Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się egzamin ósmoklasisty 2020. 16 czerwca uczniowie mierzyli się z językiem polskim

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Przed rokiem egzamin ósmoklasistów odbywał się w czasie strajku nauczycieli, teraz odbędzie się w dobie pandemii koronawirusa z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Przed rokiem egzamin ósmoklasistów odbywał się w czasie strajku nauczycieli, teraz odbędzie się w dobie pandemii koronawirusa z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dariusz Bloch/Archiwum
We wtorek (16 czerwca) w całej Polsce rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty. W pierwszym dniu uczniowie o godz. 9 mierzą się z językiem polskim. Na rozwiązanie zadań: 120 minut.

Początkowo egzamin na zakończenie klasy VIII szkoły podstawowej miał zostać przeprowadzony 21-23 kwietnia, ale podobnie jak w przypadku majowych matur, plany pokrzyżował koronawirus. Choć oświatowe związki zawodowe ZNP i WZZ Solidarność - Oświata stały na stanowisku, że z tego egzaminu można by w tym roku z uwagi na pandemię zrezygnować (rekrutacja do szkół średnich mogłaby się odbyć na podstawie ocen na świadectwie), to jednak ostatecznie nowy termin egzaminu wyznaczono na 16-18 czerwca. We wtorek uczniowie zaplanowano egzamin z języka polskiego (120 min), 17 czerwca (środa) - matematykę (100 min.) i 18 czerwca (czwartek) - język obcy nowożytny (90 min.).

Z zachowaniem dystansu

- Im bliżej egzaminu, tym stres coraz większy - mówi Ania, jedna z bydgoskich ósmoklasistek. - Najpierw z rytmu wybiło mnie to oczekiwanie na nowy termin egzaminu, bo zastanawiałam się, czy w ogóle on będzie. Uczyłam się zdalnie, ale to nie to samo, co nauka w szkole, dlatego gdy od 25 maja była możliwość uczestnictwa w konsultacjach dla ósmoklasistów w szkole i spotkania z nauczycielami twarzą w twarz, skorzystałam z tego. Poza tym trochę martwię się o rekrutację do szkół ponadpodstawowych, bo listy przyjętych i nieprzyjętych będą dopiero w sierpniu, ale na razie koncentruję się na najbliższym egzaminie z języka polskiego.

Na przyjęcie uczniów szykują się też szkoły. Podobnie jak matury, egzamin odbywa się w reżimie sanitarnym. W województwie kujawsko-pomorskim przystąpi do niego 19 tys. 721 uczniów, w samej Bydgoszczy 2858 osób.

- U nas w tym roku egzamin zdaje 59 uczniów - mówi Aleksandra Gulbinowicz-Kotowska, dyrektor SP nr 35. - Procedury mamy już pozytywnie zaopiniowane przez sanepid. Młodzież pisać będzie arkusze w siedmiu salach w mniejszych grupach, stoliki są ustawione 1,5 metra od siebie. Uczniowie wejdą do szkoły wejściem głównym, ale z zachowaniem dystansu społecznego, pierwsza z klas VIII o godz. 8.15. Na wejściu uczniów obowiązują maseczki, dopiero po zajęciu miejsca w sali mogą je zdjąć. W naszej szkole dużym zainteresowaniem cieszyły się konsultacje dla ósmoklasistów. Skorzystała z nich większość uczniów. Sale są gotowe i zostały 12 czerwca zaplombowane. Przez weekend nikt do szkoły się nie dostanie, bo u nas wejście jest na kartę z chipem.

Telefony zostawią w domu

W SP nr 32 do egzaminu przystąpi ponad 100 osób. - Uczniowie wchodzą od godz. 8.15-8.20 czterema wejściami z zachowaniem wymaganej odległości - mówi Arletta Popławska, dyrektor szkoły. - Poprosiliśmy też uczniów, by do szkoły zabrali tylko potrzebne na egzamin rzeczy, własne długopisy, wodę, a np. telefony komórkowe zostawili w domach. Egzamin odbywa się w kilku salach, w tym w sali gimnastycznej. W razie deszczu kurtki będzie można zostawić w szatniach do wf-u lub szafkach. Wszystko jest tak zorganizowane, by młodzież poruszała się jednym ciągiem komunikacyjnym. Na weekend szkoła będzie zabezpieczona. Włączony będzie alarm i obiekt będzie monitorowany.

W SP nr 18, gdzie egzamin piszą 54 osoby, sale zaplombowano już 10 czerwca. - Wszystko jest już gotowe - mówi Eugeniusz Sobieraj, dyrektor szkoły. - W tym roku karteczki z miejscami dla ósmoklasistów losowali wychowawcy klas. Egzamin będzie przeprowadzony w 10 salach, bo mamy też uczniów z dostosowaniami. My też zaapelowaliśmy do ósmoklasistów, by na egzamin zabrali tylko potrzebne rzeczy, a telefony komórkowe zostawili w domu. Młodzież wejdzie jednym wejściem, ale w odstępach czasowych, by uniknąć gromadzenia się.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. Nie można go nie zdać, ale trzeba do niego przystąpić. Termin dodatkowy wyznaczono na 7-9 lipca.

Ogólnopolskie wyniki będą ogłoszone 31 lipca. Tego samego dnia uczniowie poznają swoje wyniki i otrzymają zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera