Zaskakująco dużo bydgoszczan, zważywszy na letnią wakacyjną porę, przybyło wczoraj do auli Instytutu Mechaniki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
<!** Image 3 align=none alt="Image 195055" sub="Promocja pierwszego tomu „Encyklopedii Bydgoszczy” stała się okazją do wręczenia medali „Pro Memoria”. Fot.: Tymon Markowski">
Wypełniona sala bardzo ucieszyła organizatora spotkania, prezesa Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, Jerzego Derendę. Intencją zaproszenia była promocja niedawno wydanego pierwszego tomu „Encyklopedii Bydgoszczy”.<!** reklama>
Sekrety związane z przygotowaniem tego ambitnego wydawnictwa, jego redagowaniem i powstawaniem starał się wydobyć od osób, na których barkach spoczęło najwięcej obowiązków, prowadzący z nimi rozmowy Marek Jankowiak.
Harmonogram kluczem
Jak przyznał prof. dr hab. Włodzimierz Jastrzębski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, redaktor naczelny encyklopedii, praca nad nią zajęła wiele lat, ale i tak mniej niż przygotowania do niej.
- Najtrudniej było z dopilnowaniem harmonogramu - powiedział. - Praktycznie bez przerwy musiałem się przypominać autorom o kolejnych hasłach, chcąc, by ostatecznie praca ukazała się w rozsądnym terminie. Niestety, dobór 12 działów, jakie zawarte zostały w pierwszym tomie encyklopedii, z 35 przewidzianych ogółem, tym właśnie został zdeterminowany. Nie było innego wyjścia.
Prof. Jastrzębski wyznał też, że stosunkowo najłatwiej współdziałało mu się z... młodymi pracownikami nauki, a siebie i prezesa Derendę nazwał osobami wyrozumiałymi i dobrymi negocjatorami, co przyczyniło się w znacznej mierze do sprawnego ukończenia pierwszego tomu. Podkreślił też, że bardzo wydłużyło prace edytorskie poszukiwanie zdjęć, mapek i innego rodzaju ilustracji.
Nad pierwszym tomem encyklopedii, jak powiedział wydawca, prezes TMMB, Jerzy Derenda, pracowało około 100 osób, głównie ze środowisk naukowych z Bydgoszczy.
Medale „Pro Memoria”
Podczas wczorajszej uroczystości ppłk Marcin Wasiński, reprezentujący Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył medale „Pro Memoria”, przyznawane organizacjom i osobom szczególnie zasłużonym w utrwalaniu pamięci walk niepodległościowych podczas drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu.
Medale otrzymali Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, prof. Włodzimierz Jastrzębski, Jerzy Wenderlich i Stefan Pastuszewski. Przyznano go także ppłk. Wojciechowi Zawadzkiemu, długoletniemu szefowi Muzeum Pomorskiego Okręgu Wojskowego.
Kiedy ukaże się drukiem drugi tom encyklopedii, nie wspominając już o trzecim i ostatnim, na razie nie wiadomo. Wszystko wskazuje na to, że kolejny tom „Encyklopedii Bydgoszczy” pojawi się w przyszłym roku. A potem ma jeszcze ukazać się aneks...