MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedziele handlowe 2024. W którą niedzielę sierpnia sklepy będą otwarte?

Michał Sierek
W sierpniu wypada piąta z siedmiu niedziel handlowych w 2024 roku.
W sierpniu wypada piąta z siedmiu niedziel handlowych w 2024 roku. Archiwum Polska Press
W Sejmie trwają prace nad zmianami w przepisach dotyczących zakazu handlu w niedziele. Zgodnie z projektem poselskim zakaz miałby dotyczyć maksymalnie dwóch niedziel w miesiącu. Obecne przepisy dopuszczają handel jedynie w siedem niedziel w całym roku. Jedna z nich wypada w sierpniu.

Obowiązujące przepisy dopuszczają siedem niedziel handlowych w roku. Dodatkowo sklepy nie mogą być otwarte po godzinie 14.00 w Wielką Sobotę oraz w Wigilię Bożego Narodzenia. Sklep może być otwarty jeśli za ladą stanie właściciel - zakaz dotyczy jedynie zlecania pracy w handlu zatrudnionemu pracownikowi.

Niedziele handlowe 2024

Tak przedstawia się kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku.

  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Sierpniowa niedziela handlowa, która wypada 25. dnia miesiąca, będzie piątą niedzielą bez zakazu w handlu w tym roku. Pozostałe wypadają dopiero w grudniu. Przepisy zakazujące handlu w niedziele i niektóre święta nie dotyczą części działalności. Otwarte mogą być między innymi piekarnie, cukiernie, kwiaciarnie, apteki, stacje benzynowe, placówki pocztowe.

Zakaz handlu w niedziele - zmiany w przepisach?

Posłowie Polski 2050 chcą liberalizacji przepisów dotyczących zakazu handlu w niedziele. Odpowiedni projekt został już skierowany do Sejmu - nie ma jednak pewności, czy zostanie przegłosowany. Przypomnijmy, że w tej sprawie doszło do rozłamu w koalicji - za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu posłowie Lewicy zagłosowali wspólnie z Prawem i Sprawiedliwością. Ostatecznie projekt Polski 2025 pod koniec czerwca skierowany został do prac w sejmowej komisji. Posłowie zajmą się zmianami po wakacjach. Co zakłada nowelizacja?

Autorzy projektu chcą, by dopuszczone były dwie niedziele handlowe w miesiącu (pierwsza i trzecia). Za pracę w taką niedzielę przysługiwałoby wynagrodzenie 200 proc. Pracodawca musiałby również wyznaczyć dzień wolny sześć dni przed albo sześć dni po dniu pracy w niedzielę.

Pomysłodawcy zmian tłumaczą, że mogą one przynieść wzrost obrotów o 4 proc. oraz możliwość zwiększenia zatrudnienia (o 40 tysięcy miejsc pracy). Dodatkowo, więcej niedziel handlowych miałoby przyczynić się do zmniejszenia marnowania żywności.

POLECAMY: Waloryzacja emerytur 2025 - tabela. Tak mają urosnąć emerytury w przyszłym roku - sprawdź wyliczenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski