20 maja 1579 roku Stanisław Karnkowski, biskup włocławski i pomorski konsekrował kaplicę pw. Św. Trójcy położoną za murami miasta na Przedmieściu Poznańskim w okolicach dzisiejszej ul. Kordeckiego.
20 maja 1860 roku zainaugurował swoją działalność letni teatrzyk Natanaela Patzera, zbudowany przez cieślę Adolfa Berndta nad Kanałem Bydgoskim (w okolicach dzisiejszej ul. Św. Trójcy). Wystawiano w nim przedstawienia teatralne, operetki, urządzano koncerty symfoniczne i zawody sportowe. Często występowały w nim polskie zespoły objazdowe i amatorskie. Renesans park przeżywał po 1920 roku. Po II wojnie teren został zabudowany m.in. przez budynki obecnego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.
20 maja 1922 roku 25-letnia wówczas aktorka Pola Negri (Apolonia Chałupiec) wyjechała z Bydgoszczy do Berlina, skąd udała się do Paryża, a następnie do USA. Do Bydgoszczy już nigdy nie przyjechała. Jej matka Eleonora w 1926 roku sprzedała dom przy ul. Zamoyskiego 2 i wyjechała na stałe do córki mieszkającej w Beverly Hills.
20 maja 1934 roku w ogrodzie Resursy Kupieckiej przy ul. Jagiellońskiej na otwarcie letniego kinoteatru wystąpił najpopularniejszy polski komik filmowy tamtych czasów, Adolf Dymsza ze swoim zespołem.
"Zboczone" nazwy polskich miejscowości. Te miejsca naprawdę ...
20 maja 1939 roku w Bydgoszczy odbył się ostatni przed wojną walny zjazd Związku Hallerczyków. Wystosował on apel do wszystkich Polaków o wspólne przeciwstawienie się zagrożeniu ze strony Niemiec. W zjeździe uczestniczył gen. Józef Haller.
20 maja 1942 roku w pobliżu siedziby gestapo przy ul. Poniatowskiego w Bydgoszczy w odwecie za ucieczkę Leona Sobkowiaka z aresztu przy Wałach Jagiellońskich powieszono publicznie 10 Polaków. Egzekucji musieli przyglądać się doprowadzeni siłą widzowie – Polacy w liczbie 300 osób.
20 maja 1951 roku po raz pierwszy w historii Bydgoszczy wobec 15 tys. kibiców rozegrano mecz zrzeszeniowej ekstraligi żużlowej, w której prawo startu uzyskała bydgoska Gwardia. Gwardziści ulegli CWKS-owi Warszawa 21:24.
20 maja 1969 roku do Bydgoszczy na spotkanie z miejscowymi zakonnikami jezuitami przyjechał generał zakonu, Hiszpan Pedro Arrupe, który spożył obiad w domu zakonnym przy ul. Farnej i odprawił mszę w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Wizyta była bacznie obserwowana przez Służbę Bezpieczeństwa, akcji tej nadano miano „Generał”.
20 maja 1970 roku uczestnicy XXIII Wyścigu Pokoju o godz. 14 wystartowali ze Starego Rynku do etapu prowadzącego do Poznania. Start ostry nastąpił 10 minut później na ulicy Szubińskiej.
20 maja 1978 roku na estradzie Filharmonii Pomorskiej wystąpili z recitalami dyplomowymi pierwsi absolwenci bydgoskiej filii PWSM w Łodzi: flecistka Anna Szymańska-Zająkała, perkusista Lech Bartoszewicz i klarnecista Andrzej Fajfrowski.
20 maja 1980 roku w Filharmonii Pomorskiej z recitalem fortepianowym wystąpił wybitny amerykański pianista Eugen Indjić, laureat IV nagrody na Konkursie Chopinowskim w 1970 roku. Artysta wykonał utwory Beethovena, Brahmsa, Debussy'ego i Chopina.
20 maja 1990 roku w amfiteatrze Zawiszy odbył się występ popularnego wówczas zespołu Lombard z solistką Małgorzatą Ostrowską.
20 maja 1995 roku w Bydgoszczy zarejestrowana została spółka „Kapuściska”, której udziałowcami zostali: gminy Bydgoszcz i Solec Kujawski, Zakłady Chemiczne „Zachem”, Zakłady Chemiczne „Nitrochem”, oraz Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil”. Zadaniem spółki było przygotowanie i pilotowanie budowy oczyszczalni ścieków w Łęgnowie.
20 maja 2011 roku do Bydgoszczy na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego przybyli ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec Alain Juppe i Guido Westerwelle. Po spotkaniu w ratuszu goście zwiedzili stare miasto i Wyspę Młyńską.
Flash Info, odcinek 15 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza
