https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyszłość Witosa w Bydgoszczy jeszcze nie jest znana. A jaki był wynik konsultacji społecznych?

W parku Witosa w tej chwili trwają kolejne badania archeologiczne
W parku Witosa w tej chwili trwają kolejne badania archeologiczne Arkadiusz Wojtasiewicz
Za nami pierwsze spotkanie zespołu, który ma zdecydować o przyszłości parku Witosa w Bydgoszczy. Tymczasem sprawdzamy, jakie pomysły na park mieli bydgoszczanie, zanim poinformowano o wynikach badań archeologicznych.

W parku Witosa nie będzie elementów związanych z rekreacją i rozrywką - to efekt odkryć archeologicznych, jakich ostatnio tam dokonano. Sprawdziliśmy jednak, jakie pomysły na park zgłosili bydgoszczanie w czasie wcześniejszych konsultacji społecznych.

Pierwszy etap remontu parku Witosa zaczął się kilka miesięcy temu. Drugi miał wystartować nieco później i obejmować teren po dawnej muszli koncertowej. I właśnie temu miejscu były poświęcone konsultacje społeczne, które zaczęły się 7 czerwca. Zostały jednak przerwane po drastycznych wynikach badań archeologicznych, prowadzonych w parku na zlecenie MWiK [w parku może się znajdować nawet 80 tys. grobów - przyp. red.].

Po tych doniesieniach prezydent Bydgoszczy zdecydował, że należy zweryfikować plany względem zagospodarowania parku. - To powinno być miejsce pamięci i wyciszenia - mówił. - O szczegółach zdecyduje zespół ekspertów.

Wiadomo, że w parku  Witosa nie będzie nic, co związane z rozrywką - taka decyzja zapadła po niedawnych odkryciach archeologicznych. Sprawdziliśmy jednak, jakie pomysły na park zgłosili bydgoszczanie w czasie wcześniejszych konsultacji. Oto one!Wśród ok. stu propozycji na zagospodarowanie parku Witosa w Bydgoszczy znalazła się budowa fontanny - wielkiej, pięknej, być może renesansowej albo nowoczesnej, takiej, która mogłaby się stać jednym z symboli Bydgoszczy.Wideo: Trwa wyburzanie muszli koncertowej w Parku Witosa w Bydgoszczy

Czego chcieli mieszkańcy w parku Witosa? Dotarliśmy do wynik...

Zespół, w którego skład wchodzą m.in. Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków, Jan Kwiatoń reprezentujący Radę ds. Partycypacji Społecznej, ks. Marek Loskot, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej i Anna Rembowicz-Dziekciowska, szefowa Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, pierwsze spotkanie ma już za sobą. Trwało w środę po południu.

- Byliśmy zgodni co do faktu, że park nie powinien służyć rozrywce - mówi nam Dziekciowska. - Mamy w mieście inne tereny, które mogą spełniać tę funkcję. Park widzimy raczej jako enklawę zieleni i spokoju. Nie chcemy także zmieniać układu ścieżek, będziemy natomiast szukać sposobu na to, by upamiętnić spoczywające tam osoby, ich historię i losy. Być może powinien to być park pojednania wielu kultur z obeliskiem, altaną lub murem, które swoją formą i przesłaniem nawiązywałyby do głównej idei. Każdy z nas przedstawi swój pomysł na drugim spotkaniu, które zaplanowaliśmy mniej więcej za dwa tygodnie - dodaje dyrektor MPU.

Wówczas do prezydenta ma już trafić ostateczna rekomendacja dot. przyszłości miejsca. My tymczasem dotarliśmy do wyników przerwanych z końcem czerwca konsultacji społecznych. Jeszcze przed informacją o wynikach badań archeologicznych do ratusza od bydgoszczan napłynęło ok. 100 pomysłów.

Wśród nich często powtarza się ten, związany z odbudową muszli koncertowej: „przydałaby się kryta scena z amfiteatrem, ale bez zaplecza”, „mała scenka, na której latem odbywałyby się np. niewielkie koncerty”, „zadaszona muszla koncertowa, kabaretowa, taneczna z zadaszoną widownią”, „okrągły podest z ażurowym dachem, otoczony ławkami i promenadą”.

Wiele osób życzyło sobie w tej części parku efektownej fontanny: „duża i piękna fontanna w stylu renesansowym, najlepiej taka, żeby można było o niej powiedzieć, że jest największa w Polsce. Tak, by stała się nowym symbolem Bydgoszczy”, „odrestaurowana fontanna z jakimś efektownym podświetleniem”.

Sporo bydgoszczan zaproponowało na tym terenie skatepark: „to miejsce powinno być centrum aktywnej Bydgoszczy. Mam na myśli przeszkody skateparkowe, murki, betonowe fale wkomponowane w całość parku, aby spełniały funkcje estetyczne, jak i użytkowe”, „w Bydgoszczy brakuje dobrych skateparków z prawdziwego zdarzenia i młodzież zmuszona jest jeździć na parkingach”.

Jedna z propozycji dotyczyła zbudowania w parku kawiarni w kształcie spichlerza i dodatkowo kilku mniejszych, które nawiązywałyby formą do elementów architektury charakterystycznych dla miast partnerskich Bydgoszczy.

Wśród pomysłów pojawiły się jeszcze także palmiarnie, tężnie, rozarium, motylarnia, ule, miasteczko ruchu drogowego, ogród miejski, z rabatami, donicami, pergolami i łąkami kwietnymi oraz instalacjami artystycznymi, multimedialny plac zabaw oraz strefa food trucków.

Były też głosy, aby park był miejscem pamięci i upamiętnienia historii, z pomnikami, tablicami pamiątkowymi, lapidarium, mauzoleum.

Wideo: Trwa wyburzanie muszli koncertowej w Parku Witosa w Bydgoszczy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Adam

Wszyscy są nagle zaskoczeni tym ze tam był cmentarz. Dziwne w latach osiemdziesiątych na terenie parku trwały prace przy budowie lub wymianie ciepłociągu czy tez innych rur już wtedy wiadomo było ze tam są tysiące pochowanych pod ziemią. Byłem wtedy dzieciakiem i dla mnie wtedy była to sensacja ale pamiętam ze w wykopach były przynajmniej trzy warstwy pochówków jedne na drugich. Nie rozumiem nagle wielki lament - bo tam są groby do niedawna nikomu nie przeszkadzało żeby organizować tam koncerty ani plac zabaw wszystko było ok włacznie z kawiarenko potańcówką. Pamiatkowy kamień informujący ze w tym miejscu był cmantarz tez stoi już od dawna. Władze te poprzednie od lat 60 Wiedziały ze tam był cmentarz pewnie gdyby wykonać kilka kwerend archiwalnych wiedzieli byśmy nawet ile odbyło się tam pochówków.

a
ana
Nienawidze Bruskiego tego folksdojcza z PO - on nie dopilnowal zeby skrzyzowanie Trasy Uniwersyteckiej z Wojska Polskiego mialo wiadukt, tak samo nie dopilnowal zeby rondo na Magnuszewskiej/ Glinki bylo duze i zeby byl rozjazd autostradowy na 4 strony swiata przy skrzyzowaniu Trasy Uniwersyteckiej z Jana Pawla . Na Osowej Gorze gdzie on mieszka wrz ze zlodziejska "elyta" bylej juz III RP wyasfaltowali sobie wszystkie drogi osiedlowe podczas gdy ludzie na starszych osiedlach np. na Glinkach do dzis chodza w blocie. I ten pajac z PO jeszcze chcial do Bydgoszczy przyjmowac terrorystow i brudasow z Arabii tych niby uchodzcow bo tak mu i jego pierdolonej PO kazala ich liderka Angela Merkel. Tylko Grunwaldzka ma byc szeroka tak jak powinna bo to dojazd do palacu Bruskiegoi i wylotowka do jego ojczyzny czyli Niemiec i Unii Zydoeuropejskiej.
L
Lee
to miejsce idealne do rozbudowy centralnej części miasta , uważam że należy ten teren podzielić na parcele i sprzedać deweloperom ( pod warunkiem przeprowadzenia przez nich lub na ich koszt nadzorowanych ekshumacji)
D
Danuta
Dlaczego wsrod mieszkancow Bydgoszczy szczegolnie mlodego pokolenia i ludnosci naplywawej jest tak malo swiadomosc o tym miejscu? Jeszcze jako dziecko w poczatku 50 tych lat uw. z przedszkolem odbywalismy tam spacery. Ludzkie kosci na tym terenie byly rzecza normalna. Dewastacja cmentarza trwala w najlepsze. Dobrze sie stalo, ze to miejsce sie zmieni i zakonczy sie dalsza profanacja tego cmentarza.
d
ds
To ze tam kiedys byl cmentarz to nie znaczy ze teraz nie mozna miec tam zadnej rozrywki zupelnie nie rozumie tych glupich ideii . To normalne ze z biegiem lat stre cmentarze sie likwiduje i zaklada tam parki albo zabudowuje, nic nie trwa wiecznie , szczegolnie ze na groby ponad 100 letnie nikt nie chodzi bo wszyscy krewni dawno umarli. Tam zlikwidowali ten cmentarz szybko po wojnie bo ludzie mieli sluszny uraz do Niemcow po tym co nam zrobili. Takze ten obecny pomniczek co tam stoi i mowi ze tam byl cmentarz wystarczy a muszla koncertowa powinna byc.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski