W środę posłowie jednogłośnie przyjęli projekt ustawy o rolniczym handlu detalicznym. Głosowało 444 posłów – wszyscy byli za, nikt się był przeciw oraz nikt nie wstrzymał się od głosu.
Planowo projekt ma wesprzeć rolników – szczególnie jeśli chodzi o sprzedaż własnych produktów. Przychody z tego tytułu do 100 tysięcy złotych będą zwolnione z podatku. Oznacza to, że kwota przychodów z tego tytułu zwolniona od podatku dochodowego została podniesiona z 40 tysięcy złotych.
Rolniczy handel detaliczny, czyli skrótowo RHD jest specyficzną formą handlu detalicznego, funkcjonującą w Polsce od 2017 r. przeznaczoną dla rolników. Podstawowym warunkiem prowadzenia tej działalności jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu danego podmiotu.
Dlatego też podczas debaty nad rządowym projektem część posłów podnosiła argument, że obecnie mała część rolników zajmuje się taką formą prowadzenia działalności i choć proponowana ustawa jest potrzebna, to nie rozwiązuje ona problemów, z jakimi zmaga się większość rolników. RDH obecnie zajmuje się około 1 procent wszystkich gospodarstw.
Jakie najważniejsze zmiany wprowadza ustawa?
Podwyższono z 40 tys. do 100 tys. zł kwotę przychodów ze sprzedaży, przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy, produktów roślinnych i zwierzęcych.
Oprócz tego zrezygnowano z maksymalnych limitów zbywania żywności w w odniesieniu do sprzedaży konsumentom finalnym.
Dostawy żywności, wyprodukowanej w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD), do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta finalnego – takich jak np. sklepy, restauracje, stołówki – mogą odbywać się na terytorium całego kraju.
Doprecyzowano także kwestie pochodzenia składników wykorzystywanych do produkcji żywności w ramach RHD.
Z przyjętych poprawek wynika natomiast, że produkty żywnościowe pochodzenia zwierzęcego lub mieszane (roślinno-zwierzęce) będą mogły być sprzedawane tylko na terenie danego województwa, gdzie zostały wyprodukowane oraz na terenie powiatów ościennych.
