https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta wdowia - mamy tabelę wyliczeń lipcowych wypłat. Takie przelewy wyśle ZUS do wdów i wdowców

Jakub Kisiel
Pierwsze wypłaty nastąpią w drugiej połowie roku, a osoby, które złożą wnioski do 30 czerwca 2025 roku, prawo do wypłaty renty wdowiej nabędą od 1 lipca 2025 roku.
Pierwsze wypłaty nastąpią w drugiej połowie roku, a osoby, które złożą wnioski do 30 czerwca 2025 roku, prawo do wypłaty renty wdowiej nabędą od 1 lipca 2025 roku. freepik
W lipcu 2025 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę renty wdowiej. Do tej pory do ZUS wpłynęło ponad pół miliona wniosków o nowe świadczenie. Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z renty wdowiej skorzystają nawet dwa miliony samotnych seniorów. Sprawdziliśmy, na jakie przelewy z ZUS mogą liczyć wdowy i wdowcy. Przygotowaliśmy wyliczenia renty wdowiej - zobacz, który wariant wybrać i o ile wzrośnie twoje wynagrodzenie od lipca.

Renta wdowia 2025 - oto najważniejsze informacje

Renta wdowia - zasady

Na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 2024 roku, z dniem 1 stycznia 2025 roku w życie weszły przepisy regulujące zmiany w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz innych aktach prawnych.

Nowe przepisy wprowadzają dodatkowe możliwości dla wdów i wdowców, którzy są uprawnieni do renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Dzięki ustawie, osoby te mogą ubiegać się o tzw. „zbieg” renty rodzinnej z własną emeryturą lub rentą.

Co to właściwie oznacza? Przypomnijmy, do tej pory, po śmierci małżonka wdowa lub wdowiec musieli wybierać pomiędzy emeryturą a rentą rodzinną. Od 1 stycznia zmieniły się przepisy i samotni seniorzy mogą jednocześnie pobierać zarówno rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku, jak i własną rentę lub emeryturę. Jedno z tych świadczeń będzie wypłacane w pełnej wysokości (100 proc.), a drugie w wysokości 15 proc.

Renta wdowia - dwie możliwości do wyboru

Osoby uprawione do renty wdowiej muszą podjąć decyzję, na który wariant się zdecydować. Do wyboru są dwie opcje - pobieranie 100 proc. renty rodzinnej i 15 proc. własnego świadczenia lub otrzymywanie 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. renty rodzinnej.

Od 1 stycznia 2027 roku drugie świadczenie będzie wypłacane w wysokości 25 procent. Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z nowego świadczenia skorzystają nawet dwa miliony Polaków.

Komu przysługuje renta wdowia?

Kto zatem może skorzystać z renty wdowiej? MRPiPS przedstawiło listę warunków, które należy spełnić, aby jednocześnie pobierać rentę rodzinną i własne świadczenia. Konieczne jest m.in. osiągnięcie wymaganego wieku, ale to niejedyne wymagania. Resort pracy i polityki społecznej wskazuje, kto może złożyć wniosek o rentę wdowią. Wdowy i wdowcy mogą ubiegać się o świadczenie, jeśli spełniają wszystkie poniższe warunki:

  • osiągnęły wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn,

  • pozostawały w związku małżeńskim do śmierci małżonka,

  • nabyły prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna),

  • nie zawarły nowego małżeństwa po śmierci małżonka

Renta wdowia - wniosek

Wnioski o rentę wdowią można składać od 1 stycznia 2025 roku. Do tej pory do ZUS wpłynęło już ponad pół miliona wniosków (stan na 7 marca). Większość z nich złożonych zostało przez świadczeniobiorców w placówkach ZUS.

Osoby, które zdecydują się złożyć wniosek do ZUS lub KRUS, mają czas do końca czerwca 2025 roku. Pierwsze wypłaty nastąpią w drugiej połowie roku, a osoby, które złożą wnioski do 30 czerwca 2025 roku, prawo do wypłaty renty wdowiej nabędą od 1 lipca 2025 roku.

Renta wdowia a limit dochodu

Ustawa z dnia 26 lipca 2024 roku zakłada górną granicę dochodów, ograniczającą wysokość renty wdowiej. Łączna kwota obu świadczeń nie może przekroczyć trzykrotności najniższej emerytury.

Wraz z marcową waloryzacją renty i emerytury wzrosły o 5,5 procent, dzięki czemu minimalna emerytura od 1 marca 2025 roku wynosi 1878,91 złotych. Wysokość obu świadczeń (własnej renty lub emerytury oraz renty rodzinnej) nie będzie mogła przekroczyć 5636,73 złotych brutto. Jeśli suma wypłacanych świadczeń będzie wyższa od tej kwoty, ZUS obniży świadczenie o nadwyżkę.

Tabela wyliczeń renty wdowiej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych weryfikuje napływające cały czas wnioski o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty nowego świadczenia ruszą na początku lipca 2025 roku, ale wielu samotnych seniorów już teraz chciałoby wiedzieć, ile zyskają dzięki rencie wdowiej.

Przygotowaliśmy tabelę wyliczeń renty wdowiej. Na podstawie kilkunastu przykładów obliczyliśmy, ile wyniosą lipcowe przelewy z ZUS. Kwoty podane w tabelach są szacunkowe i mogą się nieznacznie różnićod tych, które w lipca na trafią na konta wdów i wdowców. Zobacz, który wariant renty wdowiej będzie korzystniejszy w twoim przypadku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski