Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Publiczna egzekucja przy ul. Poniatowskiego w Bydgoszczy. Powieszono 10-ciu Polaków [KALENDARIUM BYDGOSKIE na 20 MAJA]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 20 maja w Bydgoszczy.
Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się 20 maja w Bydgoszczy. archiwum
Przygotowaliśmy dla was listę ważnych wydarzeń z historii Bydgoszczy, które miały miejsce 20 maja. Zobaczcie, co ciekawego wydarzyło się 20.05 w Bydgoszczy [KALENDARIUM BYDGOSKIE, KALENDARIUM 20 MAJA, WAŻNE WYDARZENIA W BYDGOSZCZY].

20 maja 1579 roku Stanisław Karnkowski, biskup włocławski i pomorski konsekrował kaplicę pw. Św. Trójcy położoną za murami miasta na Przedmieściu Poznańskim w okolicach dzisiejszej ul. Kordeckiego.

20 maja 1860 roku zainaugurował swoją działalność letni teatrzyk Natanaela Patzera, zbudowany przez cieślę Adolfa Berndta nad Kanałem Bydgoskim (w okolicach dzisiejszej ul. Św. Trójcy). Wystawiano w nim przedstawienia teatralne, operetki, urządzano koncerty symfoniczne i zawody sportowe. Często występowały w nim polskie zespoły objazdowe i amatorskie. Renesans park przeżywał po 1920 roku. Po II wojnie teren został zabudowany m.in. przez budynki obecnego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

20 maja 1922 roku 25-letnia wówczas aktorka Pola Negri (Apolonia Chałupiec) wyjechała z Bydgoszczy do Berlina, skąd udała się do Paryża, a następnie do USA. Do Bydgoszczy już nigdy nie przyjechała. Jej matka Eleonora w 1926 roku sprzedała dom przy ul. Zamoyskiego 2 i wyjechała na stałe do córki mieszkającej w Beverly Hills.

20 maja 1934 roku w ogrodzie Resursy Kupieckiej przy ul. Jagiellońskiej na otwarcie letniego kinoteatru wystąpił najpopularniejszy polski komik filmowy tamtych czasów, Adolf Dymsza ze swoim zespołem.

Zwiedzając Polskę można spotkać się z nazwami miejscowości, których nazwy wywołują zdziwienie, śmiech, a nawet wstyd. Zresztą nic dziwnego. Przygotowaliśmy dla was galerię ze zboczonymi nazwami wsi i miejscowości w naszym kraju. Te nazwy rozbawią was do łez!

"Zboczone" nazwy polskich miejscowości. Te miejsca naprawdę ...

20 maja 1939 roku w Bydgoszczy odbył się ostatni przed wojną walny zjazd Związku Hallerczyków. Wystosował on apel do wszystkich Polaków o wspólne przeciwstawienie się zagrożeniu ze strony Niemiec. W zjeździe uczestniczył gen. Józef Haller.

20 maja 1942 roku w pobliżu siedziby gestapo przy ul. Poniatowskiego w Bydgoszczy w odwecie za ucieczkę Leona Sobkowiaka z aresztu przy Wałach Jagiellońskich powieszono publicznie 10 Polaków. Egzekucji musieli przyglądać się doprowadzeni siłą widzowie – Polacy w liczbie 300 osób.

20 maja 1951 roku po raz pierwszy w historii Bydgoszczy wobec 15 tys. kibiców rozegrano mecz zrzeszeniowej ekstraligi żużlowej, w której prawo startu uzyskała bydgoska Gwardia. Gwardziści ulegli CWKS-owi Warszawa 21:24.

20 maja 1969 roku do Bydgoszczy na spotkanie z miejscowymi zakonnikami jezuitami przyjechał generał zakonu, Hiszpan Pedro Arrupe, który spożył obiad w domu zakonnym przy ul. Farnej i odprawił mszę w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Wizyta była bacznie obserwowana przez Służbę Bezpieczeństwa, akcji tej nadano miano „Generał”.

20 maja 1970 roku uczestnicy XXIII Wyścigu Pokoju o godz. 14 wystartowali ze Starego Rynku do etapu prowadzącego do Poznania. Start ostry nastąpił 10 minut później na ulicy Szubińskiej.

20 maja 1978 roku na estradzie Filharmonii Pomorskiej wystąpili z recitalami dyplomowymi pierwsi absolwenci bydgoskiej filii PWSM w Łodzi: flecistka Anna Szymańska-Zająkała, perkusista Lech Bartoszewicz i klarnecista Andrzej Fajfrowski.

20 maja 1980 roku w Filharmonii Pomorskiej z recitalem fortepianowym wystąpił wybitny amerykański pianista Eugen Indjić, laureat IV nagrody na Konkursie Chopinowskim w 1970 roku. Artysta wykonał utwory Beethovena, Brahmsa, Debussy'ego i Chopina.

20 maja 1990 roku w amfiteatrze Zawiszy odbył się występ popularnego wówczas zespołu Lombard z solistką Małgorzatą Ostrowską.

20 maja 1995 roku w Bydgoszczy zarejestrowana została spółka „Kapuściska”, której udziałowcami zostali: gminy Bydgoszcz i Solec Kujawski, Zakłady Chemiczne „Zachem”, Zakłady Chemiczne „Nitrochem”, oraz Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil”. Zadaniem spółki było przygotowanie i pilotowanie budowy oczyszczalni ścieków w Łęgnowie.

20 maja 2011 roku do Bydgoszczy na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego przybyli ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec Alain Juppe i Guido Westerwelle. Po spotkaniu w ratuszu goście zwiedzili stare miasto i Wyspę Młyńską.

Flash Info, odcinek 15 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera