W lutym mniej niż miesiąc wcześniej płaciliśmy za odzież i obuwie, choć potaniała także żywność. Ceny artykułów spożywczych jednak w stosunku do tych z lutego ubiegłego roku i tak są wyższe o 3,6 proc. Nadal rosną ceny usług związanych z mieszkaniem.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym 2018 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2 proc. (w tym towarów – o 0,3 proc., przy utrzymujących się na tym samym poziomie cenach usług). W porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,4 proc. (w tym usług – o 2,3 proc. i towarów – o 1,0 proc.).
W lutym br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały niższe ceny żywności (o 0,4 proc.), odzieży i obuwia (o 1,5 proc.) oraz w zakresie łączności (o 1,4 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,10 p. proc., 0,08 p. proc. i 0,07 p. proc.
Wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 0,1 proc.) podwyższyły ten wskaźnik o 0,03 p. proc.
W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 3,6 proc.) oraz w zakresie mieszkania (o 1,8 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,79 p. proc. i 0,46 p. proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,2 proc.) oraz w zakresie transportu (o 2,0 proc.) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,22 p. proc. i 0,18 p. proc.
Coroczna zmiana systemu wag Główny Urząd Statystyczny, podobnie jak w latach ubiegłych, w lutym br. dokonał aktualizacji systemu wag stosowanego w obliczeniach wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych.
W konsekwencji zweryfikowane zostały dane dotyczące inflacji w styczniu br.
Ostatecznie w styczniu br. w stosunku do stycznia ub. roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,9 proc. i były na porównywalnym poziomie wobec wstępnie szacowanego wzrostu. Według ostatecznych danych wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych za styczeń br. w stosunku do poprzedniego miesiąca nie uległ zmianie wobec wstępnie szacowanego (wzrost cen o 0,3 proc.).
