Ogórki gruntowe – smaczne i zdrowe
Ogórki gruntowe są doskonałym wyborem do przydomowego ogrodu, ponieważ są łatwe w uprawie i dają obfite plony. To warzywa bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty, co czyni je zdrowym dodatkiem do diety.
Nie można też zapomnieć o ich delikatnym, uniwersalnym smaku – dzięki temu ogórki można spożywać na surowo i wykorzystywać do przetworów.
Ogórki gruntowe – zasady uprawy
Teraz jest idealny czas na sadzenie ogórków do gruntu! Pogoda jest ciepła, słoneczna, a ryzyko przymrozków, które mogłyby zaszkodzić naszym sadzonkom jest bardzo małe. Czego wymagają ogórki do wzrostu?
Stanowisko: ogórki lubią stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru.
Podłoże: ogórki powinny być sadzone w glebie żyznej, przepuszczalnej, bogatej w składniki mineralne, o pH między 6,5 a 7,0.
Podlewanie: ogórki wymagają regularnego podlewania, szczególnie w okresie wzrostu i owocowania. Gleba powinna być stale wilgotna, ale należy unikać zastojów wodnych, przyczyniających się do gnicia korzeni.
Nawożenie: odpowiednie nawożenie sprawi, że ogórki będą szybko rosły i obficie owocowały. Sprawdzają się przede wszystkim odżywki organiczne, nie zaś mineralne.
Ogórki gruntowe – najlepsze odmiany
Polan F1 - Odmiana idealna do konserwowania, charakteryzuje się obfitymi plonami i słabo wykształconymi komorami nasiennymi.
Marketmore - to odmiana znana z wysokiej odporności na choroby i obfitych plonów.
Alhambra - taki ogórek ma delikatną skórkę i słodkawy smak, więc jest idealny do spożywania na surowo np. w sałatkach i na kanapkach.
Starter - jest to bardzo wczesna odmiana, pozbawiona goryczy, idealna do bezpośredniego spożycia .
Bond - ta odmiana jest odporna na choroby, świetnie sprawdzi się podczas robienia przetworów - do konserwowania i kiszenia.
Trick na obfite zbiory ogórków
Jeśli chcesz cieszyć się obfitymi zbiorami ogórków, to już w trakcie ich sadzenia warto zastosować domowy nawóz.
Dzięki temu sadzonki będą miały idealne warunki do wzrostu i owocowania. Czego warto użyć? Szczegóły znajdziesz w naszej galerii zdjęć.
