Zobacz wideo: Rok 2023 w Bydgoszczy ogłoszony został rokiem Andrzeja Szwalbego

Trzydzieści siedem osób, w tym m.in. przedstawiciele służb medycznych, odebrało odznaczenia z rąk wojewody Mikołaja Bogdanowicza.
- Mija trzeci rok od początku pandemii i powoli zapominamy, że SARS-CoV-2 dominował w praktycznie wszystkim, co nas otaczało. Wszystkie decyzje, które podejmowaliśmy, były związane z próbą pokonania i zmierzenia się z tym wielkim wyzwaniem, przed którym stanął cały świat - mówił podczas konferencji Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski. - Dziś chcielibyśmy uhonorować osoby, które naprawdę wiele siły i energii poświęciły na to, aby ten cały system można było poukładać.
Za szczególne zasługi w ochronie zdrowia uhonorowani zostali:
Anna Lewandowska, dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego w Bydgoszczy, a także Małgorzata Jastrowska, Jolanta Kawka, Iwona Muchowska, Grażyna Wolska-Gastoł z bydgoskiego WSM i Ewa Smukalska z Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego w Bydgoszczy. Odznaki odebrali: Krzysztof Baranowski, Danuta Eluszkiewicz, Wioletta Hencel, Marcin Kozłowski, Jadwiga Pomirska, Grażyna Rempuszewska, Leszek Ruszkowski, Teresa Witomska ze Szpitala Lipno Sp. z o.o. Wśród odznaczonych z Nowego Szpitala w Nakle i Szubinie znaleźli się Michał Czerebiej, Jolanta Furmaniak, Marian Krzyżanowski, Jacek Molenda, Agnieszka Sikorska, Barbara Szablewska, Justyna Szpulecka, Izabela Tarczykowska, Marzena Pogiel. Z Wojewódzkiego Szpitala im. bł. ks. J. Popiełuszki we Włocławku uhonorowano Magdalenę Gronowskę-Korzeniewskę, Ilyę Ilieva, Łukasza Kanderskiego, Przemysława Kożana, Krzysztofa Płóciennika oraz Barbarę Trzaskę. Odznaki z rąk wojewody odebrały również Alicja Michalak i Eugenia Piesiewicz z Nowego Szpitala w Świeciu, Renata Ratajczyk z SP ZOZ w Radziejowie oraz Irena Kopińska i Magdalena Zawadzka z Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie. Wśród odznaczonych znaleźli się też Lech Kubera z K-PUW w Bydgoszczy, a także asp. Ewa Białkowska i st. sierż. Przemysław Szymański z KWP w Bydgoszczy.
- Dziś zostały odznaczone osoby, które zdecydowały się na pracę przy pacjencie z narażeniem siebie i niepewnością, co się wydarzy w związku z tą nowa, nieznaną wówczas chorobą. Bez względu na to, czy byliście Państwo na pierwszej czy na drugiej linii – podjęliście to wyzwanie, a to zasługuje na najwyższe uznanie i szacunek - podkreśla wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Uroczystość odbyła się w Sali im. Bydgoskiego Marca 1981 w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim.