Spis treści
Segregacja śmieci to prosta czynność, której uczą się już małe dzieci. Nie sprawia nam problem wyrzucić papierowe opakowanie, butelkę czy słoik. Nie ma wątpliwości które odpady są mokre. Jest jednak spora grupa śmieci, która w podstawowej segregacji nie znajdzie swojego kosza. Wówczas trafią do kosza na odpady zmieszane.
- Przeczytaj: Tego lepiej nie wkładać do zmywarki. Oto najczęstsze błędy - przez to zmywarka nie domywa naczyń
Do segregacji wykorzystujemy pięć podstawowych pojemników na odpady pozwalających na właściwą utylizację większości produktów. Wyróżnić należy następujące kolory kontenerów: brązowy to odpady biodegradowalne, czarny to odpady zmieszane, niebieski to papier, zielone to szkło, natomiast żółte to tworzywa sztuczne oraz metal. Niektóre ze śmieci powinno się przekazywać do PSZOK-ów (Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). To właśnie ich nie wyrzucimy do przydomowych koszy.
Jakie to odpady zmieszane?
Odpady zmieszane to miejsce na śmieci, których nie da się rozdzielić do pojemników na segregację. Zatem do odpadów zmieszanych zaliczymy: zawartość worków do odkurzaczy, niedopałki papierosów, paragony, zużyte pieluchy, ręczniki oraz chusteczki papierowe, żwirek z kuwety czy odchody zwierząt, plastikowe lub papierowe opakowań pokrytych tłuszczem oraz z resztkami niewykorzystanej żywności, np. jogurtu czy serka. Jednak nie wszystko możemy tam wyrzucić. Co z pozostałymi odpadami?
Segregacja śmieci jest ważne dla środowiska, ale także dla naszych kieszeni. Często dzięki temu, że segregujemy odpady możemy zapłacić niższą stawkę za wywóz śmieci.
Czego nie można wrzucać do przydomowego kosza na śmieci?
W galerii poniżej zobaczcie, czego nie możemy wyrzucić do osiedlowego kosza na śmieci. Oto lista rzeczy, których wyrzucić nie możemy:
Błędy przy segregacji śmieci
Nadal jednak popełniamy wiele błędów przy segregacji śmieci. Wiele wątpliwości nadal budzi żywność. Nie mamy wątpliwości, gdzie wyrzucić obierki i resztki surowych owoców i warzyw. To zdecydowanie odpady biodegradowalne. Ale resztki z obiadu już rodzą problem. Jak się okazuje resztki z obiadu to już żywność przetworzone, której miejsce jest w koszu na odpady zmieszane, a nie mokre.
Odpadem zmieszanym jest także paragon, obierki od jajek czy pudełko po jogurcie z jego resztkami. Papierowe ręczniki i chusteczki też należy wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane, bo są one zwykle mokre lub ubrudzone, więc nie nadają się do recyklingu.