Kapitalny remont ulic Twardzickiego i Pelplińskiej od początku budzi emocje mieszkańców Fordonu, którzy narzekają na niedogodności związane z korkami i daleką drogą do przystanków.
Już w pierwszych dniach po wejściu ekip remontowych zaczęły się kłopoty, związane z korkami na objazdach i daleką drogą do przystanków autobusowych. Narzekać zaczęli też właściciele sklepów i punktów usługowych, mieszczących się w budynkach położonych w okolicy remontowanych traktów.
- Od czasu rozpoczęcia prac na ulicy Twardzickiego obroty naszej placówki znacznie zmalały. Rozumiem, że ten remont był potrzebny, ale dlaczego ma trwać tak długo? Może powinniśmy wystąpić do władz miasta o odszkodowanie za straty spowodowane zbyt wolnym tempem prac drogowców? - mówi Ryszard Roethel, właściciel serwisu Fuji, mieszczącego się u zbiegu ulic Twardzickiego i Piwnika Ponurego.
Szybko pojawiły się też wątpliwości co do technologii remontu. Do układania podbudowy drogi wykorzystuje się bowiem wszystkie warstwy dotychczasowej nawierzchni. Na zapleczu Galerii Fordon urządzono wytwórnię, zajmująca się recyklingiem zrywanej jezdni. W tym miejscu skruszony stary asfalt mieszany jest z piaskiem, kruszywem i poprzednią podbudową. Następnie taka mieszanka łączona jest z cementem i specjalnymi emulsjami uszlachetniającymi, ubijana i pokrywana nową warstwą asfaltu.
Nasi Czytelnicy zauważyli, że pomiędzy nową nawierzchnią jezdni ulicy Twardzickiego i zatokami autobusowymi, parkingowymi oraz bocznymi uliczkami jest spora różnica poziomów. <!** reklama>
- Wykonawca skoncentrował się teraz na wykonaniu głównego szlaku, ponieważ wszystkim zależy na szybkim przywróceniu ruchu kołowego na remontowanej ulicy. Chcemy, aby utrudnienia były jak najmniej dotkliwe dla mieszkańców Fordonu. Firma przyznaje się do kilkudniowego opóźnienia, które tłumaczy niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Jednak zapewnia, że prace zakończy zgodnie z terminem - mówi Krzysztof Kosiedowski z Biura Prasowego Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.
Technologia przebudowy jezdni została zaakceptowana przez ZDMiKP i jest monitorowana. Okres gwarancji wykonanych prac wynosi 36 miesięcy.