Spis treści
Renta wdowia - zasady
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad wprowadzeniem renty wdowiej, która ma wesprzeć finansowo osoby, które straciły współmałżonka. W Sejmie prowadzone są obecnie prace nad projektem ustawy, a nowe świadczenie może wejść w życie jeszcze w tym roku.
Renta wdowia ma być odpowiedzią na zachodzące zmiany demograficzne w polskim społeczeństwie. Żyjemy coraz dłużej, a część osób świadczenia emerytalne pobiera nawet przez okres 30 lat. Wiele osób po stracie współmałżonka boryka się z problemami finansowymi, które niektórych zmuszają nawet do rezygnacji z kupna leków.
Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Tyle wyniesie płaca minimalna po lipcowej podwyżce. Tak zmieni się twoje wynagrodzenie - wyliczenia
Dla kogo renta wdowia?
Renta wdowia to rozwiązanie, które dla wielu Polaków ma być alternatywą wobec obowiązującej renty rodzinnej. Obecnie po śmierci męża kobieta może zachować swoją emeryturę albo z niej zrezygnować i wybrać rentę rodzinną.
Obywatelski projekt ustawy o rencie wdowiej przewiduje, że wdowa lub wdowiec będą mogli zachować swoją emeryturę, a ponadto uzyskać dodatek wynoszący nawet 50 proc. świadczenia współmałżonka. Druga opcja to pobieranie renty rodzinnej po współmałżonku oraz zachowanie połowy swojego świadczenia - w zależności od tego, które z rozwiązań będzie korzystniejsze.
Projekt ustawy o rencie wdowiej zakłada jednak pewne ograniczenia - maksymalna wysokość świadczenia nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności średniej miesięcznej emerytury w Polsce, a zatem na ten moment renta wdowia nie może być wyższa niż 7600 złotych brutto.
Renta wdowia w modelu kroczącym
Nie wiadomo jeszcze, kiedy i w jakim kształcie wprowadzona zostanie renta wdowia. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej ma nadzieję, że nowe świadczenie wspierające seniorów wejdzie w życie jeszcze w 2024 roku.
Z uwagi na wysoki koszt wprowadzenia renty wdowiej (wstępne wyliczenia mówią nawet o 8-10 miliardach złotych), nowe świadczenie ma być wypłacane stopniowo. Co to oznacza? Renta wdowia według wstępnych planów ma być wprowadzana w tzw. modelu kroczącym, który zapewni płynne wdrażanie nowych przepisów, minimalizując wpływ na system finansowy.
Tyle ma wynieść renta wdowia w 2024
Autorzy projektu ustawy chcieliby, aby w pierwszej kolejności renta wdowia wynosiła 15 proc., następnie wzrosła do 20 proc., by docelowo wynieść 50 procent.
Jak nowe świadczenie mogłoby wpłynąć na poprawę finansów osób żyjących w jednoosobowych gospodarstwach domowych? Przygotowaliśmy szacunkowe wyliczenia przy uruchomieniu renty wdowiej na poziomie 15 procent. Zobacz, o ile mogłyby wzrosnąć świadczenia milionów Polaków. W galerii poniżej prezentujemy konkretne kwoty.
