Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przejścia podziemne pod ul. Zygmunta Augusta mają być przystosowane dla niepełnosprawnych

Michał Sitarek
Schody na dworcuBrak podjazdu dla niepełnosprawnych
Schody na dworcuBrak podjazdu dla niepełnosprawnych Dariusz Bloch
Wiele bydgoskich węzłów komunikacyjnych i budynków jest wciąż niedostępnych dla osób poruszających się na wózkach lub o kulach.

Jednymi z najbardziej nieprzyjaznych miejsc dla osób niepełnosprawnych są w Bydgoszczy przejścia podziemne oraz stare kładki nad ulicami i torami. - Rondo Jagiellonów przynosi wstyd miastu. Od 25 lat samorządy starają się likwidować architektoniczne bariery, a u nas najważniejszy węzeł mimo remontów wciąż nie doczekał się ani pochylni, ani wind. Tak naprawdę trudności z poruszaniem się mają tam nawet osoby z walizkami na kółkach - mówi Marlena Ruzel z Fordonu.

Stowarzyszenie Architektów Polskich wraz z Kujawsko-Pomorską Izbą Architektów jeszcze w tym miesiącu zamierza rozpocząć akcję piętnującą tego typu budynki i obiekty użyteczności publicznej. Jednocześnie eksperci zamierzają nagradzać właścicieli nieruchomości, którzy w trakcie inwestycji nie zapominają o potrzebach osób mających problem z poruszaniem się.

Skąd w ogóle pomysł na całą akcję? - Teoretycznie nowe budynki powinny być przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Praktyka jest jednak zupełnie inna - tłumaczy przewodnicząca Kujawsko-Pomorskiej Izby Architektów Anna Pawlicka-Zabojszcz. - Na przykład w województwie podlaskim, gdzie NIK przeprowadziła audyt nowych obiektów, aż 90 procent z nich nie spełniało norm technicznych. Inwestorzy zmieniali projekty lub rezygnowali z wielu udogodnień tworząc bariery. W Bydgoszczy tego typu sytuacje również mają miejsce.

Konkurs ma nagrodzić inwestorów, którzy zauważają problemy niepełnosprawnych. Kapituła wskaże również budynki i obiekty najmniej przyjazne dla bydgoszczan, którzy mają kłopoty z poruszaniem się. - W tym wypadku chcemy jednak właścicielom dać ostrzeżenie i czas na wprowadzenie zmian. Jeśli tego nie uczynią, wręczymy za rok mało chlubny tytuł najbardziej nieprzyjaznego budynku w Bydgoszczy - wyjaśnia prezes bydgoskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich, Małgorzata Schmidt.

Ratusz zapewnia, że stara się uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych. W tegorocznym budżecie na dostosowanie obiektów miejskich do potrzeb niepełnosprawnych zarezerwowano 3,2 mln zł. Co uda się zrobić za tę kwotę?

- Przewidujemy głównie remont pomieszczeń na Zawiszy - wyjaśnia rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy Marta Stachowiak. - W jego zakres wchodzą m.in. likwidacja progów, montaż posadzek antypoślizgowych i automatycznych drzwi wejściowych, budowa pochylni i podjazdów, modernizacja pomieszczeń, kuchni, WC i łazienek. Nawet okna mają być dostosowywane do samodzielnej obsługi przez osoby niepełnosprawne. Na trybunie A wykonamy natomiast dwa zjazdy na bieżnię i płytę stadionu wraz z wymianą płytek. Pracami objęte zostaną pomieszczenia sekcji podnoszenia ciężarów, strzelnicy, hotelu.

Największą inwestycją ma być jednak wyposażenie przejść podziemnych pod ul. Zygmunta Augusta w windy, które także ułatwią drogę podróżnym z bagażami. Ta inwestycja ma być prowadzona równolegle do przebudowy Dworca Głównego. Drogowcy przy okazji modernizacji ulic i przystanków będą też obniżać krawężniki.

Większy problem będzie z rondem Jagiellonów. Już w ubiegłym roku choćby o wytyczenie przejścia dla pieszych pomiędzy peronami upomniało się Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy. Bez skutku. Drogowcy twierdzą że lokalizacja przejścia naziemnego pomiędzy peronami pogorszy bezpieczeństwo. Z kolei montaż wind oszacowano na kilka milionów złotych i uznano, że są ważniejsze inwestycje.

- Tego nie można odsuwać w nieskończoność - twierdzi tymczasem szef Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów RP Zdzisław Tylicki. - Czas przynajmniej na opracowanie koncepcji rozbudowy i podjęcie próby sięgnięcia po dotacje unijne lub z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nie skazujmy osób z chorobami narządów ruchu na wykluczenie.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera