MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przez to twój mózg się starzeje i kurczy. Nie dbając o higienę narażasz się na rozwój choroby Alzheimera. Zadbaj o zęby

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Nie myjesz zębów? Skurczy ci się mózg! To nie żart tylko fakt. Japońscy naukowcy odkryli, że utrata zębów i zły stan dziąseł powodują zmniejszenie się struktury mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się. W ten sposób zaniedbanie higieny jamy ustnej może przyczynić się do rozwoju choroby Alzheimera.

Spis treści

Nie dbasz o zęby? Skurczy ci się mózg

Badania naukowców z Japonii opublikowane niedawno w prestiżowym piśmie „Neurology” wykazały, że choroby dziąseł i utrata zębów są powiązane z kurczeniem się hipokampa w mózgu. Ten obszar mózgu odpowiada za pamięć, przenosi informacje z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej, oraz orientację przestrzenną i uczenie się. Jego zaburzenie powiązane jest z rozwojem choroby Alzheimera.

Starsza kobieta przegląda się w lustrze
Struktura mózgu z wiekiem ulega degeneracji i atrofii, czyli zanikowi. Dbając o zdrowie możemy ten proces opóźniać. Jeśli jednak zaniedbujemy np. higienę jamy ustnej przyspieszamy starzenie się mózgu. freepik.com

Utrata zębów i choroby dziąseł, czyli zapalenie tkanki wokół zębów, które może powodować kurczenie się dziąseł i rozchwianie się zębów, są bardzo częste, dlatego ocena potencjalnego związku z demencją jest niezwykle ważna. Nasze badanie wykazało, że warunki te mogą odgrywać rolę w zdrowiu obszaru mózgu, który kontroluje myślenie i pamięć, dając ludziom kolejny powód, aby lepiej dbać o zęby – powiedział główny autor badań dr Satoshi Yamaguchi z Uniwersytetu Tohoku w Sendai (Japonia).

Od paradontozy do demencji. Stan zębów i dziąseł wpływa na mózg

W badaniu wzięły udział 172 osoby w średnim wieku 67 lat, które na początku badania nie miały problemów z pamięcią. Uczestnicy przeszli badania stomatologiczne i testy pamięci. Zostali także poddani obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) mózgu, aby zmierzyć objętość hipokampa na początku badania i ponownie po czterech latach. W czasie badania stomatologicznego naukowcy sprawdzili również liczbę zębów oraz stan dziąseł.

Wyniki otrzymane po 4 latach obserwacji pokazały, że liczba zębów i nasilenie choroby dziąseł były powiązane ze zmianami w lewym hipokampie w mózgu. Zarówno u osób z mniejszą liczbą zębów i łagodną chorobą dziąseł, jak i u tych, którzy mieli więcej zębów, ale ich dziąsła były w dużo gorszym stanie ich lewy hipokamp w mózgu kurczył się dużo szybciej niż u osób bardziej dbających o stan jamy ustnej.

Naukowcy obliczyli również, że tempo starzenia się mózgu:

  • u osób z łagodną chorobą dziąseł utrata 1 zęba postarza mózg o prawie 1 rok,
  • u osób z ciężką chorobą dziąseł utrata 1 zęba postarza mózg o 1,3 roku.

– Wyniki te podkreślają jak ważne jest zachowanie zdrowia zębów, a nie tylko to, że je w ogóle mamy. Odkrycia sugerują, że nawet mimo posiadania pełnego uzębienia w przypadku ciężkiej choroby dziąseł i tak jesteśmy narażeni na atrofię mózgu. Kontrolowanie postępu choroby dziąseł poprzez regularne wizyty u dentysty ma kluczowe znaczenie, a zęby z ciężką chorobą dziąseł mogą wymagać usunięcia i zastąpienia ich odpowiednimi uzupełnieniami protetycznymi – powiedział Yamaguchi.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przez to twój mózg się starzeje i kurczy. Nie dbając o higienę narażasz się na rozwój choroby Alzheimera. Zadbaj o zęby - Strona Zdrowia