Spis treści
Połowa z pracujących emerytów to kobiety
Z danych GUS wynika, że w marcu 2023 roku liczba pracujących w gospodarce narodowej emerytów i rencistów wynosiła 783,3 tys. To wzrost w stosunku do stycznia bieżącego roku o 5 proc. Dorabianie do emerytury staje się zatem coraz bardziej popularne. Cieszą także inne dane. Aż 50,5 proc. tych osób stanowiły kobiety.
Także panie tworzą główną grupę emerytów pracujących w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej. Kobiety stanowią tutaj aż 80 proc. wszystkich pracujących seniorów. W kolei w sekcji górnictwa i wydobycia prym wiodą panowie. Dziewięć na dziesięć pracujących tutaj emerytów stanowią mężczyźni.
Gdzie dorabiają emeryci w Polsce?
Spośród wszystkich pracujących emerytów i rencistów blisko 23 proc. pracowało w sektorze publicznym. Na koniec marca największej emerytów pracowało w:
- handlu: 15,6 proc.
- przetwórstwie: 13,3 proc.
- opiece zdrowotnej i pomocy społecznej: 12,4 proc.
Od stycznia do marca 2023 roku wyraźnie wzrosła liczba pracujących emerytów we wszystkich sektorach, jednak najbardziej w edukacji. Tutaj zanotowano wzrost o 9,9 proc. W 10 z 19 analizowanych sektorach ponad 90 proc. pracujących seniorów zatrudnionych było w sektorze prywatnym.
Seniorzy pracują głównie na zachodzie
Główny Urząd Statystyczny stworzył także mapę, w której wyróżniają się dwa województwa z największą ilością pracujących emerytów i rencistów. Województwo lubuskie i zachodniopomorskie - to tutaj udział pracujących seniorów jest największy i wynosi odpowiednio: 6,6 proc. oraz 6,8 proc. Najmniej emerytów pracuje na wschodzie kraju: w województwie podkarpackim to 3,9 proc., a w lubelskim 4,1 proc.

W regionie warszawskim kobiety stanowią 55,7 proc. pracujących emerytów. Z kolei na mniej pracujących emerytowanych kobiet jest w województwie śląskim. W Wielkopolsce obserwujemy niemal równomierni podział pracujących emerytów ze względu na płeć.
Dane GUS nie uwzględniają emerytów i rencistów ubezpieczonych przez KRUS.
Jak realnie podnieść wysokość emerytury?
Według ZUS jedynie wydłużenie czas pracy jest skutecznym sposobem podniesienia świadczenia emerytalnego. Wielu ekspertów uważają jednak, że równie, a często nawet bardziej, opłacalne może być pobieranie emerytury i dorabianie do niej w ramach dozwolonych limitów. Wynika to z faktu, że osoby dorabiające do emerytury raz w roku mogą wnosić o ponowne przeliczenie świadczenia. Taki wniosek mogą złożyć zwłaszcza osoby:
- nadal pracujące po przejściu na emeryturę, które odprowadzały składki na ubezpieczenie społeczne
- osoby, które przy pierwszym składaniu wnioski o świadczenie emerytalne nie dysponowały wszystkim dokumentami potwierdzającymi ubezpieczenie z lat ubiegłych
Warto skorzystać z tej możliwości tym bardziej dlatego, że można tylko zyskać, nic nie tracąc.