W poniedziałkowym spotkaniu, podobnie jak w tych w ubiegłym tygodniu, biorą udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, a także liderzy Porozumienia i Solidarnej Polski Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro.
Szczegóły rozmów są owiane tajemnicą, wiadomo jednak, że wciąż toczą się dyskusje dotyczące nowe umowy koalicyjnej, programu i ustaw, które Zjednoczona Prawica chce uchwalić w najbliższych miesiącach. Spotkania dotyczą również samej rekonstrukcji, której celem jest zmniejszenie liczby ministerstw.
- Musimy umówić się na konkretny plan rządzenia, jakie ustawy, jakie reformy będziemy forsować w pierwszym rzędzie, szczególnie jesienią tego roku, i na nowy układ funkcjonowania rządu, który proponuje pan premier i prezes Jarosław Kaczyński - tłumaczył w TOK FM europoseł PiS i członek Porozumienia Adam Bielan.
Gowin może wrócić do rządu
Jednym z wątków jest powrót do rządu Jarosława Gowina. - W tej chwili (Gowin - red.) koncentruje się na negocjacjach programowych (...) abyśmy się nawzajem nie zaskakiwali, jak miało to miejsce w poprzedniej kadencji - przyznała w Polsat News wicepremier Jadwiga Emilewicz, nie odpowiadając wprost, czy Gowin planuje wrócić do rządu.
Emilewicz pytana o zmiany w rządzie wyjaśniała, że "ma być bardziej "fit". - Ma być mniejszy. Porozumienie też postulowało, że ministrów i wiceministrów mogłoby być mniej, bez uszczerbku na jakości rządzenia - podkreśliła.
Liczba resortów może zostać ograniczona nawet o połowę. Porozumienie i Solidarna Polska mogą mieć zamiast dwóch, tylko po jednym ministerstwie.
Rekonstrukcja rządu ma zostać przeprowadzana na przełomie września i października.
- W tej chwili te rozmowy idą nie tylko dynamicznie, ale również są bardzo konkluzywne. Zmierzają do tego, żeby ustalenia dosyć szybko zapadły - tłumaczył w radiowej Jedynce wicepremier Jacek Sasin (PiS).
PiS liderem sondaży, wygrywa bez koalicjantów
IBRiS przeprowadził sondaż na zlecenie Wirtualnej Polski w którym ankietowani musieli wskazać konkretną partię (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie) a nie całą Zjednoczoną Prawicę.
Liderem sondaży pozostaje Prawo i Sprawiedliwość, partia może liczyć na 38,3 proc. głosów. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska (28 proc.) Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja z wynikiem 8,4 proc. Konfederacja może liczyć na 6,7 proc. głosów, a PSL na 5,9. Zestawienie zamykają dwie partie: Porozumienie (1,7 proc.) oraz Solidarna Polska (1,4 proc) - tym samym koalicjanci PiS nie przekroczyliby progu wyborczego i nie znaleźli się w Sejmie.
9,6 proc. ankietowanych nie wie, na kogo by oddało swój głos.
