Kleszcze, niezwykle niebezpieczne pajęczaki, pojawiają się już nie tylko w lesie, ale i także w miejskich parkach, na skwerach i w ogródkach działkowych.
<!** Image 2 align=right alt="Image 129360" sub="Opity ludzką krwią kleszcz zwiększa kilkadziesiąt razy swoje rozmiary, może osiągnąć wielkość nawet do 1,5 centymetra / Fot. Marek Wojciekiewicz">- Są bardzo niebezpieczne, bo żywią się krwią zwierząt i ludzi, przenosząc w ten sposób groźne choroby zakaźne, boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu - mówi Anna Zarembska ze świeckiego sanepidu. - Sam moment ukąszenia jest trudny do wychwycenia, bo te przebiegłe pasożyty znieczulają miejsce wkłucia, by potem móc żerować nawet przez kilka dni.
Najlepszym sposobem zabezpieczenia przed skutkami takiego ukąszenia są szczepienia. Trzeba szczepić się już zimą, by uzyskać ochronę przed sezonem największej aktywności kleszczy. Szczepienie jest zalecane dzieciom po ukończeniu pierwszego roku życia, młodzieży i osobom dorosłym. Przyjmuje się trzy dawki szczepionki. Dwie pierwsze w odstępach co najmniej miesięcznych i trzecią po pięciu miesiącach. Później średnio co trzy lata trzeba przyjmować tak zwaną dawkę przypominającą.
<!** reklama> Warto jednak pamiętać, że taka szczepionka chroni nas tylko przed zakażeniem wirusem odkleszczowego zapalenia mózgu. Dlatego w okresie szczególnie intensywnej aktywności kleszczy, wybierając się do lasu należy się odpowiednio przygotować. Na rynku dostępne są specjalne preparaty i obroże odstraszające te groźne pasożyty. Trzeba osłaniać całe ciało - włącznie z głową - to może uchronić nas przed atakiem tych niebezpiecznych pajęczaków. Po każdym pobycie w lesie lub parku, warto dokładnie obejrzeć miejsca na skórze, w których kleszcze znajdują dla siebie najbardziej dogodne warunki. Są to szczególnie miejsca, gdzie skóra graniczy z włosami, szyja, okolice pępka i pachwiny. Kleszcz zanim przystąpi do ukąszenia, potrafi wędrować przez jakiś czas po ludzkim ciele w poszukiwaniu najbardziej dogodnego dla siebie miejsca. Warto ten czas wykorzystać, by pozbyć się niebezpiecznego intruza. Przed kleszczami chronić trzeba także zwierzęta domowe - w szczególności psy i koty.