Robert Sycz zakończył karierę

Sławomir Kabat
W Płocku odbyły się IV Mistrzostwa Polski w sprincie na dystansie 500 metrów. Wioślarki i wioślarze LOTTO-Bydgostia-WSG Bydgoszcz zdobyli 9 medali, w tym 2 złote, 2 srebrne i 5 brązowych.

<!** Image 3 align=none alt="Image 196814" sub="Po ostatnim starcie w karierze Robert Sycz „pofrunął” w objęciach kolegów w górę. Fot.: Michał Żurawski">

- To był najbardziej udany występ w historii - podsumował mistrzostwa statystyk klubu LOTTO Tomasz Żurawski. Wywalczyliśmy aż 9 medali.<!** reklama>

Najciekawsza rywalizacja toczyła się w biegu ósemek. Osada WTW Warszawa zajechała tor jazdy LOTTO Bydgostii. Obie łodzie stanęły. Pozostałe ścigały się dalej, a najszybsza okazała się załoga AZS UMK Toruń. Po biegu sędziowie zdecydowali, że finał zostanie powtórzony w pełnym składzie. Po godzinie wyniki były podobne. Znów najszybsza okazała się osada AZS UMK Energa Toruń, która wyprzedziła LOTTO Bydgostię WSG z m.in. Robertem Syczem w składzie i WTW Warszawę.

Był to ostatni występ w karierze Sycza. Najbardziej utytułowany wioślarz w historii dyscypliny postanowił definitywnie rozstać się z wyczynowymi startami i treningiem.

- Robert zaprosił do Płocka swoich kolegów z reprezentacji, medalistów mistrzostw świata i Europy - mówił Zygfryd Żurawski. - Po finałach pofrunął w ich objęciach w górę. Uroczyste pożegnanie kończącego karierę zawodnika planujemy podczas podsumowania sezonu 22 października, które zaplanowaniśmy w Miejskim Centrum Kultury.

Niespodzianką były aż dwa medale skiffistów w wadze lekkiej. Łukasz Zub zdobył złoto w wadze lekkiej, a godzinę później srebro w wadze ciężkiej. Z kolei Magdalena Kemnitz dwukrotnie zajęła trzecie miejsce w skiffie wagi lekkiej i wadze ciężkiej.

- Warunki atmosferyczne sprzyjały „lekkusom” - komentował Tomasz Żurawski. - Finały rozgrywane były z wiatrem.

Bydgoscy medaliści. Złote medale: skiff kategorii lekkiej Łukasz Zub, czwórka bez sternika Ryszard Ablewski, Miłosław Kędzierski, Piotr Hojka, Wojciech Gutorski

Srebrne: skiff mężczyzn - Łukasz Zub, ósemka ze sternikiem - Robert Sycz, Łukasz Siemion, Miłosz Bernatajtys, Miłosław Kędzierski, Ryszard Ablewski, Piotr Hojka, Mikołaj Burda, Wojciech Gutorski, sternik Rafał Woźniak.

Brązowe: dwójka bez sternika - Monika Ciaciuch, Ewelina Sławińska, skiff - brązowy medal Magdalena Kemnitz, skiff kategorii lekkiej Magdalena Kemnitz, dwójka ze sternikiem Ryszard Ablewski, Miłosław Kędzierski, sternik Rafał Woźniak dwójka bez sternika Mateusz Belicki, Paweł Jerzykowski.

Medalowy skarbiec Roberta Sycza

• 38-letni Robert Sycz największe sukcesy odniósł w barwach LOTTO Bydgostii.
  • Jest dwukrotnym złotym medalistą olimpijskim z Sydney (2000) i Pekinu (2004), sześciokrotnym medalistą mistrzostw świata (2, 3, 1).
  • Koronna konkurencja - dwójka podwójna wagi lekkiej.