- Jesteśmy bardzo szczęśliwi - mówił tuż po ogłoszeniu wyroku sądu prof. Jerzy Kaszuba, rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. - Już dziś możemy przystąpić do rozmów z pracownią Plus 3 Architekci sp. z o.o. w sprawie projektu kampusu. Zależy nam na czasie, bo chcemy ubiegać się o środki unijne. Myślę, że nasza współpraca układać będzie się dobrze.
Stracili pół roku
Radości nie krył też Marek Czerski, kanclerz uczelni. - Nareszcie możemy rozpoczynać budowę akademii - mówił. - Choć trochę żal, że przez te zawirowania wokół wyników konkursu na koncepcję architektoniczną straciliśmy pół roku.
Przypomnijmy, sąd konkursowy w skład, którego weszli architekci i przedstawiciele uczelni po burzliwych obradach uznał za najlepszą pracę warszawskiej pracowni. Koncepcja ta głosami 4:3 wygrała z tą przygotowaną przez Biuro Projektów Lewicki-Łatak sp. z o. o. z Krakowa. Firma z Krakowa złożyła jednak odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, zawierające 8 zarzutów. Ta odrzuciła siedem z nich, a uznała jeden, dotyczący dwóch błędów w zakresie akustyki. I wskazała na pracę krakowską, która zajęła drugie miejsce, jako najlepszą. Uczelnia uznała jednak, że wyrok KIO obarczony jest błędem i zaskarżyła go do sądu.
PRZECZYTAJ TEŻ:Mała Oliwia walczy o życie w szpitalu. Leży w śpiączce. Ojciec siedzi w areszcie
We wtorek Sąd Okręgowy w Bydgoszczy, któremu przewodniczył sędzia Marek Tauer, zmienił zaskarżony wyrok KIO. Zdaniem sądu, konkurs na koncepcję architektoniczną został przeprowadzony zgodnie z prawem. Nie naruszono przepisów, co mogłoby skutkować unieważnieniem go. Ponadto firma Lewicki-Łatak nie udowodniła, że brak okien w reżyserkach w salach kameralnej i organowej to błąd, którego nie można naprawić.
Na ogłoszeniu wyroku obecna była Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, która zasiadała w sądzie konkursowym i głosowała za koncepcją warszawską.
- Cieszę się, że udało się obronić tę pracę. Mówię to z pełnym przekonaniem jako architekt-praktyk. Nadal uważam, że jej autorzy zaproponowali najlepsze pod względem użytkowym i eksploatacyjnym rozwiązania funkcjonalne. Gratuluję akademii wygranej.
Otwarci na dialog
Satysfakcji z wyroku sądu nie kryli też Katarzyna Głażewska i Krzysztof Bagiński z pracowni Plus 3 Architekci. - Jesteśmy otwarci na dialog. Wszelkie zmiany, jakie zasugeruje inwestor, czyli Akademia Muzyczna weźmiemy pod uwagę - podkreślała Katarzyna Głażewska. - To duży projekt. Nowa siedziba uczelni ma być wizytówką architektoniczną nie tylko Śródmieścia, ale i miasta. Zrobimy wszystko, aby tak się stało.
Na wtorkowej rozprawie nie pojawili się przedstawiciele Biura Projektów Lewicki-Łatak sp. z o.o. Decyzją sądu firma z Krakowa będzie musiała przekazać Akademii Muzycznej 77 tys. 417 zł, celem pokrycia kosztów postępowania sądowego.
Wyrok sądu jest prawomocny. Nowy gmach uczelni ma stanąć w 2020 r. na terenie dzikiego parku między ul. Kamienną, Chodkiewicza i Gdańską. Koszt inwestycji to ponad 100 mln zł.
