MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza kurs jazdy na Autostradzie Bursztynowej A1 na Kujawach i Pomorzu. Każdy będzie mógł się doszkolić

Marek Weckwerth
Jazda autostradą to duże prędkości i konieczność zachowania bezpiecznych odległości. Teraz kursanci będą mogli przećwiczyć te umiejętności pod okiem instruktorów, zanim zdobędą prawo jazdy.
Jazda autostradą to duże prędkości i konieczność zachowania bezpiecznych odległości. Teraz kursanci będą mogli przećwiczyć te umiejętności pod okiem instruktorów, zanim zdobędą prawo jazdy. Marek Weckwerth
Kursanci z naszego regionu mogą już brać udział w nauce jazdy pod okiem doświadczonych instruktorów na płatnym odcinku autostrady A1 Amber One. To zdecydowanie zwiększy ich umiejętności.

Szkolenia zapoczątkowała w roku 2021 Autostrada Wielkopolska. Teraz zwiększa się zasięg tego programu - mogą w nim wziąć udział kursanci z województw kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, śląskiego oraz małopolskiego, co jest możliwe dzięki nawiązaniu przez Autostradę Wielkopolską współpracy z Gdańsk Transport Company - zarządcą koncesyjnego odcinka autostrady A1 oraz Stalexportem Autostradą Małopolską - zarządcą koncesyjnego odcinka A4 Katowice-Kraków.

Tym samym jeszcze więcej przyszłych kierowców będzie miało możliwość zdobycia praktycznych umiejętności przed pierwszą samodzielną podróżą autostradą lub drogą ekspresową. Kierowcy, jeszcze przed otrzymaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów, mają szansę zdobyć nowe umiejętności, nauczyć się, jak pewnie i bezpiecznie poruszać się po tego typu drogach.

Wjazd na płatne odcinki jest... bezpłatny

Jazda szkoleniowa autostradą A1 na odcinkach między Nową Wsią pod Toruniem a Rusocinem koło Gdańska zwolniona jest z opłat, które obowiązują każdego innego kierowcę.

Zwolnienie z opłat dotyczy również odcinków Autostrady Wielkopolskiej A2 (Świecko- Konin) oraz Stalexport Autostrady Małopolskiej A4 (Katowice-Kraków).

Toruń przystępuje do współpracy

Kursy będą organizowane w ścisłej współpracy z wojewódzkimi ośrodkami ruchu drogowego (WORD) w Toruniu, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze.

- To bardzo dobra i ważna inicjatywa, bowiem ani w programie kursów na prawo jazdy, ani na egzaminie państwowym nie ma jazdy po autostradzie. Tymczasem taka umiejętność przyda się każdemu młodemu kierowcy, bo prędzej czy później wjedzie na autostradę lub trasę szybkiego ruchu. Przystępujemy zatem do tej inicjatywy i wkrótce ustalimy zasady naszej współpracy – mówi nam Marek Staszczyk, dyrektor toruńskiego WORD-u, sekretarz Kujawsko-Pomorskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Przystąpienie do współpracy nie oznacza, że jazda autostradowa stanie się obowiązkowym elementem egzaminów.
Patronat honorowy nad programem objęła m.in. Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy.

To też może Cię zainteresować

W program zaangażowało się już ponad 30 ośrodków szkolenia kierowców (OSK) z województw wielkopolskiego i lubuskiego oraz kilkuset kursantów.

Trening czyni mistrza

AmberOne Autostrada A1 zapewnia, iż z pełnym zaangażowaniem włącza się do tego programu. W jej prowadzonej od 10 lat kampanii edukacyjnej „Bezpieczeństwo, moje drugie imię” priorytetowo traktuje się praktyczne aspekty poprawiające bezpieczeństwo w podróży.

- Jesteśmy przekonani, że trening czyni mistrza, również mistrza kierownicy, dlatego mamy nadzieję na szeroki oddźwięk inicjatywy w pomorskich i kujawsko-pomorskich OSK – mówi Wojciech Mąkinia, wiceprezes zarządu Gdańsk Transport Company SA.

Kurs przewiduje cztery godziny jazdy szkoleniowej poza terenem zabudowanym. Współpracujące z autostradami szkoły nauki jazdy część tego czasu wykorzystują na praktyczne zajęcia na autostradzie.

Ambasadorem kursu jazdy na autostradzie jest Tomasz Czopik – znany polski kierowca rajdowy i promotor bezpieczeństwa ruchu drogowego.

* Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie: https://kursjazdynaautostradzie.pl. Tam właściciele OSK mogą zgłosić swoje ośrodki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rusza kurs jazdy na Autostradzie Bursztynowej A1 na Kujawach i Pomorzu. Każdy będzie mógł się doszkolić - Gazeta Pomorska

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski