Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przesuną pomnik na Starym Rynku? Tak może być już niebawem

WOM, AS
Dariusz Bloch
Plany przebudowy rynku zaczynają się konkretyzować - prace maja się rozpocząć jesienią. Protesty przeciwko przeniesieniu pomnika na niewiele się zdały.

O tym, że ma rozpocząć się przebudowa płyty Starego Rynku i okolicznych uliczek, mówi się od co najmniej dwóch lat. Początkowo była mowa o pierwszym kwartale tego roku, później o tym, że roboty się zaczną się latem.

Teraz mamy do czynienia z trzecim, już rzekomo najbardziej prawdopodobnym terminem - to jesień tego roku.
Przypomnijmy, że zgodnie z planami centralna część płyty bydgoskiego rynku zostanie wyłożona szarymi i żółtymi płytami granitowymi. Specjalna podświetlana linia ma odtwarzać przebieg ważnego promocyjnie dla Bydgoszczy osiemnastego południka.

W czerwcu papiery...

Co nagle spowodowało przełom w decyzjach o rozpoczęciu budowy, na razie nie wiadomo. Trzeba jednak przyznać, że deklaracje ze strony władz miasta padają już konkretne...

Bydgoszcz Cycling Challenge. Rowerzyści opanowali Trasę Uniw...

Jak potwierdza Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy, przewidywany termin rozpoczęcia prac to koniec września i początek października tego roku. 
- W czerwcu planujemy złożenie pełnej dokumentacji z wnioskiem o pozwolenie na prace budowlane - dodaje Stachowiak.

... a w lipcu przetarg

Jak mówi prezydent Rafał Bruski, przebudowa płyty Starego Rynku ma na celu uporządkowanie funkcji, które już pełni Stary Rynek oraz poprawę estetyki centralnego punktu miasta.

- Przetarg planujemy ogłosić w lipcu - zapowiada Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Symbol pod ochroną!

Najistotniejszą podczas przebudowy - bo budzącą dotąd wiele kontrowersji i wywołującą ostre spory - będzie operacja przesunięcia Pomnika Walki i Męczeństwa.

Zniknie z miejsca, w którym stoi od lat. Ma być wyeksponowany prawie trzynaście metrów dalej, bliżej północno-zachodniego fragmentu rynku, tuż przy jego obrzeżu. Przypomnijmy, że przeciwko jakiemukolwiek przesuwaniu pomnika protestowali i prawicowi radni i kilka organizacji społecznych. Podnoszone są różne argumenty
- łącznie z takimi, że podczas operacji przesuwania pomnika... może on ulec pęknięciu.

Radna PiS Grażyna Szabelska jeszcze pod koniec ubiegłego roku apelowała o pozostawienie pomnika w obecnym miejscu, podkreślając, że to największy znak dramatu 
II wojny światowej i jako historyczny symbol podlega szczególnej ochronie.
Odpowiadając na ten głos, Mirosław Kozłowicz wskazał jednak, że przesunięcie pomnika juz zostało przez radnych zaakceptowane - kiedy przyjmowali miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Stare Miasto” z początku 2012 roku.

Fontanny nie będzie

Efektem przebudowy rynku mają być także częściowo wyeksponowane zabytki archeologiczne.

Przy okazji warto pamiętać, że to pozostałości średniowiecznej zabudowy pod ziemią sprawiły, że miasto zrezygnowało z budowy fontanny, która miała się znaleźć w linii zachodniej pierzei. - Rezygnacja z fontanny jest już przesądzona przede wszystkim z uwagi na uwarunkowania konserwatorskie. W tym miejscu nie będzie żadnego elementu przestrzennego, będzie tam sięgać płyta Starego Rynku - informuje Marta Stachowiak.

Przed latem gotowy?

Równolegle z przebudową centralnego placu rozpocznie się też remont dwóch uliczek w pobliżu Starego Rynku - Przyrzecze i Malczewskiego. Prezydent chce, by inwestycja zakończyła się przed latem przyszłego roku. Będzie to jednak zależało od kaprysów aury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo