Adaptacja dotyczy stawów przy ul. Muszlowej/Planktonowej, Głębinowej, Rekinowej, Łowiskowej i Łowiskowej/Grunwaldzkiej. – Prace polegają na wybudowaniu kanałów doprowadzających wody opadowe do stawów w celu dodatkowego odwodnienia pobliskich ulic, a tym samym zasilenia stawów. Przed każdym wylotem do stawu będzie urządzenie podczyszczające wody opadowe (separator) – informuje „Express Bydgoski” spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja.
Jak przekazuje MWiK roboty związane z adaptacją stawów są na różnym etapie realizacji:
- przy ul. Łowiskowej obiekt w zakresie adaptacji stawu został zakończony;
- przy ul. Rekinowej wykonano kanał łączący staw z istniejącą kanalizacją deszczową – planowany termin zakończenia tych prac to październik 2023 roku;
- przy Łowiskowej/Grunwaldzkiej wykonano kanał łączący staw z istniejącą kanalizacją deszczową (koniec październik 2023 r.);
- przy Muszlowej/Planktonowej planowany termin realizacji prac to wrzesień-październik 2023r.
- przy ul. Głębinowej wykonano kanał łączący staw z istniejącą kanalizacją deszczową wraz z wylotem do stawu (koniec październik 2023 r.).
Możliwość wykorzystania tych zbiorników w celu odwodnienia ulic wynika z potrzeb technicznych istniejącej infrastruktury odprowadzenia wód opadowych i ich lokalizacji.
– Adaptacja stawów na zbiorniki retencyjne wpisuje się w zespół działań podejmowanych w ramach realizowanego przez MWiK programu modernizacji sieci kanalizacji deszczowej i adaptacji miasta do zmian klimatu z wykorzystaniem istniejących warunkach przyrodniczych. Naturalne stawy przygotowane do pełnienia roli zbiorników retencyjnych to efekt nowej filozofii traktowania wód opadowych zakładającej zatrzymanie wód opadowych w miejscu powstania i koncepcji rozproszonej retencji – stwierdza MWiK.
Zadanie ma wpisywać się w zielono-niebieską strategię zagospodarowania przestrzennego, promującą m.in. adaptację naturalnych zbiorników i oczek wodnych, tworzenie odpowiednio zaprojektowanych parków, ogrodów deszczowych czy rowów przydrożnych. Miasto ma działać jak gąbka, będąc bardziej odpornym na skutki zmian klimatycznych powodujące zalania i podtopienia.
Roboty wielotorowe
Aktualnie prace wodociągowe związane z rozbudową kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy realizowane są w ponad 50 lokalizacjach. Zbiorniki retencyjne powstają m.in. na placu Wolności, al. Ossolińskich, przy ul. Stawowej, na al. Mickiewicza, pl. Kościeleckich, Powstańców Wielkopolskich/Gajowej oraz skwerze Leszka Białego.
Zakończenie całej inwestycji planowane jest w grudniu 2023 r., ale część robót zakończy się wcześniej. Efektem finalnym inwestycji ma być retencja wód opadowych, z których 20% zostanie ponownie wykorzystana. – Realizacja Projektu zapobiegnie stratom rzędu 455 mln zł, bo na tyle szacuje się koszty potencjalnych podtopień z zalań – ocenia Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK.
