Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport specjalny. Walka z koronawirusem w regionie

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny jest jednym z kilku w województwie kujawsko-pomorskim, który został postawiony w stan podwyższonej gotowości.
Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny jest jednym z kilku w województwie kujawsko-pomorskim, który został postawiony w stan podwyższonej gotowości. Arkadiusz Wojtasiewicz
Zamknięte szkoły, przedszkola, żłobki, uczelnie wyższe, instytucje kultury, odwołane imprezy, wstrzymane połączenia lotnicze, ograniczenie przyjęć do szpitali oraz zalecenia, by mieszkańcy jak najrzadziej wychodzili z domu – wszystko po to, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Premier Mateusz Morawiecki, poinformował o tym, że wszystkie publiczne i niepubliczne placówki oświatowe będą nieczynne od 12 do 25 marca włącznie.

- Trzeba działać szybko i z wyprzedzeniem - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej (11 marca) konferencji prasowej. - Chcemy maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Potrzebne są do tego zdeterminowane działania.

Szkoły bez lekcji

W bydgoskim Pałacu Młodzieży odbyło się spotkanie z dyrektorami placówek oświatowych i domów pomocy społecznej.
- Na czwartek i piątek (12 i 13 marca) zaplanowaliśmy w szkołach tylko zajęcia opiekuńcze - wyjaśniała Iwona Waszkiewicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - To dla tych rodziców, którzy muszą mieć czas na przeorganizowanie swoich codziennych zadań. Przypominam, państwu także o apelu prezydenta.

Prezydent Rafał Bruski zaapelował do bydgoszczan o to, by otoczyli opieką seniorów, którzy są najbardziej narażeni na zakażenie koronawirusem i, którzy mieszkają w ich najbliższym sąsiedztwie. Natomiast, w domach opieki społecznej już od kilku dni obowiązuje zakaz odwiedzin.

- Opracowaliśmy zasady postępowania, przede wszystkim zachowania higieny – mówiła Ewa Chrzanowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy. - Rekomendowaliśmy również wprowadzenia zakazu organizacji imprez.

Szkolnictwo wyższe

Pierwszą uczelnią, która poinformowała o zawieszeniu aż do odwołania zajęć był bydgoski Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. Podobną decyzję podjął Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

- W związku z zagrożeniem epidemiologicznym SARS-CoV-2 (…) wstrzymuję do odwołania ze skutkiem natychmiastowym wszystkie zagraniczne wyjazdy służbowe pracowników UMK do krajów o wysokiej zachorowalności, to jest: Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Włoch (szczególnie do regionów Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) oraz Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru, Tajwanu, Francji i Niemiec - czytamy w specjalnym komunikacie prof. dr hab. Andrzeja Tretyna, rektora UMK w Toruniu.

Szpitale uniwersyteckie podległe Collegium Medicum UMK także wdrożyły specjalne procedury.
- Wstrzymane zostaną wszystkie przyjęcia planowane do klinik zabiegowych z wyłączeniem pacjentów onkologicznych – czytamy w decyzji dyrekcji Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza. – Zawieszone zostaje udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych pacjentom w zakładzie rehabilitacji(...).

Wstrzymane zostaną wszystkie przyjęcia planowane do klinik zabiegowych z wyłączeniem pacjentów onkologicznych

Odwołane imprezy

Instytucje kultury w województwie kujawsko-pomorskim odwołały spektakle i koncerty.
- Wszystkie nasze spektakle oraz inne wydarzenia zostają odwołane w dniach 12-26 marca włącznie – czytamy w komunikacie Teatru Horzycy w Toruniu.

Zawiesiło działalność również bydgoskie centrum kultury.
- Zewnętrzną działalność instytucji, czyli świadczenie wszelkich usług kulturalnych we wszystkich siedzibach Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy – informuje Kuba Ignasiak, specjalista ds. promocji MCK.

Teatr Polski w Bydgoszczy 11 marca poinformował, że wszystkie spektakle oraz warsztaty zaplanowane w dniach 11-28 marca zostają odwołane. - Osoby, które zakupiły bilety prosimy o kontakt pod numerami tel. 52 339 78 18 lub 885607090 informuje TPB.  Dzień wcześniej dyrektor Łukasz Gajdzis podjął decyzję o przełożeniu mającej się odbyć 21 marca polskiej prapremiery spektaklu „My, Europa, Uczta narodów” w reż. Rolanda Auzeta, którego Teatr Polski w Bydgoszczy jest współproducentem.  - „My, Europa, Uczta narodów” jest koprodukcją kilkunastu europejskich teatrów i festiwali. Polska prapremiera miała się odbyć 21 marca i być szczególnym wydarzeniem dla widzów z Bydgoszczy i Polski. Rozumiejąc jednak rosnące ryzyko zarażenia koronawirusem SARS - CoV2 szczególnie podczas migracji ludności z różnych krajów, organizacja tego wydarzenia jest niewskazana. Teatr Polski z europejskimi partnerami dołoży starań, by zaprezentować pokaz w innym terminie - napisał dyrektor Łukasz Gajdzis.

Kultura tymczasowo zawieszona. Bydgoskie instytucje odwołują imprezy

Kina, w tym należące do sieci Helios, także będą nieczynne.
- Jako pracownik kina, reprezentujący Helios w Bydgoszczy, bardzo przeżywam sytuację w związku z zamknięciem miejsc kultury. Bezpieczeństwo klientów i zdrowie jest jednak najważniejsze. Mam nadzieję, że już wkrótce, gdy minie ten czas, spotkamy się w kinie i z uśmiechem miniemy się na holu – napisała na swoim profilu portalu społecznościowego Alicja Rączka, dyrektor Kina Helios.

Niektóre spektakle odwoła również Opera Nova, w Filharmonii Pomorskiej do końca marca nie odbędą się żadne koncerty.
Marcowe imprezy zaplanowane przez CKK Jordanki zostały przeniesione na inne terminy.

Komunikacja

W Bydgoszczy funkcjonowanie komunikacji miejskiej odbywać się będzie tak jak zwykle.
- ZDMiKP nie planuje wprowadzania zmian w rozkładach jazdy ani ograniczeń w dotychczasowym funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Bydgoszczy – twierdzi Tomasz Okoński, rzecznik ZDMiKP w Bydgoszczy i podkreśla, że: - Wprowadzone zostają działania prewencyjne, mające ograniczyć załatwianie spraw administracyjnych bezpośrednio w urzędzie. W związku z powyższym, swoją obsługę będziemy świadczyli głównie w oparciu o pośrednie źródła przekazu tj. pocztę tradycyjną, elektroniczną oraz udzielanie informacji telefonicznych.

ZDMiKP nie planuje wprowadzania zmian w rozkładach jazdy ani ograniczeń w dotychczasowym funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Bydgoszczy

Port Lotniczy w Bydgoszczy jest przygotowany do nowych warunków - sale odpraw pasażerów są częściej sprzątane i odkażane. W wyznaczonych miejscach znajdują się pojemniki z płynem do mycia rąk. Chociaż z bydgoskiego lotniska nie ma bezpośrednich lotów do Chin i Włoch, czyli rejonów podwyższonego ryzyka, to zmienił się rozkład połączeń.
- Lufthansa ograniczyła liczbę lotów do Frankfurtu – tłumaczy Daniel Mackiewicz, rzecznik portu – było siedem, będą cztery tygodniowo.

Internauci oskarżają

W sieci pojawia się wiele niesprawdzonych informacji. Jedna z nich dotyczyła Hotelu City w Bydgoszczy. Ktoś na portalu społecznościowym napisał, że pracownik tego hotelu jest zakażony koronawirusem.

- To nieprawda! Gdyby tak było cały hotel zostałby objęty kwarantanną – mówi Michał Walczak, prezes zarządu Hotelu City. - Takie informacje są szkodliwe nie tylko dla wizerunku naszej firmy ale i dla całej branży hotelarskiej. Zgłosiliśmy to na policji, zawiadomienie zostało przyjęte.

Kolejna informacja dotyczyła Wyższej Szkoły Gospodarki, do której w ramach wymiany przyjechały 4 osoby z Włoch. Nasza Czytelniczka twierdziła, że nie przeszły one kwarantanny i mogą być nosicielami koronawirusa. Jak dowiedzieliśmy się osoby te rzeczywiście nie przeszły kwarantanny, ponieważ przyjechały w czasie, kiedy o pandemii jeszcze nie mówiono, nie wprowadzano żadnych rygorystycznych zakazów. Osoby te były zdrowe.

Środki ostrożności

Najważniejsza jest higiena; częste mycie rąk mydłem i środkami odkażającymi, używanie tylko jednorazowych chusteczek, zachowanie odległości minimum 1,5 metra od innej osoby, ograniczenie kontaktu fizycznego i np. powstrzymanie się od podawania ręki.

Uczniowie, którzy będą mieli teraz wolne od zajęć dwa tygodnie, nie powinni przebywać w miejscach, w których są duże skupiska ludzi. Osoby starsze powinny zostać w domu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera