Jacek Lewandowski, selekcjoner i trener Zawiszy, na okrągło dba o dobry humor zawodniczek. - Lekkoatletki już wiedzą, kiedy żartujemy, a kiedy skupiamy się na ćwiczeniach - mówi.
<!** Image 2 align=none alt="Image 171742" sub="Od lewej gotowe do startu: Marta Jeschke, Ewelina Ptak, Daria Korczyńska, Iwona Brzezińska, Weronika Wedler, Anna Kiełbasińska, Ewelina Popowska, Marika Popowicz (Zawisza Bydgoszcz), Martyna Opoń, Martyna Świerczyk, Ewelina Skoczylas, Milena Pędziwiatr, Dorota Jędrusińska, trener kadry sprinterek seniorek i U-23 Jacek Lewandowski.">Od grudnia 2009 trenerem kadry sprinterek seniorek jest Jacek Lewandowski (w momencie wyboru miał 32 lata). O wyborze szkoleniowca Zawiszy z pewnością decydowały wyniki, jakie osiągał z Mariką Popowicz, z którą trenuje od 8 lat. Jego wychowanka w 2009 roku została podwójną mistrzynią Polski seniorek na 100 i 200 m, a co roku na imprezach juniorskich i młodzieżowych na mistrzostwach Europy i świata startowała w finałach albo zdobywała miejsca na podium.
Trener podpisał umowę z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki na rok, nadal również zajmuje się młodzieżą z Zawiszy. Sprawdzianem jego pracy były mistrzostwa Europy w Barcelonie. Biało-czerwone w sztafecie 4x100 m sprawiły ogromną niespodziankę. Nie dość, że zdobyły brązowy medal, to jeszcze poprawiły 24-letni rekord Polski finiszując na mecie w czasie 42,68 s.
<!** reklama>- Choć to były tylko mistrzostwa Europy to powtórzenie tego wyniku na ostatnich mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich plasowałoby nasze zawodniczki na 3 - 4 miejscu na świecie. Ta sztafeta ma jeszcze ogromny potencjał - podkreślał znaczenie sukcesu wiceprezes PZLA (funkcja społeczna) i zastępca prezydenta Bydgoszczy, Sebastian Chmara.
Po udanym sezonie, w trakcie którego kilka zawodniczek poprawiło także swoje rekordy, związek przedłużył umowę z Jackiem Lewandowskim do igrzysk w Londynie.
Od 4 do 17 maja kadra sprinterek i młodzieżowa przebywają na obozie na Zawiszy.
- Bydgoszcz jest stolicą lekkiej atletyki, a nasz stadion jest uznawany za najlepszy w kraju - mówi trener Jacek Lewandowski. - Na jednym kompleksie mamy wszystko, czego potrzeba nam do treningu. Postanowiłem zaprosić zawodniczki, aby odwiedziły gród nad Brdą.
Na zgrupowaniu przebywa 13 zawodniczek, wkrótce dojadą jeszcze dwie. Selekcjonerowi pomaga asystentka Malwina Wantoch-Rekowska (w Zawiszy opiekuje się grupami naborowymi). Sprinterki na najważniejszych imprezach w Europie i świecie mogą startować w konkurencjach indywidualnych, ale w sztafecie mamy większe szanse na medal.
Pomimo szerokiego składu, z którego kilka zawodniczek będzie musiało wrócić do domów, na zgrupowaniu panuje radosna atmosfera. Co chwila zawodniczki śmieją się i żartują z siebie. Gdzie zatem atmosfera rywalizacji?
- Sprinterki rywalizują na bieżni, na treningach są koleżankami - mówi trener Jacek Lewandowski. - Lekkoatletki już wiedzą, kiedy żartujemy, a kiedy skupiamy się na ćwiczeniach. Kiedy ćwiczyliśmy starty bądź zmiany, było pełne skupienie. Dobra atmosfera sprzyja lepszej pracy. Zawodniczki znają system kwalifikacji do sztafet reprezentacyjnych, który, wydaje mi się przejrzysty dla każdego. Stres pojawia się u zawodniczek z reguły w ostatnim dniu na zgrupowaniu przed ważną imprezą, kiedy muszę wybrać skład.
Szkoleniowiec nie zamyka nikomu drogi do składu, mimo że w poprzednim roku zawodniczki wywalczyły brązowy medal mistrzostw Europy.
- Nowy sezon to nowe otwarcie - dodaje. - Na miejsce w kadrze trzeba sobie zasłużyć przede wszystkim wynikiem.
Zawodniczki trenujące w kadrze są zadowolone z obozu w naszym mieście.
- Bydgoszcz to dobre miejsce do treningu - mówi brązowa medalistka mistrzostw Europy, Marta Jeschke, reprezentująca SKLA Sopot. - Do dyspozycji mamy dwa stadiony, krytą bieżnię i odnowę biologiczną. Lubimy tu trenować i startować. Dodatkowym atutem jest położenie obiektu w mieście. Nie trzeba, tak jak w Spale, wsiadać w samochód i jechać do Tomaszowa Mazowieckiego czy Łodzi. Wystarczy wsiąść w tramwaj i jest się na starówce, gdzie można przyjemnie spędzić czas w fajnych kafejkach.
Fakty
Najważniejsze cele sztafet
- Młodzieżowe mistrzostwa Europy w Ostrawie (14 - 17 lipca) - medal
- Wojskowe Mistrzostwa Świata w Rio de Janeiro (19 - 23 lipca) - medal
- Mistrzostwa świata w Daegu (Korea, 27 sierpnia - 4 września) - finał
Zasady kwalifikacji do składu reprezentacji
- Pierwsza czwórka finału biegu na 100 m z mistrzostw Polski oraz dwie zawodniczki wskazane przez trenera.