Siatkarze ZAKSY wzięli wszystko

marc
W finale częstochowskiego turnieju ZAKSA pokonała Asseco Resovię 3:1. Rzeszowianie wyeliminowali w sobotę Delectę, ale bydgoszczanie przegrali minimalnie i po bardzo zaciętej walce.

<!** reklama>
W sobotnim półfinale ZAKSA wykorzystała każdą okazję, żeby uciec na kilka punktów Jastrzębskiemu Węglowi i pomijając porażkę w trzecim secie, wygrała pewnie 3:1. Jej rywala w finale wyłonił drugi półfinał, a w nim walka była już bardziej wyrównana.
Delecta musiała się zmierzyć z atakami zawodników Asseco Resovii. W pierwszym secie co prawda nie znalazła na to sposobu, nasi gracze byli zbyt spięci, lecz już w kolejnych odsłonach, mimo że kontuzji nabawił się Wojciech Jurkiewicz (dzisiaj przejdzie szczegółowe badania), radziła sobie doskonale. Poza tym to rzeszowianie musieli się częściej bronić. Dawid Konarski i Marcin Waliński robili co mogli, żeby zmusić Resovię do defensywy. Najważniejsze, że udało się doprowadzić do remisu 1:1 i odzyskać wiarę w końcowy sukces. W kolejnych setach oglądaliśmy przeważnie walkę punkt za punkt, rzeszowianie skutecznie jednak powstrzymywali nasze ataki, m.in. Stephana Antigi. Konarski kilka akcji skończył, ale kilka też popsuł.
W tie-breaku Delecta miała początkowo problem z przyjęciem. W końcówce doprowadziła jednak do remisu. I nadzieje na awans znowu odżyły. Szczęście było blisko. Niestety, po ataku blok-aut Zbigniewa Bartmana w euforię wpadli rywale.
- Ten mecz mógł się kibicom podobać. A mojej drużynie należą się wielkie słowa uznania. Przed nami trochę przerwy, bo ostatnio graliśmy systemem środa-sobota - powiedział trener Delecty Piotr Makowski.
W finale więcej błędów popełniła Resovia, ZAKSA zgarnęła więc wszystko. Po imprezie przyznano jeszcze nagrody indywidualne. MVP turnieju: Felipe Fonteles (ZAKSA), najlepszy zagrywający: Michał Ruciak (ZAKSA), najlepszy przyjmujący: Piotr Gacek (ZAKSA), najlepszy broniący: Krzysztof Ignaczak (Asseco Resovia), najlepszy blokujący: Łukasz Wiśniewski (ZAKSA), najlepszy atakujący: Felipe Fonteles i najlepszy rozgrywający: Paweł Zagumny (ZAKSA).