa. Z kolei w Łęgnowie zaplanowano kontynuację prac z ubiegłego roku przy ul. Żółwińskiej, gdzie modernizowane są tereny rekreacyjne. Zagospodarowane zostaną też tereny parkowe na Wyżynach w rejonie ulic Glinki - Białostocka - Bohaterów Kragujewca. Tam dobudowane będą siłownia fitness i plac zabaw.