https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pyrki wielozadaniowe

Anna Krzesińska
W niedzielę toruńskie Muzeum Etnograficzne zaprasza na kolejny „Żywy skansen”. Tym razem hasło brzmi: „Pyrka z Peru”.

W niedzielę toruńskie Muzeum Etnograficzne zaprasza na kolejny „Żywy skansen”. Tym razem hasło brzmi: „Pyrka z Peru”.

<!** Image 2 align=right alt="Image 95506" sub="Ziemniak po polsku - z ogniska (na festynie kilka lat temu) / Fot. Alicja Piotrowska ">Impreza została zorganizowana z okazji Międzynarodowego Roku Ziemniaka ogłoszonego przez ONZ, a patronat honorowy objął Ambasador Peru w Polsce. Z ambasady peruwiańskiej sprowadzono specjalną ekspozycję przybliżającą kulturę i krajobrazy tego kraju. Muzykę peruwiańską wykona zespół Bravo Chura z Poznania. Dla odmiany polską muzykę ludową i dawne wiejskie zabawy zaprezentuje Zespół Domu Tańca w Warszawie.

- Z własnych zbiorów muzeum przygotowało wystawę „Ziemniaki w tradycyjnej kulturze ludowej”. Pokażemy narzędzia do uprawy i zbioru ziemniaków, sprzęty do ich przyrządzania. Zobaczymy przykłady ludowej twórczości pod hasłem „Wieś w malarstwie nieprofesjonalnym” - zapowiada Maria Pokrzywnicka z Muzeum Etnograficznego.

Będzie można spróbować specjałów przygotowanych przez gospodynie z Borów Tucholskich, w tym ciszki, szandara, babki, placków i klusek ziemniaczanych. Chętni wykopią kilka ziemniaków, udowadniając najmłodszym, że bulwy ziemniaczane rosną pod ziemią.

<!** reklama>- Po pracy warto będzie wzmocnić się takimi przysmakami jak parowany kartofelek z olejem lnianym lub ziemniak pieczony na ruszcie. Ale nie samym ziemniakiem człowiek żyje. Będą także inne stoiska z żywnością produkowaną naturalnymi metodami - dodaje Maria Pokrzywnicka

Chętni będą mogli sprawdzić się w garncarstwie, plecionkarstwie, powroźnictwie, kowalstwie, młynarstwie, a także zobaczyć jak kiedyś prano i krochmalono - oczywiście mąką ziemniaczaną.

- Ten ostatni produkt okazywał się dawniej też bardzo przydatny w pielęgnacji urody i w leczniu. W kujawskiej chacie, na specjalnym stanowisku poświęconym urodzie i zdrowiu, poznamy także zastosowanie ziemniaków w czarach - dodaje Maria Pokrzywnicka.

Organizatorzy przygotowali również coś dla najmłodszych. Dzieci będą mogły się pobawić robiąc pieczątki z ziemniaków, trafiając kartoflem do celu i wykonując ziemniaczaną zabawkę, a także posłuchać przygód „Pyzy na polskich dróżkach”. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w konkursie o tematyce ekologicznej. Podczas imprezy będzie można zobaczyć również dwie wystawy: „Peruwiańskie klimaty” i „Ziemniaki w tradycyjnej kulturze ludowej”.

Gdzie, kiedy, po ile?

Muzeum Etnograficzne w Toruniu, 14 września, godz. 11-17: 4 godz. 11 i 15 - zespół Bravo Chura godz. 12 i 16 - obrót wiatraka, godz. godz. 15 - warsztaty i tańce dla dzieci w zagrodzie kujawskiej godz. 14 i 16 - występ Domu Tańca

Bilety przed imprezą, normalny 6 zł, ulgowy 4 zł, rodzinny 12 zł

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski