W naszym województwie tylko 6 procent sześciolatków ma zdrowe zęby. To wynik najgorszy w kraju - czytamy w najnowszym raporcie wykonanym na zlecenie Ministerstwa Zdrowia.
<!** Image 2 align=right alt="Image 19326" >- Niestety, większość dzieci pojawia się w moim gabinecie, gdy ząb już bardzo boli. Często zdarza się, że nadaje się już tylko do usunięcia - twierdzi bydgoski stomatolog, Robert Bartczak, który uważa, że większość problemów wynika z nieprawidłowej higieny.
Rzadko i byle jak
- Bardzo często bywa tak, że dzieci myją zęby tylko raz dziennie. Okazuje się, że niektóre robią to wyłącznie rano, przed posiłkiem. To zdecydowanie za rzadko. W efekcie u coraz większej liczby małych pacjentów szóstki nie zdążą się jeszcze wyrżnąć, a już są zajęte przez zaawansowaną próchnicę - tłumaczy Robert Bartczak.
- Wyniki opublikowane w raporcie rzeczywiście zaskakują. Tym bardziej, że Bydgoszcz jest na pierwszym miejscu pod względem liczby gabinetów stomatologicznych w szkołach. Działa ich aż 36. Problem nie dotyczy jednak tylko naszego miasta. Statystykę obniżają mniejsze miejscowości - twierdzi Elżbieta Kawecka, wojewódzki konsultant ds. stomatologii zachowawczej z endodoncją, która jednak dysponuje wynikami badań, z których wynika, że na jedno dziecko w wieku 12 lat przypada 3,6 zęba dotkniętego próchnicą.
- Wszystko dlatego, że dzieci jedzą za dużo słodyczy i piją zbyt wiele słodkich napojów. Najbardziej niekorzystnie działają te produkty, które oblepiają zęby. Do tego dochodzi brak higieny jamy ustnej. Dzieci i dorośli myją je byle jak i rzadko, a wystarczy starannie szczotkować je dwa razy dziennie - uważa Elżbieta Kawecka.
Trzylatek do kontroli
Stomatolodzy podkreślają, że nawyk dbałości o zęby trzeba wypracowywać już u dzieci z mleczakami. Próchnica pojawia się w momencie, gdy wyrastają pierwsze mleczne zęby. Bywa, że już trzyletnie dzieci mają zaawansowaną chorobę. Coraz więcej mówi się też o tzw. próchnicy butelkowej, która występuje u dzieci, które na noc karmione są kaszką lub mlekiem.
- Już trzylatek powinien być przyprowadzany na badania profilaktyczne i przyzwyczajany do przebywania w gabinecie stomatologicznym. Przegląd uzębienia należy wykonywać mniej więcej co pół roku. Zalecane jest też lakierowanie zębów fluorem - twierdzi Elżbieta Kawecka.