W kobiecych mistrzostwach globu po raz pierwszy zagrają 32 drużyny (do tej pory 24). Najlepsze występy Polek w historii mundiali to 2013 (Serbia) i 2015 rok (Dania), kiedy nasze szczypiornistki zajmowały czwarte miejsca. Ale w 2017 roku w Niemczech były dopiero siedemnaste, a dwa lata temu nie zakwalifikowały się na turniej w Japonii. Polki nie przebrnęły także fazy play off kwalifikacji do hiszpańskich mistrzostw, przegrywając dwumecz z Austrią, ale otrzymały „dziką kartę” od Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF).
We wrześniu norweski selekcjoner naszej reprezentacji, Arne Senstad, zrezygnował z usług doświadczonej, 36-letniej Karoliny Kudłacz-Gloc, z różnych przyczyn w kadrze nie grają Joanna Drabik, Kinga Jakubowska i Patrycja Świerżewska. Tuż przed mistrzostwami kontuzji doznały rutynowana bramkarka Weronika Gawlik, Karolina Kochaniak-Sala i Aneta Łabuda.
W kadrze jest kilka bardzo doświadczonych zawodniczek, jak Kinga Achruk, Marta Gęga, Romana Roszak, Sylwia Matuszczyk, czy Monika Kobylińska. Młodsze pokolenie to 21-latka, bramkarka KPR Gminy Kobierzyce Barbara Zima czy 19-letnia rozgrywająca niemieckiego Bensheim-Auerbach Julia Niewiadomska, która w ostatniej chwili zastąpiła w kadrze o dwa lata starszą Magdę Więckowską z Suzuki Korony Handball Kielce.
Ostatnim sprawdzianem dla Biało-czerwonych był turniej rozegrany w ostatni weekend w Madrycie, w którym Polski przegrały z wyżej notowanymi Niemkami 27:31 i Hiszpankami 25:32, a pokonały grające dopiero drugi raz na mistrzostwach świata Słowaczki 35:24. Wcześniej nasza drużyna dobrze zaprezentowała się w meczach kwalifikacji mistrzostw Europy, pokonując u siebie Litwę 36:22 i na wyjeździe Szwajcarię 31:22.
Nasz zespół grał będzie w grupie B, która swoje mecze będzie rozgrywała w Llirii. Bazą naszej drużyny jest Walencja. Do dalszych gier wychodzą trzy drużyny (z zaliczeniem meczów z drużynami, które również awansowały), ostatnia gra w tak zwanym President Cup o miejsca 25-32. W zasadniczej fazie grupowej zostaną utworzone cztery grupy po sześć zespołów, po dwie najlepsze awansują do ćwierćfinałów, od których spotkania będą się odbywały systemem przegrywający odpada. Zakończenie turnieju 19 grudnia.
Grupowymi rywalami naszej drużyny będą kolejno Serbia, Rosyjska Federacja Piłki Ręcznej i Kamerun. Serbki to szósta drużyna poprzednich mistrzostw świata i 13. ubiegłorocznych mistrzostw Europy; Rosjanki zdobyły na poprzednim mundialu brąz, a na tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio srebro, na ostatnim Euro były piąte; Kamerun to zdecydowanie najsłabsza ekipa w tym towarzystwie, drużyna z Afryki grała dotąd dwa razy na mistrzostwach świata, zajmując odległe lokaty.
Mistrzostwa świata kobiet można obejrzeć na antenach Polsatu Sport, mecze Polek dodatkowo na otwartym Super Polsacie.
Podział na grupy
Grupa A: Francja, Czarnogóra, Angola, Słowenia.
Grupa B: Rosyjska Federacja Piłki Ręcznej, Serbia, Kamerun, POLSKA.
Grupa C: Norwegia, Rumunia, Kazachstan, Iran.
Grupa D: Holandia, Szwecja, Portoryko, Uzbekistan.
Grupa E: Niemcy, Węgry, Czechy, Słowacja.
Grupa F: Dania, Korea Południowa, Tunezja, Kongo.
Grupa G: Chorwacja, Japonia, Brazylia, Paragwaj.
Grupa H: Hiszpania, Austria, Argentyna, Chiny.
Terminarz grupowy Polek
- Piątek, 3 grudnia: Polska – Serbia (godz. 20.30)
- Niedziela, 5 grudnia: Polska – Rosyjska Federacja Piłki Ręcznej (godz. 18)
- Wtorek, 7 grudnia: Polska – Kamerun (godz. 18)
Kadra Polski
Bramkarki: Monika Maliczkiewicz (ur. 1988, Zagłębie Lubin), Adrianna Płaczek (1993, Nantes Loire Atlantique HB – Francja), Barbara Zima (2000, KPR Gminy Kobierzyce).
Rozgrywające: Kinga Achruk (1989, FunFloor Perła Lublin), Marta Gęga (1986, FunFloor Perła Lublin), Monika Kobylińska (1995, Brest Bretagne Handball – Francja), Natalia Nosek (1998, ESBF Besancon – Francja), Aleksandra Rosiak (1997, ESBF Besancon – Francja), Romana Roszak (1994, FunFloor Perła Lublin), Julia Niewiadomska (2002, Bensheim-Auerbach – Niemcy), Aleksandra Zimny (1996, Eurobud JKS Jarosław).
Skrzydłowe: Magda Balsam (1996, Eurobud JKS Jarosław), Adrianna Górna (1996, Zagłębie Lubin), Dagmara Nocuń (1996, TuS Metzingen – Niemcy), Oktawia Płomińska (1998, FunFloor Perła Lublin).
Obrotowe: Sylwia Matuszczyk (1992, Eurobud JKS Jarosław), Joanna Szarawaga (1994, FunFloor Perła Lublin).
- Wysoka wygrana polskich piłkarek ręcznych ze Słowacją. A teraz mundial
- Druga porażka piłkarek ręcznych na turnieju w Madrycie. Znów miłe złego początki
- Polskie piłkarki ręczne przegrały z Niemkami. Dobra tylko pierwsza połowa
- Chcemy, żeby kibice pokochali naszych zawodników za ich poziom sportowy i oddanie
