MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja parku Witosa, nabrzeża Brdy i kąpielisko w parku Centralnym w Bydgoszczy. Przetargi najpóźniej w połowie lipca

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Kolejny przetarg na nabrzeże Brdy ma dotyczyć odcinka od ul. Żabiej do mostu Kazimierza Wielkiego.
Kolejny przetarg na nabrzeże Brdy ma dotyczyć odcinka od ul. Żabiej do mostu Kazimierza Wielkiego. Arkadiusz Wojtasiewicz
W 8. edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Bydgoszcz otrzymała dofinansowanie na realizację trzech zadań. Wyniki ogłoszono w październiku 2023 r., ale na razie nie ogłoszono przetargów związanych z inwestycjami.

W sierpniu prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski ogłosił, że miasto zawnioskuje o dofinansowanie rewitalizacji nabrzeży Brdy (odcinek od ul. Żabiej do mostu Kazimierza Wielkiego), budowę kąpieliska w parku Centralnym oraz dokończenie rewitalizacji parku Witosa. Ubiegano się odpowiednio o 30, 8 i 2 mln zł. W październiku ogłoszono wyniki – miasto otrzymało środki na wszystkie zadania.

W przypadku nabrzeży Brdy, wcześniej w ramach tego samego programu składano wniosek o rewitalizację odcinka od ul. Krakowskiej do Mostu Kazimierza Wielkiego. Po kilku podejściach do przetargu i wysokich cenach oferentów, konieczne było ograniczenie jego zakresu. Ostatecznie w styczniu 2024 r. podpisano umowę na wykonanie odcinka od ul. Krakowskiej do Żabiej (za mostem Pomorskim) wraz z rewitalizacją Wyspy św. Barbary. Prace wykona firma Strabag, całkowity koszt to 35 mln zł. Realizacja całego zadania ma zająć ok. 30 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Zapytaliśmy bydgoski ratusz, na jakim etapie są przygotowania do realizacji trzech inwestycji, które otrzymały dofinansowanie oraz o to, jaki jest przewidywany czas ich wykonania. – Dla wszystkich zadań z ostatniej edycji Programu Inwestycji Strategicznych trwają przygotowania postępowań przetargowych. Zgodnie z warunkami uzyskanego dofinansowania zostaną ogłoszone najpóźniej do połowy lipca br. Wszystkie zadania realizowane będą w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – informuje „Express Bydgoski” Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Bydgoszczy.

– Terminy realizacji będą wynikały m.in. z rozstrzygnięć przetargów. Wstępnie zakładamy, że II etap rewitalizacji parku Witosa zajmie około 1,5 roku, a stworzenie kąpieliska w parku Centralnym oraz rewitalizacja bulwarów na odcinku Żabia-Kazimierza Wielkiego do 2,5 roku – przekazuje rzeczniczka.

Dopytaliśmy również o to, jakimi terminami zobligowane jest miasto w związku z zasadami programu. – Zgodnie z regulaminem i wstępną promesą na Wnioskodawców został nałożony obowiązek złożenia oświadczenia o ogłoszeniu postępowania zakupowego nie później niż w dniu upływu terminu 9 miesięcy od dnia udostępnienia przez BGK Wnioskodawcy Wstępnej promesy. Nie ma zapisów dotyczących terminu wyłonienia wykonawcy – odpowiada Marta Stachowiak.

W parku Centralnym, położonym nad Brdą w pobliżu hal sportowych przy ul. Toruńskiej, ma powstać zbiornik przepływowy o powierzchni ok. 3000 metrów kw. wraz z kanałem doprowadzającym i odprowadzającym wodę z rzeki z przeznaczeniem na miejskie kąpielisko – ma to być pierwsze takie miejsce w Polsce. Projekt zakłada m.in. powstanie plaż (trawiastej i piaszczystej), a w samym parku dosadzenie drzew.

Rewitalizacja parku Witosa ma być dokończeniem prac, które przerwano, gdy okazało się, że w latach 40., gdy likwidowano znajdujący się tam cmentarz ewangelicki, nie dokonano kompleksowej ekshumacji szczątków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski