https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Rower po bydgosku”, czyli historia Rometu na wystawie w Exploseum Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

Justyna Tota
Dwadzieścia różnych jednośladów z fabryki, która w Bydgoszczy produkowała rowery praktycznie na cały świat, zobaczymy na wystawie „Rower po bydgosku”, organizowanej w ramach obchodów Roku Bydgoskiego Przemysłu. Wernisaż odbędzie się podczas majowej Explo Niedzieli o godz. 12.30. Kto wie, być może do eksponatów wystawy w Exploseum wkrótce dołączą nowe i to dzięki mieszkańcom.

Najpierw były „Zjednoczone Zakłady Rowerowe” w Bydgoszczy od 1948 roku, a następnie Państwowa Fabryka Rowerów (1971-1974), Romet Predom (1974-1991), Romet SA (1991-2005) - nazwa się zmieniała, ale chodzi o ten sam zakład m.in. z halami przy ul. Fordońskiej. Wytwarzano tu nie tylko rowery, ale to one były głównym produktem (w latach 70. XX w. produkowano aż 100 typów rowerów!) eksportowanym praktycznie na cały świat - do Ameryki Północnej i Środkowej, Europy Zachodniej, Azji, były nawet partie rowerów wysyłane do Afryki Środkowej i na Bliski Wschód. Nie było też Polaka, który nie jeździłby na jednośladzie z bydgoskiego Rometu.

Na wystawie „Rower po bydgosku” w Exploseum zobaczymy 20 rowerów, których zestawienie zobrazuje rozwój myśli technicznej firmy. Pojawią się też wielkoformatowe, plenerowe fotografie osób wraz z ich rowerami, odpowiadającymi danym modelom, gdyż cała ekspozycja została zbudowana w koncepcji broszury promocyjnej z dawnych lat.

- Rowery, które pojawią się na wystawie, to eksponaty z kolekcji Działu Historii Techniki (Exploseum) Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy znalezione głównie na aukcjach - powiedziała nam Natalia Szczerbińska z Działu Edukacji i Promocji MOB. - Ekspozycji „Rower po bydgosku”, czynnej aż do końca marca 2019 roku, towarzyszyć będzie akcja, w ramach której zwracamy się do mieszkańców Bydgoszczy i nie tylko z prośbą o udostępnianie swych zabytkowych rowerów lub innych przedmiotów związanych z Rometem.

Termin otwarcia wystawy i rozpoczęcia akcji nawiązującej do legendarnej rowerowej fabryki, jaka działała w naszym mieście, nie jest przypadkowy - wszak 2018 został ustanowiony Rokiem Bydgoskiego Przemysłu. Warto jednak dodać, że Dział Historii Techniki (Exploseum) nie od teraz przystępuje do tego typu akcji.

- Cały czas prowadzimy działania, by pozyskiwać zabytki związane z naszym bydgoskim dziedzictwem przemysłowym i jesteśmy otwarci, by poszerzać naszą kolekcję. Ostatnio zyskaliśmy na przykład dawne maszyny do pisania, które udało nam się zdobyć od bydgoszczan. Przedmioty te mieszkańcy przekazują naszemu muzeum w depozyt lub w darze - wyjaśnia Natalia Szczerbińska.

Czy to oznacza, że Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy przymierza się do otwarcia stałej wystawy prezentującej dziedzictwo bydgoskiego przemysłu? - Jeśli uda się zebrać wystarczająco dużo eksponatów, to zapewne tak się stanie - usłyszeliśmy w odpowiedzi.

Tymczasem osoby, które chciałby przekazać pamiątki związane z Rometem (lub inne zabytki dawnego bydgoskiego przemysłu) mogą zgłaszać się do kierownika Działu Historii Techniki (Exploseum) - Macieja Kułakowskiego: [email protected], tel. 883 366 054; 795 528 944 wew.36.

27.05. (niedz.) godz. 12.30 - otwarcie wystawy „Rower po bydgosku”, Exploseum ul. Alfreda Nobla, wstęp wolny. Wystawa będzie czynna do 31 marca 2019 r.

Życzenia na Dzień Matki 2018 [SMS, TRADYCYJNE, WIERSZYKI - 24.05.2018]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A tutaj relacja z podobnej wystawy ale w Monachium!

https://antymateria.com/historia-roweru/
z
ze Szwederowa
pana Senatora inż. (po bydgoskiej WSI) Jana Rulewskiego w... pasiaku ZK.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski