Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed południem, o godzinie ósmej

Sławomir Łaniecki
Przed kilkoma miesiącami, gdy na dobre ruszał remont oraz rozbudowa budynku sądowego w Nakle, pracujący robotnicy odkopali niewielką starą butelkę.

Przed kilkoma miesiącami, gdy na dobre ruszał remont oraz rozbudowa budynku sądowego w Nakle, pracujący robotnicy odkopali niewielką starą butelkę.

<!** Image 2 align=right alt="Image 36508" sub="Dokument erekcyjny budowy w 1905 r. sieci wodociągowej w nakielskim więzieniu, obecnie sądzie. W lewym dolny rogu widoczny odcisk części pieczęci z napisem ">Butelka podczas wydobycia uległa zniszczeniu, a z niej wypadł niewielki kawałek zapisanego w języku niemieckim papieru: „Dzisiaj przed południem o godzinie ósmej został wykopany pierwszy sztych łopatą w celu położeniu przewodu wodociągowego w tutejszym więzieniu. Nakło dn. 15 maja 1905. Kasper - mistrz ślusarski; Birkholm - nadzorca więzienny”. Dzięki przychylności prezes nakielskiego sądu, Małgorzaty Iwanek, dokument ten znalazł się w Muzeum Ziemi Krajeńskiej.

Tu były koszary

Przez wiele ostatnich lat zabytkowy budynek dzisiejszego Sądu w Nakle straszył sypiącą się elewacją i obskurnymi wnętrzami. Dziś, po remoncie i rozbudowie, stał się architektoniczną wizytówką miasta. Pierwotnie budynek sądowy, stanowił najbardziej reprezentacyjną część dawnych pruskich koszar wojskowych. Pojawiły się one w Nakle jeszcze pod koniec XVIII w. jako budowla w tzw. „murze pruskim”. Obecny budynek sądowy powstał być może jeszcze w latach 20. lub najpóźniej 30. XIX w., o czym świadczy mapa Nakła wykonana przez Deliusa w 1838 r. Kompleks koszarowy składał się z budynku mieszkalnego dowódcy, istniejących do dziś stajni z niewielką zamkniętą ujeżdżalnią, kuźni i obory.

Sąd i prokuratura

Na terenie dawnej nakielskiej rzeźni znajdowała się niewielka rzeźnia garnizonowa oraz - w połączeniu z dzisiejszym Parkiem 700-lecia - plac do ćwiczeń kawalerii. Obecna kapliczka z figurą Jezusa górująca nad cmentarzem miejskim, była prochownią wojskową przy pobliskiej strzelnicy, w której przechowywano proch, kule i karabiny.

<!** reklama left>Garnizon wojskowy w Nakle przestał istnieć w latach 70. XIX w. Od 1881 r. w dawnych koszarach - budynku głównym umiejscowiono Pruski Departament Sprawiedliwości w postaci sądu i więzienia, a od 1921 r. polski Departament Sprawiedliwości i Sąd Rejonowy. Z kolei hitlerowcy umieścili w nim część swoich urzędów. Po II wojnie światowej do 1949 r. budynek zajmował Urząd Powiatowy, a następnie ponownie Departament Sprawiedliwości i Urząd Miejski w Nakle. Część budynku wykorzystywał również Zespół Szkół Zawodowych. W 1981 r. całość ponownie przeszła we władanie prokuratury, komornika i Sądu Rejonowego z Bydgoszczy.

Konkurs: W okresie staropolskim istniały obok siebie dwa powiaty - kcyński i nakielski. W którym wieku zostały one powołane jako jednostka administracji terytorialnej?

Na odpowiedzi czekamy pod numerem telefonu 052 3860864. Autor pierwszej prawidłowej otrzyma w nagrodę wydany przez Muzeum i wydawnictwo BEDEKER - folder „Krajna”.

Autor jest dyrektorem Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!