https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przesuną pomnik na Starym Rynku? Tak może być już niebawem

WOM, AS
Dariusz Bloch
Plany przebudowy rynku zaczynają się konkretyzować - prace maja się rozpocząć jesienią. Protesty przeciwko przeniesieniu pomnika na niewiele się zdały.

O tym, że ma rozpocząć się przebudowa płyty Starego Rynku i okolicznych uliczek, mówi się od co najmniej dwóch lat. Początkowo była mowa o pierwszym kwartale tego roku, później o tym, że roboty się zaczną się latem.

Teraz mamy do czynienia z trzecim, już rzekomo najbardziej prawdopodobnym terminem - to jesień tego roku.
Przypomnijmy, że zgodnie z planami centralna część płyty bydgoskiego rynku zostanie wyłożona szarymi i żółtymi płytami granitowymi. Specjalna podświetlana linia ma odtwarzać przebieg ważnego promocyjnie dla Bydgoszczy osiemnastego południka.

W czerwcu papiery...

Co nagle spowodowało przełom w decyzjach o rozpoczęciu budowy, na razie nie wiadomo. Trzeba jednak przyznać, że deklaracje ze strony władz miasta padają już konkretne...

Bydgoszcz Cycling Challenge. Rowerzyści opanowali Trasę Uniw...

Jak potwierdza Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy, przewidywany termin rozpoczęcia prac to koniec września i początek października tego roku. 
- W czerwcu planujemy złożenie pełnej dokumentacji z wnioskiem o pozwolenie na prace budowlane - dodaje Stachowiak.

... a w lipcu przetarg

Jak mówi prezydent Rafał Bruski, przebudowa płyty Starego Rynku ma na celu uporządkowanie funkcji, które już pełni Stary Rynek oraz poprawę estetyki centralnego punktu miasta.

- Przetarg planujemy ogłosić w lipcu - zapowiada Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Symbol pod ochroną!

Najistotniejszą podczas przebudowy - bo budzącą dotąd wiele kontrowersji i wywołującą ostre spory - będzie operacja przesunięcia Pomnika Walki i Męczeństwa.

Zniknie z miejsca, w którym stoi od lat. Ma być wyeksponowany prawie trzynaście metrów dalej, bliżej północno-zachodniego fragmentu rynku, tuż przy jego obrzeżu. Przypomnijmy, że przeciwko jakiemukolwiek przesuwaniu pomnika protestowali i prawicowi radni i kilka organizacji społecznych. Podnoszone są różne argumenty
- łącznie z takimi, że podczas operacji przesuwania pomnika... może on ulec pęknięciu.

Radna PiS Grażyna Szabelska jeszcze pod koniec ubiegłego roku apelowała o pozostawienie pomnika w obecnym miejscu, podkreślając, że to największy znak dramatu 
II wojny światowej i jako historyczny symbol podlega szczególnej ochronie.
Odpowiadając na ten głos, Mirosław Kozłowicz wskazał jednak, że przesunięcie pomnika juz zostało przez radnych zaakceptowane - kiedy przyjmowali miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Stare Miasto” z początku 2012 roku.

Fontanny nie będzie

Efektem przebudowy rynku mają być także częściowo wyeksponowane zabytki archeologiczne.

Przy okazji warto pamiętać, że to pozostałości średniowiecznej zabudowy pod ziemią sprawiły, że miasto zrezygnowało z budowy fontanny, która miała się znaleźć w linii zachodniej pierzei. - Rezygnacja z fontanny jest już przesądzona przede wszystkim z uwagi na uwarunkowania konserwatorskie. W tym miejscu nie będzie żadnego elementu przestrzennego, będzie tam sięgać płyta Starego Rynku - informuje Marta Stachowiak.

Przed latem gotowy?

Równolegle z przebudową centralnego placu rozpocznie się też remont dwóch uliczek w pobliżu Starego Rynku - Przyrzecze i Malczewskiego. Prezydent chce, by inwestycja zakończyła się przed latem przyszłego roku. Będzie to jednak zależało od kaprysów aury.

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ezechiel
Ciekawe czy te super wypowiedzi pisza lemingi po 5 browarach, chcące leciec do Biedry po następne i potykają się o wiesniaki ten pomnik?????
Czy, może sterowane limingi z U. M. Bydgoszczu???? Bo wyborki już niedługo... I sraja ogniem, ze jak skakacz, Bruski nie wygra to bezrobocie????
Skakacza już znamy.... A, może wypowie się MISIA wice - bruska??? Chociaz, taki klimacik.....
A z jakiego ona miasteczka jest????? Jak by ktoś nie wiedział o kim pisze: MISIA, była ministra od chyba transportu w rzadziku PelO .... Takie krzaczaste brewka miała....

ps.

W najbliższych wyborach wybierzmy madrze!!!!!
I dajmy kopy w d.... skakaczom i innym typom, i wynalazkom....

pozdrawiam:)
Ale normalnych!
E
Ezechiel
Taaa.... a ten krzyz w rekach jednej z postaci pomnika????
Lekarz się klania od glowki......
E
Ezechiel
Pajacu...... Na tym rynku zgineli ludzie!!!!! Ale jest tobie to obce....
Tobie podobają się knajpy i parasole z pijana tluszcza!!!!
Poskacz sobie trochę na marszach KODomitow ze swoim burakiem preziem........
Nastepny burak co chce tano browara wypic i naszczac w rej pomnika.......
j
jan
Oczywiście, że nie pasuje, bo pasować nie może. W końcu był tworzony dla Warszawy, nie dla Bydgoszczy. Do nas został przywieziony tylko dlatego, że Warszawie się nagle odwidziało, pomnik był już gotowy, więc coś trzeba było z nim zrobić.
j
jan
Ten pomnik nie upamiętnia poległych bydgoszczan tylko żydowskie ofiary w getcie warszawskim! Władze komunistycznej Polski zrobiły z ludzi idiotów tak skutecznie, że ci do dzisiaj wierzą, że ten pomnik powstał dla bydgoskich ofiar.
Z
Zdzichu
Wyprowadź sie do Torunia. Tam jest dużo miejsca dla palantów. jakby zabrakło w wąchocku ciebie przyjmą dostaniesz dom na ul. Pajaców
B
Bydgoszczak
Tak ale to jest historia nas rodowitych , a przyjezdni chcą się bawić . Po dla głosów wyborczych przesunie historię naszych dziadów w kącik by się gawiedź dobrze bawił a i głosowała na nich.
Za chwile pojawią się POlitycy, którzy powiedzą że niepotrzebnie zginęli, że mogli się dekować, a nie manifestować swoją polskość w Bydgoszczy we wrześniu 1939 r
B
Bydgoszczak
Ten pomnik jest dla ludzi. Upamiętnia Bydgoszczan którzy zginęli w czasie II WŚ. Ale skąd Ty przyjezdny możesz wiedzieć o starych Bydgoszczakach.
Baw się na Starym Rynku. Ty nowomiejski nie musisz znać historii rozstrzeliwań Bydgoszczan na starym Rynku. Wiesz że tam stał Kościół, a ludzie w czasie okupacji opowiadali że jak Niemcy rozstrzelali księdza ten oparł się o mur i zostawił ślad. Niemcy go zamalowywali, a on się pojawiał (pod osłoną nocy ktoś malował ku pokrzepieniu Polaków) Kościoła też nie odbudowujmy, bo to tylko historia tego miasta, a w zabawie przeszkadza.
Ciekawe czy przesunęlibyście mogiłę ojców, żeby wsadzić ładny kolorowy krzaczek żeby dzieci miały kolorowo
a
abc
Pisiory bronią przesunięcia pomnika bo nie będą mieli gdzie się spotykać. Zróbcie rynek dla ludzi a nie dla miesięcznic.
L
Laska
Hmmm, kilka lat temu, bodajże w Czechach albo na Słowacji, widziałem podobną inwestycję pod ogromnym namiotem. Było to jakieś małe miasteczko, więc i budżet też pewnie nie był ogromny. Można więc wnioskować, że nie jest to horrendalnie drogie rozwiązanie, a tempo prac nad tak prestiżowym zadaniem wydaje się mieć niebagatelne znaczenie. Koszty społeczne również...
F
Filip
Ten pomnik upamietnia tragedie naszego narodu ktorej ponury akt rozegral sie takze na Starym Rynku w 1939 roku (szczegoly przerazajace, warto sie zapoznac).
Jest estetycznie ekspresyjny i dobrze spelnia swoja funkcje.
Nie sadze aby dorazne wzgledy komercyjne byly dobrym argumentem do jego dyslokacji.
Kilkatrotnie odwiedzjacy mnie przybysze z innych czesci Polski i cudzoziemcy byli pod jego wrazeniem pytajac o szczegoly wydarzen ktore ma przypominac.
Jestesmy winni wieczna pamiec naszym rodakom

"Narod ktory nie szanuje swojej przeszlosci nie zasluguje na szacunek terazniejszosci i nie ma prawa do przyszlosci" J.Pilsudski
A
Ania
Ten pomnik powinien zostać przesunięty na Wzgórze Wolności na cmentarz bohaterów. Nie pasuje on do Starego Rynku
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski