Obecny budynek szpitala powstawał przez dziesięć lat i został oddany do użytku w 1986 roku. Placówka zajmuje wysokie miejsce w ogólnopolskich rankingach i wciąż się rozwija.
<!** Image 2 align=none alt="Image 173871" sub="Srebrny jubileusz lecznicy w hali „Kujawianka” uroczyście otworzyła z doktorem Eligiuszem Patalasem królowa Jadwiga. Fot. Renata Napierkowska">Dla pacjentów, którzy przed 25 laty przebywali na oddziałach w starym szpitalnym budynku, gdzie panowała ciasnota, po łóżkach biegały karaluchy, a stan sanitarny był skandaliczny, przeprowadzka do nowej siedziby przy ulicy Poznańskiej była niczym podróż do innego świata. Od wbicia pierwszej łopaty do oddania lecznicy do użytku minęło jednak aż dziesięć lat. - Gdy rozpoczęła się budowa szpitala, to ławę pod fundamenty wylewaliśmy od rana do wieczora - wspomina jeden z pracowników firmy „Transbud” Andrzej Oczkowski.
Tak szybkie tempo prac nie utrzymało się jednak przez cały okres budowy. Roboty były kilkakrotnie wstrzymywane, a termin oddania do użytku przekładany. Zanim jednak teren przy Poznańskiej zamienił się w plac budowy, poprzedziły to starania wielu lekarzy.
<!** reklama>- Już w 1948 roku doktor Sylwester Ranus, człowiek wielce zasłużony dla inowrocławskiej służby zdrowia, obejmując ordynaturę mówił o konieczności budowy nowego szpitala. Nie przypuszczał wówczas, że ze starym budynkiem zwiąże kolejne 40 lat swego życia - przytaczał historię szpitalnictwa w Inowrocławiu dyrektor, Eligiusz Patalas.
Budowa obecnej placówki ruszyła dopiero w 1976 roku. Ówczesny dyrektor doktor Kazimierz Bednarek wprost mówił w wywiadach dla prasy, że warunki panujące w lecznicy urągają wszelkim normom. Inowrocławska lecznica zajmowała wówczas pod względem sanitarnym jedno z ostatnich miejsc w Polsce. Na oddanie nowego szpitala do użytku personel i pacjenci czekali jednak kolejne dziesięć lat. Najnowszą historię szpitala przytoczyli Janusz Wieczorek i Mariusz Włodarczak. Dziś inowrocławska lecznica zajmuje w ogólnopolskich rankingach wysokie miejsca, posiada europejskiej klasy sprzęt i wciąż się rozwija. Rozpoczęła się przebudowa lotniska, a w planach jest, m.in., utworzenie pawilonu psychiatrycznego , modernizacja bloku operacyjnego i wprowadzenie chemioterapii dziennej nowotworów.
<!** Image 3 align=none alt="Image 173871" sub="W licznym gronie gości znalazł się ostatni dyrektor starego i pierwszy nowego szpitala doktor Kazimierz Bednarek Fot. Renata Napierkowska">Podczas srebrnego jubileuszu uhonorowano zasłużonych pracowników szpitala. Dyrektor Eligiusz Patalas został odznaczony za swoją działalność Złotym Krzyżem Zasługi, ponadto 74 pracowników otrzymało złote, 57 srebrne i 6 brązowe medale. W uroczystości z okazji jubileuszu w hali Kujawianka uczestniczyli przedstawiciele władz, m. in. wojewoda Ewa Mes, wicemarszałek Dariusz Kurzawa, starosta Tadeusz Majewski, dawny i obecny personel lecznicy oraz przedstawiciele służby zdrowia.