Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła adaptacja stawów na Osowej Górze w Bydgoszczy na zbiorniki retencyjne. Prace w pięciu lokalizacjach

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Pięć stawów na Osowej Górze będzie zaadaptowanych na zbiorniki retencyjne.
Pięć stawów na Osowej Górze będzie zaadaptowanych na zbiorniki retencyjne. Tomasz Czachorowski
Mieszkańcy Osowej Góry zwrócili uwagę, że w okolicy zaczął się większy ruch budowlany przy stawach. Spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja potwierdzą, że rozpoczęły się prace związane z ich adaptacją na zbiorniki retencyjne. To element trwającej w całej Bydgoszczy budowy i rozbudowy kanalizacji deszczowej.

Adaptacja dotyczy stawów przy ul. Muszlowej/Planktonowej, Głębinowej, Rekinowej, Łowiskowej i Łowiskowej/Grunwaldzkiej. – Prace polegają na wybudowaniu kanałów doprowadzających wody opadowe do stawów w celu dodatkowego odwodnienia pobliskich ulic, a tym samym zasilenia stawów. Przed każdym wylotem do stawu będzie urządzenie podczyszczające wody opadowe (separator) – informuje „Express Bydgoski” spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja.

Jak przekazuje MWiK roboty związane z adaptacją stawów są na różnym etapie realizacji:

  • przy ul. Łowiskowej obiekt w zakresie adaptacji stawu został zakończony;
  • przy ul. Rekinowej wykonano kanał łączący staw z istniejącą kanalizacją deszczową – planowany termin zakończenia tych prac to październik 2023 roku;
  • przy Łowiskowej/Grunwaldzkiej wykonano kanał łączący staw z istniejącą kanalizacją deszczową (koniec październik 2023 r.);
  • przy Muszlowej/Planktonowej planowany termin realizacji prac to wrzesień-październik 2023r.
  • przy ul. Głębinowej wykonano kanał łączący staw z istniejącą kanalizacją deszczową wraz z wylotem do stawu (koniec październik 2023 r.).

Możliwość wykorzystania tych zbiorników w celu odwodnienia ulic wynika z potrzeb technicznych istniejącej infrastruktury odprowadzenia wód opadowych i ich lokalizacji.

– Adaptacja stawów na zbiorniki retencyjne wpisuje się w zespół działań podejmowanych w ramach realizowanego przez MWiK programu modernizacji sieci kanalizacji deszczowej i adaptacji miasta do zmian klimatu z wykorzystaniem istniejących warunkach przyrodniczych. Naturalne stawy przygotowane do pełnienia roli zbiorników retencyjnych to efekt nowej filozofii traktowania wód opadowych zakładającej zatrzymanie wód opadowych w miejscu powstania i koncepcji rozproszonej retencji – stwierdza MWiK.

Zadanie ma wpisywać się w zielono-niebieską strategię zagospodarowania przestrzennego, promującą m.in. adaptację naturalnych zbiorników i oczek wodnych, tworzenie odpowiednio zaprojektowanych parków, ogrodów deszczowych czy rowów przydrożnych. Miasto ma działać jak gąbka, będąc bardziej odpornym na skutki zmian klimatycznych powodujące zalania i podtopienia.

Roboty wielotorowe

Aktualnie prace wodociągowe związane z rozbudową kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy realizowane są w ponad 50 lokalizacjach. Zbiorniki retencyjne powstają m.in. na placu Wolności, al. Ossolińskich, przy ul. Stawowej, na al. Mickiewicza, pl. Kościeleckich, Powstańców Wielkopolskich/Gajowej oraz skwerze Leszka Białego.

Zakończenie całej inwestycji planowane jest w grudniu 2023 r., ale część robót zakończy się wcześniej. Efektem finalnym inwestycji ma być retencja wód opadowych, z których 20% zostanie ponownie wykorzystana. – Realizacja Projektu zapobiegnie stratom rzędu 455 mln zł, bo na tyle szacuje się koszty potencjalnych podtopień z zalań – ocenia Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera