https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Radny SLD potrącił rowerzystę i uciekł z miejsca zdarzenia [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 29.10]

Krzysztof Błażejewski
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 29 października.
Sprawdźcie, co jeszcze wydarzyło się 29 października. Tomasz Ho£Od/zdjęcie ilustracyjne
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 29 października. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 29.10 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 29 PAŹDZIERNIKA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

29 października 1813 roku z inicjatywy władz rosyjskich radca Meder zarządził zorganizowanie w Bydgoszczy uroczystości z okazji zwycięstwa koalicji antynapoleońskiej w tzw. bitwie narodów pod Lipskiem.

29 października 1859 roku nocą rozpoczęło się burzenie resztek zabudowań klasztoru karmelitów położonego nad Brdą w okolicach dzisiejszego placu Teatralnego.

29 października 1880 roku w restauracji Rudolfa Sauera przy obecnej ul. Marszałka Focha ukonstytuowało się Towarzystwo Historyczne w Bydgoszczy. Pierwszym prezesem został Wilhelm Guttmann. Celem organizacji było gromadzenie pamiątek historycznych oraz naukowe porządkowanie istniejących już zbiorów. W 1919 roku, w obliczu przejęcia Bydgoszczy przez władze polskie, zbiory zostały wywiezione do Berlina.

29 października 1893 roku w sali Patzera przy ul. Św. Trójcy odbył się publiczny wykład panny Hohtmann z Hanoweru połączony z praktycznym pokazem gotowania na gazie – nowym sposobem przygotowywania potraw po tym, jak z gazowni do bydgoskich mieszkań począł płynąć gaz.

29 października 1938 roku do Bydgoszczy przybyła grupa 240 Żydów wysiedlonych z terenu III Rzeszy jako osoby, które przybyły tam z terenu II RP. Transport z punktu granicznego w Miasteczku Kraj. odbył się na koszt bydgoskiej gminy żydowskiej. Niebawem powstał specjalny komitet pomocy uchodźcom, który zajął się pomocą w osiedlaniu się na terenie Polski względnie emigracji do USA, Wielkiej Brytanii lub Palestyny.

Zwiedzając Polskę można spotkać się z nazwami miejscowości, których nazwy wywołują zdziwienie, śmiech, a nawet wstyd. Zresztą nic dziwnego. Przygotowaliśmy dla was galerię ze zboczonymi nazwami wsi i miejscowości w naszym kraju. Te nazwy rozbawią was do łez!

"Zboczone" nazwy polskich miejscowości. Te miejsca naprawdę ...

29 października 1940 roku po przebudowie parteru budynku przy ulicy Jagiellońskiej 2 powstały tam istniejące do dziś arkady.

29 października 1962 roku rozpoczęło się próbne napełnianie wodą właśnie zbudowanego basenu w kompleksie sportowym „Astorii” przy ul. Królowej Jadwigi. Do użytku bydgoszczan basen został oddany 9 grudnia tego samego roku.

29 października 1996 roku radny SLD i dyrektor przychodni rejonowej na Jachcicach, lekarz Tadeusz P. na ul. Saperów potrącił rowerzystę, po czym odjechał z miejsca zdarzenia do zakładu blacharskiego, aby naprawić auto, a funkcjonariuszy policji, którzy go odnaleźli i chcieli pobrać krew do badania pod wpływem alkoholu, nie wpuścił do domu, zasłaniając się immunitetem.

SPOD EKRANU. Recenzja filmu "7 uczuć"

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski