https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźby tworzyli i starsi, i młodsi

Szymon Cieślak
Uroczystość rozstrzygnięcia konkursu „Rzeźba ludowa w twórczości dzieci i młodzieży” miała miejsce w Pałuckiej Pracowni Rzeźby. Jury przyznało nagrody w czterech kategoriach.

Uroczystość rozstrzygnięcia konkursu „Rzeźba ludowa w twórczości dzieci i młodzieży” miała miejsce w Pałuckiej Pracowni Rzeźby. Jury przyznało nagrody w czterech kategoriach.

<!** Image 2 align=right alt="Image 101344" sub="Eugeniusz Izdebski pokazuje rzeźby w glinie młodych twórców z Lubostronia. Fot. Szymon Cieślak
">Był to już czwarty powiatowy konkurs. Jury w składzie: Roman Terzyk, Urszula Nowicka i Grażyna Jarmużkiewicz spotkało się kilka dni temu, aby ocenić nadesłane na konkurs prace. Zgoszono 41 rzeźb i płaskorzeźb z Barcina, Lubostronia, Gorzyc i Żnina.

W najmłodszej grupie twórców (8-12 lat) pierwsze dwa miejsca zajęli żninianie: Kacper Mielcarz i Anna Złotnicka. Trzecie miejsce zdobył Krzysztof Marczyński z Gorzyc, a wyróżnienie otrzymał Marcin Marciniak ze Żnina.

Najlepszym twórcą w wieku od 13 do 15 lat okazał się Maciej Zagniński ze Żnina. Nagrodę za drugie miejsce przyznano Marcie Ferens z Gorzyc, a za trzecie Tomaszowi Jasińskiemu ze Żnina. Wyróżnienia otrzymali: Gustaw Kaźmierski ze Żnina, Maciej Marciniak ze Żnina, Artur Wierzchosławski z Gorzyc i Patryk Niespodziany z Gorzyc. Osobną kategorią były rzeźby w glinie. Najlepsze prace przysłały Mariola Pilipczuk (pierwsze miejsce) i Angelika Skwarczyńska (drugie), obie z Lubostronia. Wyróżnienia odebrały barcinianki: Jesica Damska, Paulina Jankowska, Katarzyna Schmidt.

<!** reklama>Jury w kategorii twórców dorosłych (od 15 do 22 lat) postanowiło przydzielić jedynie pierwszą nagrodę, którą odebrał Marcin Zagniński ze Żnina. Obecnie ten 22-letni rzeźbiarz zajmuje się kolejną postacią, która tuż przed Bożym Narodzeniem stanie w szopce przy kościele Najświętszej Marii Panny w Żninie. W tej samej kategorii troje artystów otrzymało wyróżnienia, a są to: Grażyna Ińska ze Żnina, Weronika Nowak ze Żnina oraz Mateusz Cieślikiewicz z Łabiszyna.

<!** Image 3 align=right alt="Image 101344" sub="Marcin Zagniński tworzy figurę do szopki bożonarodzeniowej, która stanie przy kościele Najświętszej Marii Panny w Żninie Fot. Szymon Cieślak
">Laureaci konkursu otrzymali w nagrodę odtwarzacze MP3 i albumy o sztuce. Jak zauważyli organizatorzy, żadna ze żnińskich szkół nie przysłała prac swoich uczniów. Miasto Śniadeckich reprezentowali jedynie twórcy działający w Pałuckiej Pracowni Rzeźby.

- Poziom konkursu był wyższy niż w ubiegłym roku - ocenia Eugeniusz Izdebski z Pałuckiej Pracowni Rzeźby. - Wzięło w nim udział także więcej placówek niż poprzednio, w tym nowe pracownie z Gorzyc i Lubostronia. To dobry znak i dowód na to, że coraz więcej młodych ludzi interesuje się tworzeniem sztuki.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski