68-letni pan Kazimierz stracił nogę w wieku 3 lat w wyniku wypadku. Po ukończeniu technikum uczestniczył w spartakiadach parasportowych w podnoszeniu ciężarów i strzelectwie. Teraz jest na emeryturze i pracuje dorywczo. Od wiosny do jesieni zajmuje się działką, na której wraz z żoną uprawia warzywa i owoce na własne przetwory. Jego zamiłowaniem są podróże po Polsce. Lubi spędzać czas w kuchni, a w karnawale częstować swoich bliskich własnoręcznie robionymi pączkami.

– W związku z tym, że moja żona również od dziecka jest osobą z niepełnosprawnością i pracuje społecznie w Polskim Związku Niewidomych, sam staram się wspierać w różnych aktywnościach członków Koła PZN. Udział w turnusie rehabilitacyjnym, do którego otrzymam dofinansowanie, pozwoli mi utrzymać sprawność fizyczną, żyć aktywnie oraz spełniać marzenia i realizować pasje – mówi pan Kazimierz.
Ponad 40 tysięcy uczestników charytatywnej sztafety
Na wsparcie czeka także 72-letni pan Edmund z Golubia-Dobrzynia, który w 2000 r. usłyszał diagnozę: rzadki nowotwór – mięsak. Choroba nawracała w kolejnych latach, co poskutkowało licznymi operacjami, chemioterapią oraz radioterapią. W 2023 r. amputowano mu nogę z wyłuszczeniem w stawie biodrowym, a w kwietniu 2024 r. przeszedł dodatkowo operację wycięcia guza z jamy brzusznej. Porusza się o kulach, balkoniku i na wózku. Mimo choroby, stara się być aktywny fizycznie. Aż do emerytury prowadził własną firmę. Jak opowiada, jest pozytywnie nastawiony do życia i stara się cieszyć chwilą.

– Amputacja nogi utrudnia mi prowadzenie aktywnego trybu życia bez barier. Marzę o normalnym funkcjonowaniu mimo niepełnosprawności, a pomoże mi w tym turnus rehabilitacyjny. Chciałbym tam nauczyć się dobrze poruszać o kulach oraz o protezie – mówi pan Edmund.
Obaj mieszkańcy Kujawsko-Pomorskiego otrzymają dofinansowanie na turnus rehabilitacyjny dzięki Fundacji Poland Business Run. Charytatywna sztafeta odbędzie się po raz 13., a udział w niej weźmie ponad 40 tys. osób.
Jak dołączyć do sztafety? Zostań "biegaczem wirtualnym"
Główne zapisy do biegu zostały zakończone, ale jeszcze do 6 września można dołączyć do uczestników w ramach pakietu wirtualnego. Osoby zainteresowane mogą zarejestrować się na: www.pbr.pl.
Jak mówi Agnieszka Pleti, prezeska Fundacji Poland Business Run, inicjatorka i organizatorka sztafety, każdego roku do Fundacji dociera kilkaset historii pacjentów, którzy potrzebują wsparcia, by normalnie żyć i pracować. Koszt protezy lub sprzętu ortopedycznego to wydatek od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.
– Pomagamy zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Forma wsparcia jest indywidualnie dopasowana do potrzeb konkretnej osoby, a wnioskodawcy mogą się ubiegać o dofinansowania do protez, wózków, sprzętu ortopedycznego, pomocy psychologicznej i rehabilitacji. Dzięki uczestnikom i uczestniczkom biegu pomogliśmy już ponad 1000 osób – podkreśla Agnieszka Pleti.
Nabór wniosków wciąż trwa. Formularze dostępne są na stronie internetowej: www.polandbusinessrun.pl w zakładce "Dla Beneficjentów". Dokumenty należy przesłać pocztą online lub tradycyjną.
