Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratownik medyczny przestrzega: bezmyślne użycie fajerwerków może skończyć się kalectwem

jt
Archiwum redakcji
- Z czym kojarzą się wyroby pirotechniczne, fajerwerki i petardy pracownikowi pogotowia ratunkowego? Co widzi medyk na dyżurze? Widzi obrażenia głowy i twarzoczaszki, poparzone oczy, twarz i ręce, amputowane palce rąk. To często kalectwo do końca życia, tragedia ludzka. To cena jaką się płaci za używanie wyrobów pirotechnicznych bez przysłowiowej „głowy”, bezmyślnie, po spożyciu alkoholu - przestrzega Krzysztof Wiśniewski, ratownik medyczny - specjalista pielęgniarstwa ratunkowego oraz kierownik Działu Usług Medycznych i Szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy.

- Podczas nocy sylwestrowej i Nowego Roku, podobnie jak w okresie świątecznym, Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy już zwyczajowo odnotowuje zwiększoną liczbę wyjazdów Zespołów Ratownictwa Medycznego. Przykładowo podczas ostatnich Świąt Bożego Narodzenia najwięcej wyjazdów – bo blisko 450 odnotowaliśmy - odnotowaliśmy 25 grudnia. Podobna liczba interwencji jest każdego roku w sylwestra i w Nowy Rok (1 stycznia) - opisuje na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy Krzysztof Wiśniewski.

Kierownik Działu Usług Medycznych i Szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy podaje też kilka praktycznych zasad bezpieczeństwa podczas odpalania wszelkich fajerwerków, aby nie wyrządzić krzywdy sobie i innym. Oto one:

  • kupuj fajerwerki i petardy wyłącznie w sprawdzonych i licencjonowanych punktach,
  • pamiętaj, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją – czytaj zawsze instrukcję!
  • warto przypomnieć, że sprzedaż fajerwerków lub petard niepełnoletnim jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli widzisz, że dziecko kupuje wyroby pirotechniczne zwróć uwagę sprzedawcy – być może uchronisz czyjeś dziecko od kalectwa,
  • pamiętaj, że pod żadnym pozorem fajerwerków nie mogą odpalać dzieci,
  • korzystając z fajerwerków wybierz miejsce, w którym nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz. Pod żadnym pozorem nie wrzucaj petardy w tłum ludzi! Pamiętaj, że używanie fajerwerków w nieodpowiednim miejscu może spowodować niekontrolowany pożar!
  • zawsze zachowaj bezpieczną odległość obserwując pokaz fajerwerków,
  • nie odpalaj fajerwerków po spożyciu alkoholu – pamiętaj, że są to wyroby pirotechniczne!

- Ktoś powie: jak nie być pod wpływem alkoholu w Sylwestra? Musisz wybrać: alkohol, albo pokaz fajerwerków. Tu nie ma kompromisu. Nie ma połączenia: alkohol + fajerwerki! - przestrzega Krzysztof Wiśniewski.

- Ważne! Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem – stań z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce. Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodź, aby sprawdzić, co się stało – pozostaw taki produkt jako ten, który jest uszkodzony i nie nadaje się do dalszego użycia - podkreśla ratownik medyczny.

My dołączamy się do apelu ratowników medycznych, żegnajmy stary rok i witajmy nowy rozsądnie!

Płaca minimalna wzrośnie od 2019 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo