Jakie rekordy temperatur odnotowano na Ziemi? Nasza planeta może się poszczycić wieloma punktami, w których termometry wskazują wartości, od których człowiekowi robi się słabo. Wszystkim, którzy doświadczyli upałów w Polsce, polecamy przegląd najgorętszych miejsc na Ziemi. Choć aż trudno w to uwierzyć, w wielu z nich na stałe żyją ludzie.
Zobacz rekordy klimatyczne, czyli najwyższe temperatury na naszej planecie:
Rekordy temperatur na Ziemi – co potrafi nasza planeta?
Na występowanie rekordowych temperatur wpływa kilka czynników. Najważniejszym jest położenie geograficzne – im bliżej równika, tym na ogół jest cieplej. Układ prądów morskich i wiatrów, rzeźba terenu, wulkanizm oraz inne elementy wpływające na lokalny mikroklimat są jednak w stanie sprawić, że temperatura w niektórych miejscach znacznie przekracza standardowe wartości.
Jeśli chodzi o najwyższe średnie roczne temperatury, najcieplejszym miejscem na Ziemi jest pustynny wulkan Dallol w Etiopii, gdzie czasem sięgają one 34,4 °C (rekord padł w latach 1960–1966). W tym usianym wulkanami i gejzerami miejscu nieraz spotyka się upały przekraczające 50 °C, a nawet w najchłodniejszych momentach temperatura nie spada poniżej 23 °C.
Zobacz, gdzie znajdują się najgorętsze miejsca na Ziemi:
Jeżeli wziąć pod uwagę pojedyncze odczyty, rekordy temperatur na Ziemi prezentują się następująco:
- najwyższa temperatura zmierzona przy gruncie: 70,7 °C (Iran),
- najwyższa temperatura powietrza: 56,7 °C (Stany Zjednoczone),
- najniższa temperatura powierzchni śniegu: −98,6 °C (Antarktyda; pomiar satelitarny, nie wszędzie uznawany),
- najniższa temperatura powietrza: −89,2 °C (Antarktyda).
Wiele ciekawych rekordów odnotowali też meteorologowie, którzy mierzyli zmiany temperatury w czasie. Na szczególną uwagę zasługuje najszybszy odnotowany wzrost temperatury – 22 stycznia 1943 r. w amerykańskim Spearfish wzrosła ona z −20 °C do 7 °C w ciągu zaledwie dwóch minut.
Nie sposób też nie wspomnieć o najdłużej trwającej fali upałów w historii. Począwszy od 30 października 1923 r., w australijskim Marble Bar przez 162 dni utrzymywały się temperatury przekraczające 37,8 °C.
