MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Renta wdowia 2024 - zasady. Tyle pieniędzy mają zyskać osoby po śmierci współmałżonka - wyliczenia

JK
Na wejście w życie renty wdowiej czeka wielu Polaków. Znamy pierwsze szczegóły dotyczące nowego świadczenia.Przejdź dalej i zobacz, ile może wynieść renta wdowia w twoim przypadku >>>
Na wejście w życie renty wdowiej czeka wielu Polaków. Znamy pierwsze szczegóły dotyczące nowego świadczenia.Przejdź dalej i zobacz, ile może wynieść renta wdowia w twoim przypadku >>>archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Jeszcze w 2024 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje wprowadzenie tzw. renty wdowiej. Świadczenie ma na celu finansowe wsparcie osób, które straciły współmałżonka. Ostateczny kształt projektu ustawy jest obecnie przedmiotem prac w Sejmie, ale wiele wskazuje na to, że renta wdowia będzie wprowadzana stopniowo w tzw. modelu kroczącym. O co chodzi i co to oznacza dla przyszłych świadczeniobiorców? Przygotowaliśmy szacunkowe wyliczenia tego, ile w 2024 roku może wynieść renta wdowia.

Spis treści

Renta wdowia - zasady

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad wprowadzeniem renty wdowiej, która ma wesprzeć finansowo osoby, które straciły współmałżonka. W Sejmie prowadzone są obecnie prace nad projektem ustawy, a nowe świadczenie może wejść w życie jeszcze w tym roku.

Renta wdowia ma być odpowiedzią na zachodzące zmiany demograficzne w polskim społeczeństwie. Żyjemy coraz dłużej, a część osób świadczenia emerytalne pobiera nawet przez okres 30 lat. Wiele osób po stracie współmałżonka boryka się z problemami finansowymi, które niektórych zmuszają nawet do rezygnacji z kupna leków.

Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Tyle wyniesie płaca minimalna po lipcowej podwyżce. Tak zmieni się twoje wynagrodzenie - wyliczenia

Dla kogo renta wdowia?

Renta wdowia to rozwiązanie, które dla wielu Polaków ma być alternatywą wobec obowiązującej renty rodzinnej. Obecnie po śmierci męża kobieta może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną.

Obywatelski projekt ustawy o rencie wdowiej przewiduje, że wdowa lub wdowiec będą mogli zachować swoją emeryturę, a ponadto uzyskać dodatek wynoszący nawet 50 proc. świadczenia współmałżonka. Druga opcja to pobieranie renty rodzinnej po współmałżonku oraz zachowanie połowy swojego świadczenia - w zależności od tego, które z rozwiązań będzie korzystniejsze.

Projekt ustawy o rencie wdowiej zakłada jednak pewne ograniczenia - maksymalna wysokość świadczenia nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności średniej miesięcznej emerytury w Polsce, a zatem na ten moment renta wdowia nie może być wyższa niż 7600 złotych brutto.

Renta wdowia w modelu kroczącym

Nie wiadomo jeszcze, kiedy i w jakim kształcie wprowadzona zostanie renta wdowia. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej ma nadzieję, że nowe świadczenie wspierające seniorów wejdzie w życie jeszcze w 2024 roku.

Z uwagi na wysoki koszt wprowadzenia renty wdowiej (wstępne wyliczenia mówią nawet o 8-10 miliardach złotych), nowe świadczenie ma być wypłacane stopniowo. Co to oznacza? Renta wdowia według wstępnych planów ma być wprowadzana w tzw. modelu kroczącym, który zapewni płynne wdrażanie nowych przepisów, minimalizując wpływ na system finansowy.

Tyle ma wynieść renta wdowia w 2024

Autorzy projektu ustawy chcieliby, aby w pierwszej kolejności renta wdowia wynosiła 15 proc., następnie wzrosła do 20 proc., by docelowo wynieść 50 procent.

Jak nowe świadczenie mogłoby wpłynąć na poprawę finansów osób żyjących w jednoosobowych gospodarstwach domowych? Przygotowaliśmy szacunkowe wyliczenia przy uruchomieniu renty wdowiej na poziomie 15 procent. Zobacz, o ile mogłyby wzrosnąć świadczenia milionów Polaków. W galerii poniżej prezentujemy konkretne kwoty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski