Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Izabelą Gronet z Polskiego Czerwonego Krzyża w Żninie

Maria Warda
Izabela Gronet chętnie chodzi na koncerty organizowane w Żnińskim Domu Kultury przez jej męża Tomasza, dyrektora placówki
Izabela Gronet chętnie chodzi na koncerty organizowane w Żnińskim Domu Kultury przez jej męża Tomasza, dyrektora placówki Maria Warda
Izabela Gronet to absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie studiowała prawo. Jest filarem Polskiego Czerwonego Krzyża w Żninie, gdzie godnie zastępuje śp. Hieronima Grzelaka.

Urzędniczką jest Pani od ponad 20 lat. Proszę powiedzieć jakie zmiany zachodziły w naszej administracji w tym czasie?
Kiedy po studiach zaczynałam pracować w administracji państwowej nie było powiatów, tylko urzędy rejonowe. Żnińskim Urzędem Rejonowym kierował Bogdan Świercz. Powierzono mi sprawy organizacyjne, jak pieczę nad tworzonymi statutami itp. W 1998 roku nastały powiaty. Wszystko się zmieniło, bo UR to była typowa rządowa placówka administracyjna, a powiat to samorząd. Jednak tu i tu praca była ciekawa.

Do Pani zawracały się osoby pragnące zmienić nazwisko, co nimi kierowało?
Zmiany nazwiska zazwyczaj pragną osoby, które uważają, że jest ono ośmieszające. Często, kobiety po rozwodach nie chcą nosić nazwiska byłego małżonka i wracają do panieńskiego. W mojej karierze zawodowej zdarzyło się, że pewien pan pragnął nazywać się Bach. W tym wypadku należało mu wytłumaczyć, że jest to niemożliwe, bo nazwiska osób sławnych są zastrzeżone. Zmianie mogą podlegać także imiona. Najczęściej dzieje się tak w przypadku, kiedy osoba ma dwa imiona, ale używa drugiego. Proszę mi wierzyć, że urzędnik odpowiedzialny za zmianę nazwiska, często dotyka bardzo głębokich ludzkich tajemnic.

Musi mieć empatię psychologa?
Ta najbardziej przydaje mi się, kiedy występuję w roli rzecznika konsumenta. Większość osób jest rzeczywiście poszkodowanych, ale zdarzają się osoby bardzo roszczeniowe, które nie mają racji. Prawdy dowiaduję się podczas umiejętnie poprowadzonej rozmowy.

Jakie kłopoty mają konsumenci naszego powiatu?
Najczęściej żalą się na problemy z reklamacją butów, jednak przybywa spraw związanych z zakupami przez Internet. Dużo dotyczy sprzętu AGD i TV. Ostatnio mam sporo spraw związanych z zakupami podczas tak zwanych pokazów np. sprzętu medycznego. Chciałabym uczulić kupujących, aby nie dali się nabierać. Niech jako przykład posłuży przypadek starszego pana, który kupił taki pseudomedyczny sprzęt za około 4 tysiące złotych. To był po prostu bubel. Pan nie odstąpił w porę od umowy i musiał spłacić kredyt. Wkrótce zmarł. Sprzęt nie uratował mu życia, jak zapewniali organizatorzy pokazu.

Zdrowie mieszkańców powiatu leży Pani na sercu.
Ukończyłam Podyplomowe Studia Zarządzania Ochroną Zdrowia, kieruję wydziałem ochrony zdrowia w żnińskim starostwie. Zależy mi, aby mieszkańcy naszego powiatu wiedzieli jak ratować życie ludzkie. Dlatego od lat włączam się w akcje związane z promocją zdrowia. Do dzieci i młodzieży kierowana jest Olimpiada Zdrowego Stylu Życia, organizowana wspólnie ze żnińskim oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża. Jej historia sięga czasów, kiedy organizacją kierował śp. Hieronim Grzelak.

Pan Hieronim to legenda PCK, Pani przejęła po nim pałeczkę
.
Z PCK jestem związana od 1995 roku. Po śmierci Hieronima Grzelaka w 2006 roku, starosta Zbigniew Jaszczuk powierzył mi funkcję sekretarza PCK. Podjęłam się tego zadania i bardzo się wciągnęłam. Wspólnie z koleżankami wolontariuszkami organizujemy wiele akcji na rzecz ubogich, zbieramy odzież, pomagamy w przygotowaniu wyprawek szkolnych. Wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Żninie w siedzibie PCK wydajemy gorące posiłki dla ubogich. Nasza stołówka jest jedyną w powiecie żnińskim, która wydaje obiady przez cały rok. Mam bardzo dużo pomysłów na działalność, ale brakuje nam wolontariuszy. Jest, co prawda, grupka młodzieży, ale to ciągle za mało. Czasem sił nie starcza. Rąk do pracy potrzeba szczególnie przy segregacji odzieży. O tradycyjnych majowych zbiórkach pieniędzy do puszek nie wspomnę.

Czerwony Krzyż jest organizacją międzynarodową

Polski Czerwony Krzyż wchodzi w skład międzynarodowej organizacji humanitarnej, jaką jest Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc. Polska organizacja obchodzi 95-lecie istnienia. Z tej okazji w sobotę w Parku Miejskim organizujemy festyn „Pomóż nam pomagać”. W programie zawody sportowe, turnieje piłki nożnej, bieg samorządowca, zawody pierwszej pomocy PCK i wiele innych atrakcji. Serdecznie zapraszam. Początek o godzinie 13.

**

TECZKA OSOBOWA

**

Izabela Gronet - absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie studiowała prawo. Ukończyła także podyplomowe studia Zarządzanie Ochroną Zdrowia. Kieruje Wydziałem Zdrowia Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego w żnińskim starostwie. Od lat działa społecznie na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża. Marzy o podróżach po świecie, ale chętnie poznaje także uroki polskiego krajobrazu i architektury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!