https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Silnik, podwozie, tapicerka, czyli mycie samochodu

Zbigniew Juchniewicz
Po ciężkiej zimie samochód wymaga szczególnej troski. Sól i inne środki chemiczne stosowane do likwidowania gołoledzi, piasek i inne nieczystości czynią spustoszenie w karoserii.

Po ciężkiej zimie samochód wymaga szczególnej troski. Sól i inne środki chemiczne stosowane do likwidowania gołoledzi, piasek i inne nieczystości czynią spustoszenie w karoserii.

Szczególnie w jej dolnych partiach i w podwoziu.

Czy warto umyć podwozie po zimie?

- Zdecydowanie tak - twierdzi Piotr Gajdus, właściciel firmy Gajdus Auto Serwis, Myjnia w Toruniu. - Mycie ciepłą wodą pod ciśnieniem wypłucze wszelkie zanieczyszczenia z podwozia. Dodatkowo, po wyschnięciu można zabezpieczyć podwozie nowoczesnymi środkami konserwującymi. Szczególnie istotne jest zabezpieczenie wszelkich profili zamkniętych. Fabryczne zabezpieczenia nie zawsze są w najlepszej kondycji po kilku ostrych zimach.<!** reklama>

Nieco inaczej wygląda kwestia mycia silnika - w tym przypadku zalecana jest szczególna ostrożność. Współczesne auta są naszpikowane elektroniką i czasami niefachowo przeprowadzone mycie silnika może spowodować problemy.

W specjalistycznej myjni

- Mycie silnika w zasadzie jest potrzebne po co, aby prędzej w przyszłości zauważyć, np. wycieki oleju - wyjaśnia Piotr Gajdus. - A jeśli już razi nas zabłocony silnik, to mycie zlecajmy tylko specjalistycznej myjni, w której można wysuszyć silnik sprężonym powietrzem.

Kolejnym elementem wyposażenia samochodu, który po zimie może wymagać renowacji jest tapicerka. W jej przypadku najlepsze jest kompleksowe pranie i czyszczenie. Podobnie jak podsufitki. Auto musimy jednak pozostawić na cały dzień, bo po praniu fotele są suszone ciepłym powietrzem. Trwa to przynajmniej kilka godzin.

Ten, kto zimą dbał o gumowe uszczelki drzwi, nie będzie miał problemów. Gorzej, gdy na siłę otwieraliśmy przymarznięte drzwi i uszczelka się rozerwała. Niezbędna będzie, bo żadna naprawa raczej nie wchodzi w rachubę.

Od razu warto zakonserwować nową uszczelkę wazeliną techniczną, a zabieg powtórzyć jesienią. To nam zagwarantuje, że podczas następnej zimy nie powinniśmy mieć z nią żadnych kłopotów.

Zadbaj o plastiki

Warto też zadbać o plastiki wewnątrz auta. Jest wiele specyfików, które odświeżają wygląd tych elementów i co najważniejsze, nie nabłyszczają ich. Przez to w wiosennym słońcu nie będzie się nam odbijała w szybie deska rozdzielcza. To istotne dla bezpieczeństwa i komfortu podróżowanie samochodem.

Ile za mycie?

  • Mycie podwozia - od 80 złotych
  • Pranie tapicerki od 220 zł
  • Ręczne polerowanie lakieru od 100 zł
  • Mycie i konserwacja tapicerki skórzanej od 80 zł
  • Konserwacja podwozia od 300 zł
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski