Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przezorny za granicą

Wojciech Mąka
Tylko nieco ponad połowa wyjeżdżających za granicę Polaków wykupuje dodatkowe ubezpieczenia. Tymczasem taka polisa jest lepsza niż karta ubezpieczonego i zapewnia święty spokój.

Tylko nieco ponad połowa wyjeżdżających za granicę Polaków wykupuje dodatkowe ubezpieczenia. Tymczasem taka polisa jest lepsza niż karta ubezpieczonego i zapewnia święty spokój.

Jadąc za granicę na indywidualną wycieczkę mamy dwie możliwości, żeby zapewnić sobie ubezpieczenie zdrowotne.

Z kartą mogą być kłopoty

Pierwsza to wyrobienie w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu zdrowia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. To karta podobna do bankomatowej, która uprawnia nas do otrzymania bezpłatnej opieki lekarskiej za granicą, ale tylko w placówkach tamtejszej publicznej służby zdrowia.

Co teoretycznie gwarantuje nam EKUZ? Dostęp do wszystkich świadczeń, jeśli zagraniczny lekarz zdecyduje, że zachodzi konieczność ich udzielenia z uwagi na stan zdrowia pacjenta. Świadczenia muszą być udzielone tak, żeby poszkodowany nie musiał wracać do swojego kraju, żeby tam się leczyć.

Brak chipu może być problemem

Posługiwanie się kartą może nastręczać nieco problemów. Działa ona tylko w Unii Europejskiej i krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. W szpitalu nie wystarczy podanie samego numeru karty - musimy ją mieć przy sobie, by móc ją okazać. W niektórych krajach Unii Europejskiej razem z kartą trzeba pokazać też dowód osobisty albo paszport. Kłopoty możemy mieć z honorowaniem kart w Niemczech - ich odrzucanie jest dość powszechne, bo... polskie karty nie posiadają wbudowanych chipów, a niemieckie je mają.

Drugim sposobem na ubezpieczenie się na okres wycieczki to wykupienie polisy, która pokryje nie tylko koszty leczenia. Ubezpieczenia turystyczne mają w swojej ofercie praktycznie wszystkie firmy ubezpieczeniowe.

<!** reklama>

Przyleci po nas śmigłowiec

Niestety, zdaniem Jana Prądzyńskiego, prezesa Polskiej Izby Ubezpieczeń, Polacy przywiązują zbyt małą wagę do zakresu posiadanych podczas urlopów polis. A podstawą każdej polisy są koszty leczenia, w dalszej kolejności uwzględniają ochronę OC, NNW oraz bagażu i sprzętu. A ubezpieczyć się można praktycznie od wszystkiego: w grę wchodzi leczenie szpitalne, transport śmigłowcem z miejsca wypadku, zakup leków, leczenie stomatologiczne, a nawet... transport zwłok do kraju. Podczas szukania polisy warto zwrócić uwagę na możliwość ubezpieczenia się od nasilenia się chorób przewlekłych, np. przypadku nadciśnienia może to być udar mózgu.

Na skróty

Dla zapominalskich

Polisa turystyczna kupiona w ostatnim momencie przez Internet albo telefonicznie u agenta, ma jedną wadę. Musimy zwrócić uwagę, od kiedy ubezpieczenie zaczyna działać: czy od chwili, kiedy ubezpieczyciel otrzyma od nas pieniądze, czy dopiero od następnego dnia. (wom)

Okulary bez ubezpieczenia

Żadna polisa nie obejmuje utraty niektórych przedmiotów w bagażu, m.in.: gotówki, papierów wartościowych, bonów towarowych, biletów, kart kredytowych, biżuterii, dzieł sztuki, sprzętu komputerowego, leków i... okularów. Ubezpieczyciel nie zwróci kosztów rzeczy zniszczonych w związku z ich używaniem. Za bagaż zatrzymany przez celników też nie dostaniemy grosza. (wom)

Podpisują, płacą, ale... nie czytają umów

Z ostatnich badań wynika, że tylko 42 procent wyjeżdżających na wakacje uważnie czyta umowy ubezpieczeniowe, które zawarli. Ponad 80 procent turystów słyszało Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego, ale nie wie dokładnie, co ona gwarantuje. (wom)

Dokąd po kartę?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który uprawnia jej posiadacza do korzystania z publicznej opieki lekarskiej w krajach Unii Europejskiej i tych zrzeszonych w Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Norwegia Szwajcaria, Lichtenstein). Jej wystawienie nic nie kosztuje, od momentu złożenia wniosku czeka się na nią ok. 3 dni. Wniosek należy złożyć w najbliższym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia: Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia; al. Mickiewicza 15, 85-071 Bydgoszcz (e-mail: [email protected]), tel. 52 325-29-00. Delegatura - Toruń; Szosa Chełmińska 30, Toruń 87-100 (e-mail: [email protected]), tel. 55 658 26 09. Delegatura - Włocławek; Kilińskiego 16, Włocławek 87-800 (e-mail: [email protected]) tel. 54 41 27 400. (wom)

Gdzie i jak nas wyleczą

Szczegółowe informacje dotyczące refundowania kosztów leczenia w krajach Unii - na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego - można uzyskać pod nr tel. NFZ 22 572 60 00. (wom)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty