Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie nad Gopłem. Co zrobi Wojewódzki Konserwator Zabytków?

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
"Doszliśmy do wniosku, że mamy do czynienia zapewne z ciekawym obiektem związanym z okresem funkcjonowania wczesnośredniowiecznego grodziska w Mietlicy" - czytamy w liście Darii i Roberta Wyrostkiewiczów
"Doszliśmy do wniosku, że mamy do czynienia zapewne z ciekawym obiektem związanym z okresem funkcjonowania wczesnośredniowiecznego grodziska w Mietlicy" - czytamy w liście Darii i Roberta Wyrostkiewiczów Nadesłane
Małżeństwo archeologów w trakcie spaceru nad Gopłem odkryło drewnianą konstrukcję. Twierdzą, że może to być fragment mostu lub portu liczący około tysiąca lat. Sprawę zbadają naukowcy z Torunia.

"Doszliśmy do wniosku, że mamy do czynienia zapewne z ciekawym obiektem związanym z okresem funkcjonowania wczesnośredniowiecznego grodziska w Mietlicy. Obecnie można jedynie przypuszczać, że mógł on mieć znaczenie użytkowe i był związany ze wzmocnieniem nadbrzeża w celu uniemożliwienia podmywania przedwala w miejscu bezpośredniego dostępu do wody z grodu (nie można wykluczyć, że było to miejsce szczególnego znaczenia; być może związane z istniejącym tu wówczas mostem lub portem)" - czytamy w liście, który odkrywcy - Daria i Robert Wyrostkiewiczowie - skierowali do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

O odkryciu szeroko pisaliśmy w artykule: W trakcie spaceru nad Gopłem odkryli drewnianą konstrukcję sprzed tysiąca lat! [zdjęcia]

O odkryciu archeologów informowały media w całej Polsce. Janusz Owczarek, regionalista i przewodnik z Kruszwicy, studzi emocje Czytelników. "Takich miejsc nad brzegami jeziora Gopło jest kilkadziesiąt. Są to umocnienia brzegu wykonane na potrzeby transportu wodnego. Najstarsze mają ponad 100 lat" - przekonuje na Facebooku.

Co na to odkrywcy?

"Nad całym Gopłem istnieje wiele konstrukcji z drzewa. W Mietlicy mamy do czynienia przynajmniej z dwoma rodzajami. Zarówno nie starszymi niż stuletnimi umocnieniami brzegu, jak i w okolicach bramy dawnego grodziska pozostałościami po być może konstrukcjach portowych lub mostowych związanych z tutejszym refugium. To definitywnie wyjaśnią badania dendrochronologiczne i wizja lokalna nurka-archeologa" - przekonuje Robert Wyrostkiewicz.

Szerzej na ten temat pisaliśmy w artykule: Regionalista z Kruszwicy o "sensacyjnych odkryciach" nad Gopłem. Co na to archeolodzy?

- Obecnie czekamy na odpowiedź konserwatora zabytków. Bez dalszych badań nie można potwierdzić, ani wykluczyć, że zauważone przez nas konstrukcje są elementami przeprawy mostowej między grodem a przeciwległym brzegiem - podkreśla Daria Wyrostkiewicz.

Jaką decyzję w tej sprawie podjął Wojewódzki Konserwator Zabytków?

- Poprosiliśmy Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu o sprawdzenie tych informacji. Będziemy mieli wtedy pełną jasność - informuje Sambor Gawiński, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wyniki ustaleń naukowców powinniśmy poznać jeszcze w tym roku.

- Obniżony stan wody w jeziorze odsłonił wiele ciekawych rzeczy. W wielu miejscach uwidoczniły się liczne w linii brzegowej Gopła umocnienia wykonane na potrzeby transportu wodnego - opowiada Daria Wyrostkiewicz

W trakcie spaceru nad Gopłem odkryli drewnianą konstrukcję s...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sensacyjne odkrycie nad Gopłem. Co zrobi Wojewódzki Konserwator Zabytków? - Gazeta Pomorska