https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy będą składać oświadczenia majątkowe

Jakub Oworuszko AIP
Adam Guz/Polska Press

Rejestr umów cywilnoprawnych, uregulowanie statusu sygnalisty, nowy wzór oświadczenia majątkowego oraz obowiązek przygotowania i stosowania wewnętrznych procedur antykorupcyjnych - to tylko niektóre z założeń nowej ustawy o jawności życia publicznego, którą w poniedziałek przedstawił minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. 

- Ten projekt nowej ustawy tak naprawdę likwiduje trzy obecnie istniejące ustawy: o ograniczeniu działalności gospodarczej osób pełniących funkcje publiczne, o lobbingu i o dostępie do informacji publicznej. W jednej ustawie zawieramy przepisy do tej pory zgrupowane w trzech różnych ustawach. Podstawowym celem tej ustawy jest zwiększenie transparentności państwa polskiego, w sposób świadomy zwiększenie kontroli społecznej nad osobami pełniącymi funkcje publiczne, zarówno rządowe, samorządowe, jak i – co najważniejsze – w spółkach i organach spółek Skarbu Państwa - wyjaśniał minister Kamiński. 

Ustawa wprowadza m.in. obowiązek prowadzenia jawnego, ogłaszanego w Biuletynie Informacji Publicznej lub na stronach internetowych, rejestru umów cywilnoprawnych. Obowiązek ten będzie spoczywał na jednostkach sektora finansów publicznych, przedsiębiorstwach państwowych, instytutach badawczych oraz spółkach zobowiązanych, tzn. takich, w których udział Skarbu Państwa lub samorządu wynosi ponad 10 procent.

Nowe przepisy pozwolą pracownikom urzędów lub przedsiębiorstw zgłaszać przestępstwa korupcyjne w ich miejscach pracy. Osoba otrzyma od prokuratora status "sygnalisty", dzięki czemu uzyska od ochronę i pomoc prawną. 

Zgodnie z ustawą rozszerzeniu ulegnie katalog osób zobowiązanych do złożenia oświadczenia majątkowego. Ustawa wprowadza nowy, jednakowy dla wszystkim wzór oświadczenia. Wszystkie będą jawne i publikowane w BIP, poza oświadczeniami funkcjonariuszy służb.

CBA będzie mogło przeprowadzić kontrolę procedur antykorupcyjnych u przedsiębiorcy lub w jednostce sektora publicznego, kiedy osobie działającej w imieniu lub na rzecz przedsiębiorcy albo urzędnikowi prokurator postawi zarzut korupcyjny. Brak procedur lub ich fasadowość będzie karana.

- Będziemy starali się przeprowadzić tę ustawę jak najszybciej - przyznał Maciej Wąsik. Jak zaznaczył, jeśli ustawa nie wejdzie w życie w tym roku, zostaną wprowadzone przepisy przejściowe, które zobowiążą pracowników do powtórnego złożenia oświadczenia w przyszłym roku. 

Może Cię zainteresuje:

Już w Krakowie-Płaszowie nie będzie trzeba zmieniać lokomotywy. Wielkie zmiany PKP

We wrześniu trzeci miesiąc z rzędu zarabialiśmy mniej niż miesiąc wcześniej. O ile?

Palenie e-papierosów będzie kosztować równie słono cy zwykłych. Średnio 480 zł rocznie od każdego palacza

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

f
fddd
Ta ustawa tylnymi drzwiami całkowicie ogranicza dostęp do informacji publicznej. Do tej pory wystarczy napisać wniosek do urzędu a urząd ma obowiązek informacji udzielić. Od teraz urząd może nie zgodzić się jeśli uzna że jesteśmy "złośliwi"! Co wiecej może nałożyć obowiązek zapłaty (!!!) za dostep do informacji. Nie do uwierzenia ale to się dzieje naprawdę - PIS bezczelnie zagarnia państwo
k
ktoś

ale ktoś PISowi płaci aby konkurencja mogła wchodzić na rynki polskie bo przecież ujawnianie pełnych treści umów spowoduje lawinę propozycji handlowych z dumpingiem cenowym przeciwko polskim przedsiębiorcom.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski